Rain Kooli: loomevabadus, eraelu puutumatus ja inimväärikus ({{commentsTotal}})

Millal inimene on kõige haavatavamas seisundis – kõige paljastatum, kõige enam avali, kõige vähem kaitstud? Magades. Sügavas joobes. Pärast seksi. Vigastatu või haigena. Vapustatuna. Hirmul olles. Ja mitmel moel muidugi ka siis, kui ta arvab, et keegi teda ei näe.

Paar nädalat tagasi vilksas „Aktuaalse kaamera“ kultuuriuudistest läbi lühike uudis ühe näituse avamisest. Lugu ise oli vaid minutikese pikk, aga suunas mind mitmenädalasele mõtterännakule loomevabaduse, eraelu puutumatuse ning nende põrkumise üle.

Rahvusringhäälingu kultuuriportaali jõudis lugu pealkirjaga „Kunstnik püüdis pildile Soome laevadel reisivad inimesed“ ja see ütleb üsna hästi ära, millega on tegemist.

Kunstnik Karel Koplimets pildistas neli aastat Soome vahet pendeldavate laevade reisijaid ning nendest piltidest sai näitus nimega „Juhtum nr 11. Tal-sinki“. Mai teises pooles said need pildid kogu ilmarahvale nähtavaks Tallinnas kunstihoone galeriis.

Koplimets ise aga ütles „Aktuaalsele kaamerale“ oma piltide kohta nii:

„Täiesti ausalt ütlen, et ma olen proovinud seda suht varjatult teha. /-/ Ma olen seda püüdnud suht salaja teha, aga mitte varjatud kaameraga.“

Pärast seda lauset tekitas kogu näituse olemus minus väga vastakaid tundeid.

Ühest küljest on mõistetav kunstniku püüdlus elu võimalikult ehedalt kujutada.

„Kui keegi saab aru, et teda pildistatakse, siis pilt kohe muutub,“ rääkis Koplimets „Aktuaalsele kaamerale“. „Inimese ilme muutub, olek muutub.“

„Läbustajad /-/ hakkavad poseerima. /-/ Magajad või puhkajad /-/ saavad lihtsalt kurjaks.“

Karel Koplimetsa lahendus selle pildi muutumisele oli tema enda sõnul „suht salajane, aga mitte varjatud kaamera“ (mida iganes see siis ka tähendama peaks).

Nii on saavutatud see, et (tsiteerin veel korra „Aktuaalse kaamera“ uudist) „ilustamata kaadritesse on jäänud tülpinud ja väsinud rändurid, kelle ilmeis ja olekus reisiromantikast jälgegi pole“.

Muidugi ei ole. Sõeludes ise elu kutsel sedasama kaksikpealinna eraldavat mereteed ühe keskmise Eesti pendeltöölise jagu, võin kinnitada, et igasugune glamuur ja reisiromantika kaob sellest üsna kiiresti. Minu suurim soov on alati, et reis võimalikult kiiresti ühele poole saaks ning et mind selle vältel võimalikult vähe tülitataks.

Olgu rõhutatud, et ei mina ise ega ükski minu tuttav pole Koplimetsa piltidele jäänud. Kuid me poleks inimesed, kui meil poleks nii palju tundetaipu, et me ei suudaks ette kujutada, mis tunne on mõnel „magajal või puhkajal“ või isegi „läbustajal“, kui kunstnik Koplimets nad oma loomingu nimel kunstihoone seinale riputab.

Magavatena. Joobnutena. Või lihtsalt tabatuna hetkel, mil nad ei tea, et neid jäädvustatakse.

Fotonäitus „Juhtum nr 11. Tal-sinki“ on hea näide loomingust, mille puhul loomevabadus ning õigus eraelu puutumatusele ja inimväärikusele laupkokkupõrkesse satuvad. Ja ma pole sugugi kindel, et loomevabadus on see, mis peaks sellest kokkupõrkest võitjana väljuma.

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Allikas: Vikerraadio päevakommentaarTallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.Tallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.
Veel üks uuring ennustab Keskerakonna edu kohalikel valimistel

Kui juunis toimuksid kohalikud valimised, siis võidutseksid neil Keskerakond ning valimisliidud ja üksikkandidaadid, selgus BNS-i ja Postimehe tellimusel uuringufirma Kantar Emor poolt juuni keskel läbiviidud uuringust.

Kiirabi.Kiirabi.
Korterelamu neljandalt korruselt alla kukkunud laps sai viga

Pärnus kukkus reedel üheksa-aastane poiss alla korterealumu neljandlat korruselt ja sai viga.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema