Alo Lõhmus: kas kõplamine meediapõllul on ikka seaduslik? ({{commentsTotal}})

Niinimetatud lehelaste töötamist ei tuleks keelata, aga meie moodsas ühiskonnas ei peaks nende töö enam olema korraldatud saja aasta taguse Metsiku Lääne mudeli järgi, kust pärineb ka see lehepoisist miljonäriks saamise kahtlase väärtusega müüt, märgib Alo Lõhmus Vikerraadio päevakommentaaris.

Minu esimene palgatöö kogemus pärineb Tartu rajooni Vladimir Iljitš Lenini nimelisest näidissovhoosist. Suviti oli koolinoortel võimalik selle eesrindliku majandi põldudel taskuraha teenida. Peamine töö oli kivide korjamine või peedivagude kõplamine.

Selleks tuli hommikul üsna vara jalgrattaga osakonna hoovile sõita. Seal loeti ametisse ilmunud üle ning seejärel paluti neil astuda veoautokasti, mis toimetas lasteväe põllule. Kella 12 ajal lõppes esimene vahetus ning auto sõidutas lapsed sööklasse. Kes soovis, võiski tööpäeva sellega lõppenuks lugeda, kuid piisava teenimishimu korral ei keelanud keegi teha ka teist vahetust, mis kestis tööpäeva tavapärase lõpuni.

Põllul kivide korjamine tähendas pidevat kummardamist ja küürutamist ning seejärel kivide traktorikärusse lennutamist. Ehkki meie ülesanne oli vaid väiksemate kivide koristamine, võttis kahevahetuseline tööpäev ikka korralikult läbi. Küllap see andis meile ellu kaasa illusioonivaba arusaama, et töö on sageli – või isegi enamasti – rutiinne pingutus, mitte mingi vahva seiklus.

Põllul talutud tuimust kompenseerisid aga palgapäeval osakonna kontoris välja makstud rublad. Oli üsna uhke tunne näha oma palgalehte ehtsate traktoristide ja autojuhtide omade seas. Aktiva poolele lisandus muidugi ka tööhooaja lõpus sovhoosi organiseeritud puhkelaager.

Tööinspektsioon on alates 2012. aastast juhtinud tänapäeva näidismajandite – meediakontsernide – tähelepanu asjaolule, et laste kasutamine suviste ajalehemüüjatena ei ole päriselt kooskõlas kehtivate seadustega. 7-12 aasta vanuseid lapsi võib meil rakendada ainult kergematel töödel reklaami, kunsti, kultuuri ja spordi valdkonnas.

Suvine lehelaste värbamine muidugi ongi meediakontsernidele pigem reklaamprojekt, kuid ikkagi peaks seaduse kohaselt laste juures viibima täiskasvanud juhendaja, nad ei tohiks tassida raskeid kotte ning noorematel kui 15-aastastel ei ole õigust tegeleda rahaga.

Laste tööpäev ei tohiks tänapäeval olla pikem kui kolm tundi, tegelikult aga venib see tihti terve päeva pikkuseks. Lapsed siuglevad kaubanduskeskuste parklates liikuvate autode vahel ning kuna nad kannavad kaasas sularahasummasid, asetavad nad end võimaliku ründe ohtu.

Mai lõpus saatiski tööinspektsioon lehelaste kasutamise eest väärteoprotokolli Ekspress Meediale, kes kaalub kohtusse pöördumist.

Paljud selle vaidluse kommenteerijad küsivad, kas nüüd on Eestis ametlikult välistatud võimalus ajalehepoisist miljonäriks tõusta. Nad meenutavad oma kogemust lehemüüjana ning leiavad, et see andis neile väärtusliku ettevalmistuse tulevaseks ettevõtjakarjääriks. Lehepakist kasudega lahti saamine õpetab lapsele algatusvõimet, järjekindlust, heas mõttes nahaalsust ning inimeste mõjutamise nippe. Kõik see on vajalik ka reaalses müügitöös täiskasvanuna.

Samas kehtib seadus kõigile ning ei saa ju ka eitada, et lapsi tuleb kaitsta võimalike tervisekahjustuste ning ohuolukordade eest. Meie moodsas ühiskonnas ei peaks lehelaste töö enam olema korraldatud saja aasta taguse Metsiku Lääne mudeli järgi, kust pärineb ka see lehepoisist miljonäriks saamise kahtlase väärtusega müüt.

Näiteks väljastavad meie pangad juba viipekaarte, millega on väiksemaid tehinguid võimalik sooritada kiiresti ja kontaktivabalt. Kui lehelapsed varustada neid kaarte tunnistavate mobiilsete makseterminalidega, siis oleksid nad vabastatud suurte sularahasummade kaasas kandmisest ning võimaliku ründe alla sattumisest. Sama lihtne peaks olema varustada lapsed mingi mobiilse seadmega, mille abil nad saavad kiiresti abi kutsuda või küsida nõu täiskasvanud juhendajalt. Raskeid lehekotte peaks aga olema võimalik asendada kärudega.

Usun, et nende lihtsate uuenduste elluviimise korral võiks suvine taskurahateenimine seaduslikult jätkuda. Ning muidugi – ka ühe mõnusa puhkelaagri võiksid näidismeediakontsernid oma lehelastele tööhooaja lõpus korraldada. •

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: Vikerraadio päevakommentaarFrank-Walter Steinmeier.Frank-Walter Steinmeier.

OTSE kell 10: Steinmeier peab kõne Eesti ja Saksamaa suhetest

Teisipäeval Eestisse saabunud Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier peab kolmapäeval kõne teemal "Saksamaa ja Eesti – muutlik minevik, ühine tulevik“, millest ERR.ee teeb otseülekande.

USA rahandusminister Steven Mnuchin.USA rahandusminister Steven Mnuchin.
USA kehtestas Vene ja Hiina kodanikele Põhja-Korea tõttu sanktsioonid

USA kehtestas teisipäeval sanktsioonid 16 Hiina ja Venemaa kodanikule ja ettevõttele Põhja-Korea tuumaprogrammi toetamise ja Ühendriikide sanktsioonide eiramise eest.

Therese JohaugTherese Johaug
Spordiarbitraaž pikendas Johaugi dopingukeeldu

Rahvusvaheline Spordiarbitraaž (CAS) otsustas pikendada Norra murdmaasuusataja Therese Johaugi dopingukeeldu, määrates talle 18-kuulise võistluskeelu.

Uuendatud: 12:53 
20. august presidendi Roosiaias20. august presidendi Roosiaias
Galerii: Vaata, kuidas jõudis ETV-sse suurejooneline ülekanne roosiaiast

20. augustil toimus presidendi roosiaias pidulik vastuvõtt, et tähistada Eesti iseseisvuse taastamise aastapäeva.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.