Liit: seakasvatusel on lähiaastail helgemad ajad ({{commentsTotal}})

Eestis on sigade arv viimase viie aastaga vähenenud kolmandiku võrra ja enam ei suudeta tagada sisetarbimiseks vajalikke koguseid. Rakveres toimunud rahvusvahelisel konverentsil leiti aga, et seakasvatajatel on juba lähiajal ees helgemad ajad.

Sigade arvu langemisel viimastel aastatel on kaks peamist põhjust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kõige suurem mure on praegu muidugi Aafrika seakatk. See on andnud tootmisele väga suure tagasilöögi ja vähendanud sigade arvu. Teiseks on Vene embargo," selgitas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja aseesimees Anu Hellenurme.

Eesti Seakasvatajate Liidu juht Urmas Laht ennustas, et juba järgmisel aastal peaks Eestis olema sigu praegusest 260 000 isendist tunduvalt rohkem.

"Hiina on juhtiv vedur sealiha tootmises ja tarbimises ning kuna Hiinas on hinnad tõusnud, siis see mõjutab kogu maailma hinnapoliitikat, sealhulgas Eestis. Kõik prognoosid näitavad, et paar aastat peaks olema väga head aega. Ma ise eeldan, et 2018 on parem aasta, kuid ka käimasoleval aastal on juba hinnad paremad. See tähendab seda, et tootjal on taas võimalus hakata põhikarja taastama ja loomade arvu suurendama," rääkis Laht.

Tema sõnul peaks kodumaise tarbimise katmiseks olema sigade arv praegusest ligi poole suurem. Kuna kodumaine tootja ei suuda rahva lihahimu rahuldada, on poelettidel aina rohkem välismaist liha.

"Tarbija, kes eelistab kodumaist sealiha, otsibki farmeri poe üles ja ta teab, et farmeri käest saab ta kindlasti eestimaist sealiha. Ülejäänud kaubanduses ma näen tihtipeale, et inimesed võtavad paki kätte, loevad ja jõuavad siis selle riigini, kust see on toodud, ning panevad paki tagasi ja liiguvad edasi," rääkis Laht.

HKScan Estonia juhatuse esimees Anne Mere nentis, et välisturgudel silma paistmiseks peab Eesti seakasvataja leidma oma niši.

"Hoolimata kogu lugupidamisest Eesti seakasvatuse vastu, siis meie toodangu maht on siiski suhteliselt marginaalne - kogu Euroopa Liidust ainult 0,2 protsenti. Nii et meie eesmärk saab olla ainult väärindada, arendada uusi tooteid ja kontseptsioone," ütles ta.

Toimetaja: Merili NaelViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema