Olav Anton: kahe tooli poliitika ({{commentsTotal}})

Tallinna volikogu hääletamissüsteem.
Tallinna volikogu hääletamissüsteem. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Nüüd on lõpuks selgus majas. Riigikohus on „kahe tooli poliitika“ suhtes lõpliku otsuse teinud. Kohalikele „kuningatele“ ja erakondade vastalistele ei pruugi kõrgeima kohtu otsus meeldida, kuid selgus on siiski parem kui robinhoodilik poliitika.

Demokraatlikes riikides kasutatakse erinevat poliitilist praktikat valitud esindajate töötamise reguleerimiseks parlamentides ja kohalike omavalitsuste valitavates kogudes. Kokkuvõtvalt võiks öelda, et meil vaidluse all olnud võimaluste erinevad variandid on demokraatlikus maailmas kõik kasutuses.

Riigikohtu seisukoht sätestab Eesti põhiseadusliku valiku: „Kuna volikogu ei ole üldjuhul volikogu liikme põhitöökoht, tuleb selle tööaeg korraldada nii, et see võtaks arvesse kõigi volikogu liikmete huvisid, sh arvestaks nende vajadusega jätkata ka oma põhitöökohal töötamist. Riigikogu liige kui parlamendis põhitöökohta omav isik ei erine selles osas teistest volikogu liikmetest.“

Olles ise aastatel 1992-1999 n-ö kahel toolil istunud, pakun vaadet nii kahelt toolilt kui ka mõlemast toolist eemalolija pilgu läbi.

Arusaadav on kohalike kuningate soov keelata n-ö kahel toolil istumine. Tõrjuv positsioon on äravahetamiseni sarnane nõukogudeaegsete kolhooside esimeeste ja sovhooside direktorite suhtumisega ENSV rajoonikomiteede tegelaste külaskäikudesse. „Ärge trügige meie liivakasti“ on sõnum, mis alasti välja paistab. Kahel toolil istuvad riigikogulased on tõsine oht kohalike kuningate võimutäiusele. Õli lisab tulle alanud haldusreform, mis tõstab omavalitsuslike teenuste kvaliteeti, võimendab erakonnademokraatia toimimist ja pärsib kohalikku korporatiivsust.

Peibutuspartide teema on teine probleem, mis kahe tooliga koos päevakorda tõstetakse. Kuna kõnesolev puudutab eelkõige sügisesi kohalikke valimisi, võime erakondade vastalised fookusest välja jätta. Nende huvi paiskub avalikku ruumi Euroopa parlamendi ja Eesti presidendivalimiste ajal. Valimisliidud käituvad kohalikel valimistel kohalike parteidena ja erakonnad, kes end peidavad valimisliitudes, kaotavad paratamatult kas osa oma näost või isegi kogu oma identiteedi. Vabaerakond teeb eesti poliitikale tõsise teene, katsetades enda varjutamist valimisliitudega täies ulatuses.

Peibutuspartide pseudoteema on aidanud võtta „Eesti suurimal poliiterakul“ kaks korda Euroopa parlamendi mandaadi, kuid kohalike valimiste tegelikkus ei kinnita teooria paikapidavust. Tuletame meelde: Rein Lang, Eesti minister, sai Pärnu linnavolikogu valimistel 2013. aastal 29 häält. Tõeline kahe tooli taotlejate õudusunenägu. Ärkvelolijad saavad konstateerida fakti, et selline peibutuspardi esinemine tegi ühiskonnale suure teene – lõi viimase naela tema poliitilisse kirstu.

Need poliitikud, kes saavad valijate hääled nii riigikogu kui ka kohalikel valimistel, alluvad oma valijatele nii Toompeal kui ka kodus. Poliiteraklus tekibki veendumusest, et oma arvamus on õige ja valed on teiste seisukohad.

Kellele on kahel toolil istumine kasulik? Valijad on oma otsustuse teinud. Poliitik, kes töötab nii riigikogus kui ka omavalitsuse volikogus, on oma valiku teinud. Ülejäänud osalised ja kaasteelised valdavalt võidavad: valla/linna volikogu saab juurde Toompealt pärit ekspertiisi ja siseinfot. Valijatega kohtumised on intensiivsemad ja toimuvad sagedamini.

Ühtne poliitiline ruum, riigi ja omavalitsuse tasandil, tekitab soodsa keskkonna noorpoliitikute esilekerkimiseks ja arenguks. Eestis on senine poliitikute järelkasvatus toimunud vaid erakondade noortekogudes. Vanades demokraatiates eelistatakse omavalitsuste keskkonda. Võrreldes erineva meetodi tulemit ehk poliitbroilerite kvaliteeti, tuleks kindlalt eelistada valdade/linnade volikogusid parteide noortekogudele.

Kahe tooli poliitikat viljeldakse erinevates variatsioonides Euroopa Liidu vanades riikides. Eestis kasutati sama süsteemi iseseisvuse taastamise järgsetes riigikogudes. Tänane regulatsioon kahel toolil istumiseks kehtestati uuesti, vaidlustati ja kaevati kohtusse kohalike kuningate poolt.

Riigikohus tegi lõpliku otsuse – põhiseaduslik riive puudub.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: LugejakiriFrank-Walter Steinmeier.Frank-Walter Steinmeier.

OTSE kell 10: Steinmeier peab kõne Eesti ja Saksamaa suhetest

Teisipäeval Eestisse saabunud Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier peab kolmapäeval kõne teemal "Saksamaa ja Eesti – muutlik minevik, ühine tulevik“, millest ERR.ee teeb otseülekande.

USA rahandusminister Steven Mnuchin.USA rahandusminister Steven Mnuchin.
USA kehtestas Vene ja Hiina kodanikele Põhja-Korea tõttu sanktsioonid

USA kehtestas teisipäeval sanktsioonid 16 Hiina ja Venemaa kodanikule ja ettevõttele Põhja-Korea tuumaprogrammi toetamise ja Ühendriikide sanktsioonide eiramise eest.

Therese JohaugTherese Johaug
Spordiarbitraaž pikendas Johaugi dopingukeeldu

Rahvusvaheline Spordiarbitraaž (CAS) otsustas pikendada Norra murdmaasuusataja Therese Johaugi dopingukeeldu, määrates talle 18-kuulise võistluskeelu.

Uuendatud: 12:53 
20. august presidendi Roosiaias20. august presidendi Roosiaias
Galerii: Vaata, kuidas jõudis ETV-sse suurejooneline ülekanne roosiaiast

20. augustil toimus presidendi roosiaias pidulik vastuvõtt, et tähistada Eesti iseseisvuse taastamise aastapäeva.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.