Valgevene aktivistid paluvad Minskit külastavalt Mikserilt toetust ({{commentsTotal}})

Eesti välisminister Sven Mikser.
Eesti välisminister Sven Mikser. Autor/allikas: Välisministeerium

Valgevene demokraatiameelsed aktivistid saatsid välisminister Sven Mikserile palve, et kui ta lähiajal Minskit külastab, tõstataks minister ka niinimetatud patriootide kohtuasjas vangistatud inimeste küsimuse.

"Teie tähelepanu Valgevene demokraatia-aktivistide vastu algatatud kriminaalasjale, mida sõltumatus meedias nimetatakse patriootide kohtuasjaks, on hädavajalik," öeldakse Mikserile adresseeritud pöördumises.

Patriootide süüasi puudutab kriminaalsüüdistust praeguseks tegevuse lõpetanud patriootliku organisatsiooni Valge Leegion endiste liikmete, ametlikult registreeritud spordi ja sõjandusklubi Patriot liikmete ja teiste aktivistide vastu, kellest 19 on vangistatud ning keda võimud väidetavalt väga rängalt kohtlevad.

Tänavu aprillis alguse saanud menetluses süüdistavad võimud nn patriootide kohtuasja raames vahistatud aktiviste massirahutuste korraldamise plaanides, mille eest võib neile mõista ühtedel andmetel kuni kolme aasta, teistel aga kuni viie aasta pikkused vangistused.

"Te kohtute Valgevene välisminisitri Vladimir Makeiga, kes on alati olnud valitsuse kõige Euroopa-meelsem liige. Me palume teil oma vestluses tõstatada Valge Leegioni teema. Me usume, et Makei suudab selgitada Lukašenkole, et see on nii Valgevenele kui ka personaalselt talle Euroopa perspektiivist parem hoiduda selle juhtumi fabritseerimisest ning kohelda vangistatuid õiglaselt ja avatult, et protsessi menetluse tunnistaksid avatuks ja ausaks ka rahvusvahelised inimõigusorganisatsioond," kirjutasid aktivistid Mikserile.

Aktivistide hinnangul fabritseeris kogu loo Valgevene julgeolekupolitsei KGB, et lahendada president Aleksandr Lukašenko jaoks mitmed sise- ja välispoliitilised probleemid. Nii saab Lukašenko parandada suhteid Venemaaga, kui näitab, et hoidis ära mässu, mis oleks võinud ta võimult viia ning kõrvaldada Valgevene Moskva-sõbralikult kursilt. Sisepoliitiliselt aitab protsess luua vaesunud ja halvasti juhitud riigis hirmuõhkkonda ning heidutab opositsiooni ja kodanikuaktviste.

Valgevene võimud hoiavad selle süüasja raames vangis 19 inimest. Aktivistidele teadaolevalt on vangistatud võimuesindajate tohutu surve all, kes kasutavad nendelt "õigete" vastuste saamiseks NKVD-stiilis metodeid.

Pöördumisele kirjutasid alla Balti kodanikuinitsiatiivi grupi "Vabastage Valge Leegion!" esindajad Andrei Abozau, kes on Eestis elav Valgevene poliitiline pagulane, Andrejs Berdnikovs, kes on Läti aktivist ja teadlane, Siarhej Bulba, kes on Valge Leegioni endine juht ja Valgevene kodanikuaktivist ning Pavel Marozau, kes on samuti Eestis asüülis elav Valgevene poliitiline pagulane ja aktivist.

Eesti välisministeeriumist öeldi reedel BNS-ile, et 23. maiks kavandatud visiit lükkub korralduslikel põhjustel edasi ning selleks otsitakse uusi sobivaid kuupäevi.

Allikas: BNSKütuseauto Lätis.Kütuseauto Lätis.
Läti minister: Eestis jäävad aktsiisid ka tuleval aastal kõrgemaks kui Lätis

Läti kavandab järgmisest aastast suurt maksureformi, mis toob kaasa ka aktsiisitõusu. Pärast seda jäävad aktsiisid lõunanaabrite juures endiselt väiksemaks kui Eestis, kinnitas Läti rahandusminister.

Sloveenia koorSloveenia koor
Esimese kooride Eurovisiooni võitis Sloveenia

Laupäeval astus ETV tütarlastekoor võistlustulle kooride Eurovisioonil, mis toimus Lätis. Aasta parimaks kooriks nimetati Sloveenia koor Carmen Manet.

Uuendatud: 22:55 
"1944""1944"
Forum Cinemas Baltic tegevjuht Kristjan Kongo: kodumaised filmid on muutunud kinodes tugevamaks

20. juuli "Huvitaja" keskendus filminduse ja kinokultuuri arengule, kus juttu tuli nii Eesti kinomaastiku kasvust kui ka Netflixist, mis haarab ka aina suuremat turuosa. Avaldame täismahus intervjuu Forum Cinemas Baltic tegevjuhi Kristjan Kongoga.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema