Sõerd: ühisdeklaratsiooni taastamisest on asi kaugel ({{commentsTotal}})

Aivar Sõerd
Aivar Sõerd Autor/allikas: Reformierakond

Rahanduskomisjon saatis riigikogu suurde saali maksumuudatuste eelnõu, mis käsitleb ka abikaasade ühise tuludeklaratsiooni taastamist, kuid reformierakondlasest komisjoniliikme Aivar Sõerdi hinnangul ei saa tegelikult mingist taastamisest rääkida.

Rahanduskomisjoni teisipäevasel istungil otsustati teha eelnõus muudatused, mille kohaselt tekib täiendav maksuvaba tulu mahaarvamise õigus juhul, kui abikaasad ei saa maksustamisperioodil tulu kokku üle 50 400 euro.

Samuti laiendati õigust maha arvata abikaasa maksuvaba tulu abikaasadele, kui üks abikaasa on resident ja teine mitteresident.

Aivar Sõerd märkis, et niinimetatud tulumaksumuudatuste kobareelnõu läks komisjonist teisele lugemisele koalitsiooni häältega.

"Ühisdeklaratsiooni osas sai täna veelgi selgemaks, et tegelikult ühisdeklaratsiooni taastamist ei tule. Ühisdeklaratsioonist on asi kaugel, vaid väike mööndus tuleb ehk maksuvaba tulu osalise ülekandmise õigus 180 euro ulatuses kuuarvestuses. Seega mitte 500 eurot nagu ühisdeklaratsioonis peaks olema, aga 180," tõi ta välja.

Sõerd lisas, et ka see 180 eurot ei ole sellisel kujul nagu viimastel päevadel koalitsioon välja kuulutas, vaid piirangutega.

"180 euro maksuvaba tulu ülekandmise õigus on tingimusel, et abikaasade tulu kokku ei ületa 50 400 eurot aastas ehk siis ühe abikaasa kohta mitte rohkem kui 2100 eurot kuus. Sealjuures maha arvata on õigus abikaasa täiendavast maksuvabast tulust (180 eurot ehk 2160 eurot aastas) vaid see osa, mida abikaasa pole ise maha arvanud," selgitas ta.

Komisjoniliikme sõnul kinnitas asjaolu, et ühisdeklaratsiooni ei taastata, ka ministeeriumi esindajalt kuuldu, et nüüdse üldise põhimõtte kohaselt ei saa abikaasade ühise tuludeklaratsiooni esitamisel tekkida parem olukord kui üksikult deklareerides.

"Ühisdeklaratsiooni puhul aga teatavasti just ühiselt tulude deklareerimine on abikaasadele kasulikum," märkis Sõerd. "Olgu siinkohal veel öeldud, et tulumaksuseaduses pole ka enam sellist mõistet nagu ühine tuludeklaratsioon".

Ta lisas, et kui tulumaksuseaduses on mahaarvamistel ka muud piirangud, näiteks eluasemelaenude intresside puhul 300 eurot aastas, siis ühisdeklaratsioonis saavad abikaasad need liita ehk ühise tuludeklaratsiooni kohta kokku 600 eurot. Nüüd aga enam piirsummasid abikaasad liita ei saa.

"Põhjus, mis koalitsioon ühiseid tuludeklaratsioone taastada ei soovi, on nende liiga suur kulu riigieelarvele," usub Sõerd. "Rahanduskomisjoni muudatusettepaneku mõju eelarvele on 3,4 miljonit eurot, ühisdeklaratsioonide taastamise mõju aga 12 miljonit eurot. Seega praegune väike mööndus annab väga väikese osas ühisdeklaratsiooni äravõtmisest tagasi".

Sõerdi sõnul võib tegelik ühisdeklaratsiooni taastamise mõju olla kuni 27 miljonit eurot, kuid rahandusministeerium pole vastavale päringule mitme nädala jooksul vastanud.

 

Toimetaja: Karin KoppelViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema