Viru Keskus ja hotell ehitavad end arhitektuurikonkursi abil ümber ({{commentsTotal}})

{{1496813460000 | amCalendar}}

Viru Keskus soovib haakuda linna peatänava projektiga, mille käigus Narva maantee südalinna osa ümber ehitatakse, kuid lisaks loodab keskus koos hotelliga teha mahukaid ümberehitusi, millest osa sõltub muinsuskaitse eritingimustest.

Järgmise nädala teisipäeval-kolmapäeval toimuva linnafoorumi teemaks on kesklinna avalik ruum ja ühiskonna ootused sellele, eeskätt Maakri kvartali ja mere vahelisel alal. Kaks toimunud arhitektuurivõistlust tegelevadki selle ala jalakäijate liikumise planeerimisega. Neist ühe, Tammsaare pargi renoveerimistööd algavad juba sel suvel; Tallinna peatänava projekt peaks valmima 2020. aastaks.

Tallinna peaarhitekti Endrik Männi sõnul on prioriteediks jätkuvalt linna merele avamine - et seal oleks nii elumaju kui seal elamist toetavat taristut kohvikute-kaupluste-meelelahutuse näol. Norde Centrum sellega juba ka tegeleb, ka Porto Franco on suund sinnapoole.

Ühistransport ja kergliiklus on südalinnas küll eelistatud, kuid ka autotransporti ei saa unustada, kinnitas linnaarhitekt.

Linna peatänava ümberehitamisele lisaks muutub ka Viru Keskus ja Viru hotell ning nende ümbrus.

Viru Keskust ja hotelli ümbritsevad jalakäijate teed ja ülekäigud projekteeritakse täielikult ümber, et südalinna ala oleks rohkem jalakäijatele avatud, kuivõrd praegused lahendused ei toimi. Muuhulgas soovitakse Viru hotelli esisel väljakul olev taksoparkla ära kaotada ja hotelliesine jalakäijatele avatud väljakuks teha, et hotelliesine ala ei näeks välja nagu tagahoov.

Viru Keskusele soovitakse teha Narva maantee poole täiendav sissepääs praeguse parkimismaja kohalt, sest praeguse nurgapealse peaukse ees oleva ristmiku läbilaskevõime on madal. "See on tulevane Viru Keskuse peasissepääs, täiesti kindlalt," ütles Viru Keskuse juht Ants Vasar.

Ümberehitus sõltub muinsuskaitse tingimustest

Muuhulgas kaalutakse Viru hotelli madala, kahekorruselise osa juurdeehitust - kolmekorruseliseks.

Ümber plaanitakse ehitada ka kompleksi keldriosa, kus praegu paikneb muuhulgas Kaubamaja toiduosakond, kuivõrd tegemist on kitsa ja madala ruumilahendusega. Enamik keldrist on hotelli käes, keskus soovib oma võimalusi keldrikorrusel laiendada ja parandada, selgitas Vasar.

Viru Keskus loodab ka oma hoone Estonia puiestee poolsesse külge tänavaalale lahendust, mis võimaldaks seda kõnnitee osa paremini kasutada. Soov on tekitada aktiivne tänavafront, nii et seal oleks palju ärisid, millesse kõigisse oleks omaette sissepääs. Praegu neid ärisid seal veel ei ole, kuid selleks soovitakse luua võimalus.

Praegune Kaubamaja ja Viru Keskuse vaheline galerii jääb sellest arhitektuurikonkursist välja.

Kas ja kui palju on võimalik laiendada Viru Keskust Tammsaare pargi terrasil asuvate purskkaevude poole ja ehitada madalat osa korruse võrra kõrgemaks, selgub muinsuskaitse eritingimustest. Viru hotelli omaaegne plaanitud laiendus Viru Poeg jäi just seetõttu kunagi ehitamata.

Bussiterminali juurdepääsuteede võimaliku ümberehituse küsimusega tegeleb eeskätt Tallinna peatänava projekt.

Täpsed lahendused selguvad arhitektuurikonkursil välja pakutavatest lahendustest, mille seast valitakse välja võidutöö. Arhitekt Ülar Margi sõnul ei soovita konkursist osavõtjatele liiga palju tingimusi ette anda, et mitte nende loovust piirata. Esimeses etapis oodatakse üldiseid linnaruumilisi ideid, teises etapis minnakse hoonete ruumiprogrammiga juba täpsemaks.

Viru Keskust puudutava osa eest tasub Viru Keskus, linnaruumi puudutava osa projekteerimise eest maksmine selgub koostööst - Ants Vasar ütles, et keskus on valmis sellesse panustama. Ka linna peaarhitekt jäi tasumisest rääkides ebamääraseks, rääkides sünergia otsimisest.Linnasüdame kavandatavad uuendused. 

Toimetaja: Merilin PärliUSA asepresident Mike Pence.USA asepresident Mike Pence.
Dotsent: Pence ütleb eestlastele, mida kuulda soovime

Nädala lõpus saabub Eestisse ametlikule riigivisiidile USA asepresident Mike Pence. Tallinna ülikooli dotsendi Matthew Crandalli hinnangul ütleb Pence eestlastele seda, mida siin kuulda soovitakse.

Uuendatud: 21:58 
Filosoof Anne Dufourmantelle (1964-2017).Filosoof Anne Dufourmantelle (1964-2017).

Tuntud prantsuse filosoof hukkus uppumisohtu sattunud lapsi päästes

Reedel hukkus Saint-Tropez' kuurortlinna lähistel Pampelonne'i rannas tuntud prantsuse filosoof ja psühhoanalüütik Anne Dufourmantelle, kes oli läinud päästma kaht uppumisohtu sattunud last.

Jüri Karindi aastal 2006.Jüri Karindi aastal 2006.
Suri näitleja ja teatrimees Jüri Karindi

24. juulil lahkus meie seast 74-aastasena Eesti näitleja ja teatrimees Toivo-Jüri Karindi (02.08.1942–24.07.2017).

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Automaat, arhiivifoto.Automaat, arhiivifoto.
CNN avaldas videod Talibani käes olevatest Vene relvadest

CNN on saanud enda valdusse videod, mis suurendavad kahtlusi, et Venemaa on tarninud Afganistanis tegutsevale äärmusrühmitusele Taliban moodsamat relvastust. Nii Afganistani võimud kui ka USA on Moskvat käesoleval aastal korduvalt süüdistanud Talibani relvastamises, Venemaa esindajad on aga kõik sellised väited tagasi lükanud.

Eesti võrkpallifännidEesti võrkpallifännid
Eestist sõidab võrkpalli EM-finaalturniirile ligi 1500 fänni

Kuni juuni lõpuni oli Eesti võrkpallisõpradel võimalus osta Eesti võrkpallikoondise EM-i alagrupimängude pileteid ainult Eesti fännidele reserveeritud sektoritesse. Fännid kasutasid võimalust aktiivselt, augusti lõpus sõidab rahvuskoondisele kaasa elama umbes poolteist tuhat poolehoidjat.

TÜ raamatukoguTÜ raamatukogu
TÜ raamatukogu valmib tuleva aasta detsembris

Tartu ülikooli (TÜ) raamatukogu ehitustöid jätkavad YIT Ehituse asemel AS Ehitustrust ja Tallinna Ehitustrust ning tööd lõppevad esialgse kava kohaselt tuleva aasta detsembris.

Kirjanik Indrek Hargla, 2013Kirjanik Indrek Hargla, 2013
Selgusid aasta parimad ulmeteosed

Eesti ulmeühing jagas 20. korda ulme aastaauhindu Stalker.

Kütuseauto Lätis.Kütuseauto Lätis.
Läti minister: Eestis jäävad aktsiisid ka tuleval aastal kõrgemaks kui Lätis

Läti kavandab järgmisest aastast suurt maksureformi, mis toob kaasa ka aktsiisitõusu. Pärast seda jäävad aktsiisid lõunanaabrite juures endiselt väiksemaks kui Eestis, kinnitas Läti rahandusminister.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.