Rain Kooli: põlissoomlased ja EKRE on nüüd nagu kaks tilka vett ({{commentsTotal}})

Kui Eesti konservatiivsel rahvaerakonnal oli varem end ehk mingit pidi pisut raske Timo Soini rahvaliku üldparteiga sama jalga astuma seada (hoolimata sellest, et EKRE sünd tegelikult matkib suures ulatuses põlissoomlaste sündi), siis nüüd seda probleemi ei ole. EKRE ja Jussi Halla-aho põlisoomlased saavad siit edaspidi fantastiliselt läbi. Nüüd on alus loodud tõeliseks vennastumiseks, tõdeb Rain Kooli Vikerraadio päevakommentaaris.

Justkui vastukaaluks sellele, kui suurepäraselt läks laupäeval Vabaduse väljakul korraldatud Soome 100. sünnipäeva auks korraldatud ühiskontsert, on Soome valitsusel ees loetud päevad.

Valitsuskriisi põhjuse võib püüda Eesti poliitikasse üle tuua järgmise võrdlusega.

Kujutage ette, et vana, Villu Reiljani juhitud Rahvaliit oleks praegu valitsuses koos Keskerakonna ja Reformierakonnaga. Ja siis korraga juhtuks ühe nädalavahetusega kõik see, mis lõpuks tegelikult palju pikema aja vältel juhtuski: et saabuks Eesti Rahvuslik Liikumine ning täidaks olemasoleva erakonna hoopis teise, radikaalsema sisuga. Kui on must, näita ust; Eesti valgeks riigiks; meie kvoot on null jne.

Umbes selline võimuvahetus toimus nädalavahetusel Soome põlissoomlaste erakonnas, mille esimehe kohalt taandunud Timo Soini asemele valiti rangelt sisserände ja mitmekultuurilisuse vastu olev, rahvuspõhise vaenu õhutamises ja usurahu rikkumises riigikohtus süüdi mõistetud ning universaalset inimväärsust eitav Jussi Halla-aho.

Poliitikuna saab temast päris täpse pildi, kui kujutada ette Martin Helmet, kellel oleks Varro Vooglaiu hoolikalt kaalutud ja väljapeetud esinemisstiil.

Soome valitsusjuht, tsentristlikku maaparteid Keskustat esindav Juha Sipilä koos teise suure valitsuspartneri, meie Reformierakonna hõimlase Kokoomuse juhi Petteri Orpoga peavadki nüüd otsustama, kuidas sobitada valitsustöösse põlissoomlaste üleöine astumine Rootsi demokraatide ja teiste paremäärmuslike ning kui mitte avalikult rassistlike, siis vähemalt rassismiga mitmel moel flirtivate poliitiliste jõudude ritta.

Üldiselt võib öelda, et sobitamisvõimalused on nirud. Kokoomuse juht Petteri Orpo on juba jõudnud deklareerida, et lisaks valitsusprogrammi austamisele peavad osalised samasse valitsusse mahtuma ka oma väärtuste poolest. Ning väärtuspõhiselt on Kokoomus, paljuski ka Keskusta, Halla-aho leeri kätte läinud põlissoomlastest sama kaugel nagu Eesti sotsid EKREst.

Seega on lisaks kõige vähem tõenäolisele võimalusele (et valitsus jätkab koosseisus Keskusta, Kokoomus ja põlissoomlased) olemas kaks varianti: et Soome valitsuse koosseis muutub või et Soomes korraldatakse erakorralised valimised. Neist omakorda on tõenäolisem valitsusevahetus ilma erakorraliste valimisteta.

Tegelikult sobiks see kenasti ka Jussi Halla-ahole, kes oma sõnavõttudes on ühest küljest juba valitsusest lahkumist ette valmistanud („iga hinna eest me valitsuse ei jää“) ning teisalt loonud endale juba märtri kuvandit, tõdedes, et põlissoomlased oleks valmis valitsusprogrammi järgima ning süüdistades eriti Kokoomust valitsuse laialiajamises lihtsalt sellepärast, et tema isik neile ei meeldi.

Igatahes on põlissoomlastest tänaseks saanud partei, mis näeb kõike üsna kitsalt läbi migratsiooni ja mitmekultuurilisuse. Ehk nagu Halla-aho oma programmkõnes tõdes, „migratsioon ei ole ainuke probleem, aga see teeb kõik ülejäänud probleemid palju hullemaks“ ning et põlissoomlased kavatsevad „globaliseerumise ja migratsiooni varjukülgedest otsekoheselt lokku lüüa“.

Kui Eesti konservatiivsel rahvaerakonnal oli varem end ehk mingit pidi pisut raske Timo Soini rahvaliku üldparteiga sama jalga astuma seada (hoolimata sellest, et EKRE sünd tegelikult matkib suures ulatuses põlissoomlaste sündi), siis nüüd seda probleemi ei ole. EKRE ja Jussi Halla-aho põlisoomlased saavad siit edaspidi fantastiliselt läib. Nüüd on alus loodud tõeliseks vennastumiseks. •

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Allikas: Vikerraadio päevakommentaarFrank-Walter Steinmeier.Frank-Walter Steinmeier.
Steinmeier: ajalugu ei peaks kasutama relvana

Teisipäeval Eestisse saabunud Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier pidas kolmapäeval teaduste Akadeemia majas kõne teemal "Saksamaa ja Eesti – muutlik minevik, ühine tulevik“, millest ERR.ee tegi otseülekande ja mille täismahus videot saab vaadata käesolevas artiklis.

Uuendatud: 18:52 
"Otse uudistemajast" – Ruta Arumäe"Otse uudistemajast" – Ruta Arumäe
Arumäe: poliitikud peaks fookuse ümber seadma

Majandusekspert Ruta Arumäe ütles ERR-i saates "Otse uudistemajast" saatejuht Ainar Ruussaarele, et poliitikud peaksid oma fookuse ümber seadma ja keskenduma oma tegevuses pikaajalisele majanduskasvule. Ettevõtjatele on Arumäe hinnangul hetkel parim aeg tegevust alustada või seda laiendada.

Kaader videostKaader videost
"Pealtnägija" valimisreklaam teeb erakondadele silmad ette

"Pealtnägija" avaldas uut hooaega sissejuhatava klipi, kus toimetaja Anna Gavronski on asunud vihmavarjuhoidja rolli ning saatejuht Mihkel Kärmas matkib trummi mängivat Edgar Savisaart.

Tallinn.Tallinn.
Linnapeakandidaadid vastavad | Suur-Tallinn peab sündima loomulikul teel

Kuigi Tallinna ümbritsevad rõngasvallad on tugevalt pealinnaga seotud, ei leia meerikandidaadid, et näiteks Jüri, Viimsi või Tabasalu peaks liitma Tallinnaga. Tallinna tegevlinnapea Taavi Aasa hinnangul juhtub see tulevikus paratamatult, kuid selle aluseks peab olema loomulik integratsioon läbi koostöö mitte sundliitmine. 

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.