Urmas Vadi: lame maa ({{commentsTotal}})

Viimasel ajal on järjest enam kuulda nendest, kes räägivad, et Maa on lapik. Maa olevat pigem kausi-, mitte kerakujuline. Ühe ettekujutuse kohaselt meenutab Maa isegi ruletilauda.

Ogaramat asja vist naljalt välja ei mõtlegi – Maa ja lapik! Mis jutt see on! Sõitku Kuu peale, või mis iganes asi see meile öösiti paistab.

Aga kui nendesse lapiku Maa teooriatesse veidi süveneda, siis neil lapiku Maa inimestel on palju tõestusi, kuidas ikkagi Maa on lapik, kuidas seda meie eest on varjatud, kellele see kasulik on, ja kuidas seda meie kausikujulise Maa serva ääristab Antarktika. Ning selle taga, et seda kõike on meie eest saladuses hoitud, pole keegi muu kui NASA.

Meenub kohe selline film nagu „Village“, eesti keeles „Küla“. Tegevus toimub ühes väga suletud keskaegses külas, mida ümbritseb mets. Mets on väga ohtlik, seal elavad jubedad elajad, meeletute kihvade ja küünistega. Mõnikord tungivad need olendid ka külla ja juhtub väga jubedaid asju.

Siis jääb keegi külas raskesti haigeks ja üks pime tüdruk saadetakse linna arsti järgi. Kui see tüdruk metsast läbi pääseb, satub ta… tänapäevasesse linna. Lõpuks selgub tõde – et kaitsta kiivalt oma küla, on küla vanemad hoidnud oma rahvast hirmu all ja ise öösiti riietunud nendeks elajateks, kes metsas kollitasid.

Äkki on selle meie maakeraga kah samuti, et ta ikkagi ei ole kera, vaid on lapik? Aga me lihtsalt ei teadnud seda?

Ma olen selle mõttega nüüd mitu päeva ringi käinud, ette kujutanud, et Maa on lapik. Ja sellega seoses olen ma oodanud ka enda mõttemaailmas mingit muutust. Aga ei midagi. Mitte mingisugust muutust! Olen endale isegi esitanud küsimuse: kas ma olen liiga tuim selleks, et maailma olemusest aru saada? Võibolla küll. 

Lõpuks tuleb peale isegi mingi ükskõiksus – on ta siis lapik või ei ole, mis vahet sel on. Kui isegi sellistest silmaga nähtavatest muutustest, nagu näiteks Helir-Valdor Seederi plaan välja vahetada kolm ministrit, on raske aru saada, mis siis veel rääkida sellistest hoomamatutest asjadest nagu maailm.

Samas – midagi peab ju inimeste elus toimuma. Miks siis mitte mõelda Maast vahel kui kerast, siis jälle kui kausist. Ja rahandusministrist vahest kui Sesterist, vahest kui Tõnistest. Miks mitte. •

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Allikas: Vikerraadio päevakommentaarViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema