RKAS müüs Tartus kinnistu soodsalt Erki Möldrile ({{commentsTotal}})

Kooli 13 kinnistu.
Kooli 13 kinnistu. Autor/allikas: Google maps
{{1497336720000 | amCalendar}}

Riik müüs endised põllumajandusameti Tartu osakonna ruumid maha nii, et ostuvõimalusest sai teada ainult EAS-i nõukogu juht Erki Mölder. Ülejäänud ostuhuvilised kuulsid tehingust alles tagantjärele. Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsi (RKAS) teatel on kõik korrektne.

Läinud aastal, mil Tartus Kooli tänaval asuvad ruumid Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsi portfelli olid jõudnud, uuris sama maja korteriomanik Indrek Miliste, mis neist ruumidest edasi saab, vahendasid ERR-i raadiouudised.

"Selle objekti haldur ütles, et ilmselt lähevad nad müüki, aga ei tea millal. Et mul endal oli pinda juurde vaja, siis oli selgelt huvi seda võimalusel osta. Jutt oli see, et riigi vara müüakse kõik oksjonil. Jäin siis ootama, et millal see oksjon tuleb, et võimalusel osaleda," meenutas Miliste.

Majas on viis korterit ja ostuhuvilisi oli vähemalt kahes korteris.

"Läinud aasta lõpus oli halduriga kontakt, kus ta ültles, et kuskil detsembris otsustatakse see, mis objektist saab ja 2017. aasta alguses läheb müügiks. Ma ütlesin, et andke siis mulle ka teada, millal oksjon toimub," lisas ta.

Mingit oksjoni siiski ei toimunud. Selle asemel helistas RKAS-i esindaja hoopis EAS-i nõukogu esimehele Erki Mölderile.

"Minuga võttis selle aasta alguses ühendust RKASi poolt volitatud firma Pindi Kinnisvara, uuris, kas ma oleksin sellisest projektist või objektist huvitatud ja nii ma selle kinnistu omanikuks saingi," selgitas Erki Mölder.

Märtsi alguses müüski RKAS endised põllumajandusameti ruumid koos sinnakuuluva garaaži ja kuuripinnaga Mölderi osaühingule E9 Varad. Mölder maksis 140 000 eurot ja soovib endistest kontoriruumidest korterid ehitada.

RKAS-i kinnisvaraportfelli analüüsiosakonna juhataja Kaido Kangur räägib, et kui kinnistu väärtus jääb alla 150 000 euro, võib selle müümiseks kasutada maakleri abi. Kuna 2015. aastal olid Pindi Kinnisvara hindajad öelnud, et hooneosa maksab 138 000 eurot, siis selle aasta alguses sai seesama riigifirmaga lepingu teinud Pindi Kinnisvara endale ka müügiõiguse.

"Teatud objektide puhul, kui me räägime näiteks Tallinnast, kus on väga aktiivne kinnisvaraturg, kus huvi võib olla suurem, siis on analüüsi poole pealt asi lihtne. Antud juhul, Tartu objektiga võiski meil jääda see arvamus, et meil on parim viis müüa see läbi kinnisvarabüroo," selgitas Kangur.

Samas oli ju ka Tartus huvilisi rohkem ja ega siinne kinnisvaraturg Tallinnale palju alla jää.

"Ütleme siis jah, et see aktiivsus on turu mõttes tuntav, aga ka kinnisvarabürool on võimalik müüa edukalt. Me teame näiteid, kus ka mitmete garaažide suhtes nad korraldasid ise enampakkumised, kus mitmete huviliste tulemusel ka hinnad tõusid. Et antud hetkel, jah, ostja leiti oma enda kliendibaasist," vastas Kangur.

RKAS võis otsustada, et laseb maja müüa kinnisvarabürool, kinnisvarabüroo võis otsustada, et ei räägi sellest teistele vaid helistab otse Erki Mölderile. Aga kuidas see läheb kokku RKAS-i ühe põhimõttega, saada riigi vara eest võimalikult head hinda? Järgmine kord maaklerteenust hankides peaks partnerile seadma teistsugused tingimused, tõdeb Kaido Kangur.

"Et võimalikult laialt ja rohkemalt pakkuda. Kui on ka otse olemas meil klient, siis reageerimiseks tuleb jätta aeg, sest ei ole ka välistatud, et turu peal võib tekkida huvi," ütles Kangur veel.

Mölder palub tehing tagasi pöörata

Erki Mölder teatas hiljem, et otsustas paluda tehing tagasi pöörata.

