Rain Kooli: põlissoomlased ja EKRE on nüüd nagu kaks tilka vett ({{commentsTotal}})

Kui Eesti konservatiivsel rahvaerakonnal oli varem end ehk mingit pidi pisut raske Timo Soini rahvaliku üldparteiga sama jalga astuma seada (hoolimata sellest, et EKRE sünd tegelikult matkib suures ulatuses põlissoomlaste sündi), siis nüüd seda probleemi ei ole. EKRE ja Jussi Halla-aho põlisoomlased saavad siit edaspidi fantastiliselt läbi. Nüüd on alus loodud tõeliseks vennastumiseks, tõdeb Rain Kooli Vikerraadio päevakommentaaris.

Justkui vastukaaluks sellele, kui suurepäraselt läks laupäeval Vabaduse väljakul korraldatud Soome 100. sünnipäeva auks korraldatud ühiskontsert, on Soome valitsusel ees loetud päevad.

Valitsuskriisi põhjuse võib püüda Eesti poliitikasse üle tuua järgmise võrdlusega.

Kujutage ette, et vana, Villu Reiljani juhitud Rahvaliit oleks praegu valitsuses koos Keskerakonna ja Reformierakonnaga. Ja siis korraga juhtuks ühe nädalavahetusega kõik see, mis lõpuks tegelikult palju pikema aja vältel juhtuski: et saabuks Eesti Rahvuslik Liikumine ning täidaks olemasoleva erakonna hoopis teise, radikaalsema sisuga. Kui on must, näita ust; Eesti valgeks riigiks; meie kvoot on null jne.

Umbes selline võimuvahetus toimus nädalavahetusel Soome põlissoomlaste erakonnas, mille esimehe kohalt taandunud Timo Soini asemele valiti rangelt sisserände ja mitmekultuurilisuse vastu olev, rahvuspõhise vaenu õhutamises ja usurahu rikkumises riigikohtus süüdi mõistetud ning universaalset inimväärsust eitav Jussi Halla-aho.

Poliitikuna saab temast päris täpse pildi, kui kujutada ette Martin Helmet, kellel oleks Varro Vooglaiu hoolikalt kaalutud ja väljapeetud esinemisstiil.

Soome valitsusjuht, tsentristlikku maaparteid Keskustat esindav Juha Sipilä koos teise suure valitsuspartneri, meie Reformierakonna hõimlase Kokoomuse juhi Petteri Orpoga peavadki nüüd otsustama, kuidas sobitada valitsustöösse põlissoomlaste üleöine astumine Rootsi demokraatide ja teiste paremäärmuslike ning kui mitte avalikult rassistlike, siis vähemalt rassismiga mitmel moel flirtivate poliitiliste jõudude ritta.

Üldiselt võib öelda, et sobitamisvõimalused on nirud. Kokoomuse juht Petteri Orpo on juba jõudnud deklareerida, et lisaks valitsusprogrammi austamisele peavad osalised samasse valitsusse mahtuma ka oma väärtuste poolest. Ning väärtuspõhiselt on Kokoomus, paljuski ka Keskusta, Halla-aho leeri kätte läinud põlissoomlastest sama kaugel nagu Eesti sotsid EKREst.

Seega on lisaks kõige vähem tõenäolisele võimalusele (et valitsus jätkab koosseisus Keskusta, Kokoomus ja põlissoomlased) olemas kaks varianti: et Soome valitsuse koosseis muutub või et Soomes korraldatakse erakorralised valimised. Neist omakorda on tõenäolisem valitsusevahetus ilma erakorraliste valimisteta.

Tegelikult sobiks see kenasti ka Jussi Halla-ahole, kes oma sõnavõttudes on ühest küljest juba valitsusest lahkumist ette valmistanud („iga hinna eest me valitsuse ei jää“) ning teisalt loonud endale juba märtri kuvandit, tõdedes, et põlissoomlased oleks valmis valitsusprogrammi järgima ning süüdistades eriti Kokoomust valitsuse laialiajamises lihtsalt sellepärast, et tema isik neile ei meeldi.

Igatahes on põlissoomlastest tänaseks saanud partei, mis näeb kõike üsna kitsalt läbi migratsiooni ja mitmekultuurilisuse. Ehk nagu Halla-aho oma programmkõnes tõdes, „migratsioon ei ole ainuke probleem, aga see teeb kõik ülejäänud probleemid palju hullemaks“ ning et põlissoomlased kavatsevad „globaliseerumise ja migratsiooni varjukülgedest otsekoheselt lokku lüüa“.

Kui Eesti konservatiivsel rahvaerakonnal oli varem end ehk mingit pidi pisut raske Timo Soini rahvaliku üldparteiga sama jalga astuma seada (hoolimata sellest, et EKRE sünd tegelikult matkib suures ulatuses põlissoomlaste sündi), siis nüüd seda probleemi ei ole. EKRE ja Jussi Halla-aho põlisoomlased saavad siit edaspidi fantastiliselt läib. Nüüd on alus loodud tõeliseks vennastumiseks. •

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Allikas: Vikerraadio päevakommentaarViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema