Karilaid: tuleb puhastada erakonna maine ja säilitada töövõime riigis ning pealinnas ({{commentsTotal}})

{{1495702620000 | amCalendar}}

Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid ütles, et Mihhail Korbi ja Arvo Sarapuu ümber lahvatanud skandaalide valguses tuleb mõelda, mida teha, et erakond sellistesse olukordadesse nii tihti ei satuks. Esmalt tuleb tema sõnul tegeleda maine puhastamise ja töövõime säilitamisega.

"Erakonna maine puhastamine, erakonna maine taastamine, töövõime säilitamine nii pealinnas kui ka riigis, organisatsioonikultuuriga tegelemine. Kõik see, mis on vaja, et võita valijate usaldust, mis on saanud viimastel päevadel tõsiseid tagasilööke," nimetas Karilaid samme, mida erakond nüüd peaks tegema.

"Nüüd on küsimus, mida teha, et me ei oleks sellistes olukordades nii tihti," lisas ta.

Karilaid rääkis, et kuna erakonna esimees, peaminister Jüri Ratas on NATO tippkohtumisel, siis koguneb erakonna juhatus tekkinud olukorda arutama kohe kui Ratas on tagasi Eestis.

Karilaid tunnustas Mihhail Korbi otsust valitsusest tagasi astuda. "Sellega näitas ta head poliitilist kultuuri, et ei jäädud seda avalikkuse ette praadima, vaid tehti sammud ise ära," ütles Karilaid.

Samuti kiitis ta heaks Arvo Sarapuu abilinnapea ametist tagandamise. "Selge vastus, mõistlik vastus ja näide sellest, et ei mindud kuhugi umbkaitsesse, vaid võeti vastutus ja anti signaal, et Arvo Sarapuu ei saa jätkata. Mina tunnustan seda," ütles Karilaid.

Riigihalduse minister Mihhail Korb teatas kolmapäeva õhtul, et astub oma NATO teemaliste kommentaaride pärast valitsusest tagasi. Korbi lahkumist valitsusest nõudsid koalitsioonipartnerid IRL ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond.

Lääne Elu vahendusel tuli avalikuks, et Korb ütles teisipäeval Haapsalus kohtumisel veteranidega, et tema ei ole NATO liikmesuse poolt. Pärast artikli ilmumist saatis Korb avalduse, et toetab siiski NATOsse kuulumist.

Kaitsepolitsei pidas Tallinna prügiäri kriminaalasja raames neljapäeva hommikul kinni Tallinna keskerakondlasest abilinnapea Arvo Sarapuu, keda kahtlustatakse teadvas toimingupiirangu rikkumises eriti suures ulatuses.

Keskerakonna esimees Jüri Ratas ning Tallinna linnapea kohusetäitja Taavi Aas kinnitasid ühisavalduses, et neljapäeval kahtlustatavana kinni peetud abilinnapea Arvo Sarapuu ei saa abilinnapea ametis jätkata.

Karilaid: nagu Korb, ei saa ka Toom, Ivanova ja Loone valitsusse kuuluda

Oma väljaütlemiste tõttu tagasi astunud Mihhail Korb esitas pärast tagasiastumist eesti- ja venekeelsele "Aktuaalsele kaamerale" Eesti NATO-sse kuulumise kohta erinevaid seisukohti.

Karilaid ütles "Ringvaates", et see ongi põhjus, miks Korb ei saa enam valitsusse kuuluda. "Seda enam, et Keskerakond oli see, kes 2016. aastal andis läbi keskfraktsiooni sisse iseseisva kaitsevõime tõstmise eelnõu. Tänu meile on tulnud 60 miljonit lisaraha meie kaitsevõimesse, nii et me panustame rohkem kui eelmine valitsus. See kõik näitab, et inimesed, kes kahtlevad selles, ei saa kuuluda valitsusse," kommenteeris Karilaid.

Vastates saatejuhi väitele, et Keskerakonnas on selliseid kahtlejaid veelgi - Yana Toom, Olga Ivanova ja Oudekki Loone, kellele meedias on pandud ka hüüdnimi "kolm õde" - , ütles Karilaid, et ka nemad ei saa just sel põhjusel kunagi Eestis ministriteks.

"Yana sai alles 2005. aastal Eesti kodakondsuse. Läheb veel 30 aastat enne, kui Yana Toom saab aru Eesti sisepoliitika peennüanssidest. Ta võib rääkida mida iganes, aga kui tema saaks Keskerakonnas rohkem mõjule, siis Keskerakond jääks poliitikas sügavasse isolatsiooni. Ma julgen täna väita, et see, mida ta teeb, on maksimum. Rohkem kahju ta Eesti poliitikas teha ei saa," lisas Karilaid.

Tema hinnangul peab Yana Toom üle saama sellest, et ta kaotas Paides Keskerakonna kongressil Jüri Ratasele. Oma väljaütlemistega on Toom Karilaiu arvates teinud kahju vaid iseendale.

Tema sõnul teeb Keskerakond tulevikus enda organisatsioonikultuuris ja personalipoliitikas selgemaid valikuid, kellega rindele minna ja kellega mitte.

Arvo Sarapuu juhtum oli Karilaiu sõnul üllatav, sest ta on jätnud siiani mulje inimesest, kes võitleb korruptsiooni vastu.

"See näitab, et personalipoliitika peab Keskerakonnas minema veel läbipaistvamaks, seda enam, et ühiskond jälgib peaministrierakonda, seda enam, et oleme lubanud olla uue poliitilise kultuuri teerajajaid. Ma loodan, et ka teised eraknnad võtavad meist eeskuju, et kui on kahtlused, tehakse kiiresti paar sammu tagasi," ütles ta.

Vastates saatejuhi küsimusele, kas Keskerakond läheb tõepoolest kohalikele valimistele Taavi Aasaga, kes linnapea kohusetäitjana vastutab samuti korruptsioonijuhtumi eest, selgitas Karilaid, et Aas ei ole üles ehitanud mingeid äriskeeme ja omakasu taotlenud.

"Arvan, et see on õppetund ka Taavi Aasa jaoks, sest seltskond, kes täna on linnavalitsuses, on eelmise erakonna esimehe komplekteeritud. Ma tean, et lähiajal koguneb keskerakonna poliitiline juhtkond ja eks tullakse varsti välja mingite lahendustega, kas on võimalik ka uut poliitilist meeskonda teha selle mõttega, et Keskerakond oma usalduse taastaks ja et see 33 protsenti, mis oli ühiskonnas, olek uuesti realistlik," arutles Karilaid.

Tema kinnitusel valitsuse püsimine ohus ei ole.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili NaelUUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Ruja proovRuja proov
Kirglik Ruja proovisaalis: pidev nääklemine ja vaidlemine väsitab

20. augustil on põhjust pidutseda, sest Eesti iseseisvuse taastamisest möödub 26 aastat. Et peost saaksid osa kõik eestimaalased, teeb ETV vastuvõtult ka teleülekande, kus musitseerib vaid üheks õhtuks kokku tulev ansambel Ruja. 

Reformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.