"Pindi Kinnisvara esindaja võttis minuga käesoleva aasta alguses ühendust, teavitas antud hoone osa müügi staatusest ja soovitas ostmist. Sama maakler oli ka varem minu ostuhuvi erinete objektide vastu uurinud, kuid need polnud minu hinnangul investeeringuna mõistlikud. On äärmiselt kahetsusväärne, et maaklerfirma eksis RKASi poolt kehtestatud menetlusnõuete vastu ega avaldanud müügikuulutust vähemalt kolmes kanalis. Kuni viimase ajani puudus mul info RKAS ja maakleri vaheliste suhte ja nendevaheliste kokkulepete sisu kohta," kommenteeris Mölder.

"Kuigi minu arusaamist mööda riik pole kahju kannatanud ja hoone müüdi õiglase turuhinnaga, on vahendusfirma RKASi nõuete vastu siiski eksinud, ning seetõttu esitasin RKASile taotluse antud tehing tagasi pöörata. Juhul kui RKAS otsustab hoone uuesti müüki panna, olen valmis ka uuesti oma pakkumise tegema. Saatsin sellekohase avalduse ka RKASi juhatuse liikmele, hr Tanel Tiitsile," lisas Mölder.

RKAS: maakler pidi kinnistut reklaamima vähemalt kolmes veebikeskkonnas

Riigi Kinnisvara AS (RKAS) teatas kommentaaris, et seoses Tartus asuva Kooli tänav 13 mitteeluruumide müügiga Erki Möldrile, oli maakleril kohustus kinnistut reklaamida vähemalt kolmes avalikus veebikeskkonnas.

RKAS kinnitas ettevõtte 2017. aasta müügiplaani objektide loetelu ja müügikanalid, sealhulgas otsustatid 278 müügiobjektist 144 objekti võõrandada maaklerhanke võitnud kinnisvarabüroo AS Pindi Kinnisvara vahendusel, teatas RKAS.

"Kehtiva lepingu kohaselt oli maakleril kohustus müügiobjekte reklaamida vähemalt kolmes avalikus veebikeskkonnas, kuid kahetsusväärsel kombel piirdus maakler konkreetse objekti puhul üksnes kinnisvarabüroo kliendibaasi kasutamisega, ega teostanud maaklerlepingus nõutud reklaamtegevust. RKAS on juhtinud kinnisvarabüroo tähelepanu lepingu rikkumisele ja koostööpartner on oma eksimuse omaksvõtnud. Maaklerteenuse osutamise leping lõppeb käesoleva aasta augustis," seisis RKAS-i pressiesindaja Madis Idnurmi saadetud pressiteates.

Toimetaja: Aleksander KrjukovFrank-Walter Steinmeier.Frank-Walter Steinmeier.
Steinmeier: ajalugu ei peaks kasutama relvana

Teisipäeval Eestisse saabunud Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier pidas kolmapäeval teaduste Akadeemia majas kõne teemal "Saksamaa ja Eesti – muutlik minevik, ühine tulevik“, millest ERR.ee tegi otseülekande ja mille täismahus videot saab vaadata käesolevas artiklis.

Uuendatud: 18:52 
"Otse uudistemajast" – Ruta Arumäe"Otse uudistemajast" – Ruta Arumäe
Arumäe: poliitikud peaks fookuse ümber seadma

Majandusekspert Ruta Arumäe ütles ERR-i saates "Otse uudistemajast" saatejuht Ainar Ruussaarele, et poliitikud peaksid oma fookuse ümber seadma ja keskenduma oma tegevuses pikaajalisele majanduskasvule. Ettevõtjatele on Arumäe hinnangul hetkel parim aeg tegevust alustada või seda laiendada.

Kaader videostKaader videost
"Pealtnägija" valimisreklaam teeb erakondadele silmad ette

"Pealtnägija" avaldas uut hooaega sissejuhatava klipi, kus toimetaja Anna Gavronski on asunud vihmavarjuhoidja rolli ning saatejuht Mihkel Kärmas matkib trummi mängivat Edgar Savisaart.

Tallinn.Tallinn.
Linnapeakandidaadid vastavad | Suur-Tallinn peab sündima loomulikul teel

Kuigi Tallinna ümbritsevad rõngasvallad on tugevalt pealinnaga seotud, ei leia meerikandidaadid, et näiteks Jüri, Viimsi või Tabasalu peaks liitma Tallinnaga. Tallinna tegevlinnapea Taavi Aasa hinnangul juhtub see tulevikus paratamatult, kuid selle aluseks peab olema loomulik integratsioon läbi koostöö mitte sundliitmine. 

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.