Eesti Pank ennustab eelolevaiks aastaiks jõudsat majanduskasvu ({{commentsTotal}})

{{1497422580000 | amCalendar}}

Eesti Panga majandusprognoosis aastateks 2017-2019 ennustatakse umbes kolme protsendini küündivat majanduskasvu veel kolmeks aastaks. Ehkki valitsuse kava näeb ette lisaraha suunamist majandusse, siis keskpanga hinnangul tõusuteel majandus eelarvepoliitilist tuge ei vaja.

Eesti Panga president Ardo Hansson ja asepresident Ülo Kaasik tutvustasid kolmapäeval Eesti majanduse viimase aja arengut ja keskpanga majandusprognoosi.

Prognoosis toodi välja, et Eesti majanduskasvu hoogustavad tänavu nii tööstustoodangu ekspordi kasvu kiirenemine ja ettevõtete suurenevad investeeringud kui ka valitsemissektori kasvav mõju kogunõudlusele.

Prognoosi järgi kasvab majandus sel aastal 3,5 protsenti, aeglustub 2018. aastal 3,3 protsendile ning 2019. aastal 2,9 protsendile.

Eesti majanduskasvu annab oma panuse ka kaubanduspartnerite majanduskolukorra paranemine. Edeneb nii Läti kui Leedu majandus - mõlema riigi majanduskasv kiirenes kiirhinnangu järgi käesoleva aasta esimeses kvartalis nelja protsendi lähedale. Heas seisus on ka Põhjamaade majandus ning Venemaal lõppes kaks aastat kestnud majanduslangus.

Lähiajal mõjutab majanduse kulgu oluliselt valitsemissektor ja see võib põhjustada ehitussektoris ajutist ülekuumenemist.

Mitmete investeeringute edasilükkamine 2016. aastal, Euroopa Liidu struktuurifondide toetuste suurem kasutuselevõtt ja tänavu sügisel toimuvad kohalikud valimised suurendavad sel aastal järsult valitsemissektori investeeringuid. Need suurenevad ka 2018. ja 2019. aastal, kuid aeglasemas tempos.

Eesti majanduse maht ületab potentsiaali. Ettevõtete küsitluste põhjal on viimase aasta jooksul kasvu järjest enam takistanud tööjõupuudus, mille leevenemist pole ette näha ka prognoosiperioodil.

Majanduskasvu püsiv kiirenemine eeldab, et pakkumise kasv kiireneb tootmisprotsesside tõhustamise ja kapitalimahukuse suurenemise tõttu. Kui aga kasv põhineb ajutistel majandust kuumendavatel teguritel, võib see suurendada tasakaalustamatust ja halvendada majanduse võimet tulevikus väliste šokkidega toime tulla.

Hinnakasvu kiirenemine pidurdab 2017. aasta jooksul nii majapidamiste reaalsete sissetulekute kui ka eratarbimise kasvu. Lisaks hinnakasvule pidurdab majapidamiste reaalsete sissetulekute kasvu ka palgakasvu aeglustumine. Aasta teises pooles suurendab tarbimiskulutusi ühekordse mõjurina madalapalgaliste toetuse väljamakse.

Tulumaksuvaba miinimumi järsk tõus järgmisel aastal kiirendab tunduvalt palgatöötajate reaalsete sissetulekute suurenemist ja eratarbimise kasvu. Üksikisiku tulumaksureform suurendab umbes nelja viiendiku palgatulu saajate netosissetulekut.

2019. aastal on oodata tarbimise suurenemist majanduskasvuga ligilähedases tempos, sest valitsus ei kavanda praegu selleks ajaks majapidamiste netosissetulekute kasvu oluliselt kiirendavaid reforme.

Majapidamiste eluasemeinvesteeringute maht jääb majapidamiste suure kindlustunde tõttu kõrgeks ka lähiaastatel. Nõudlust uute eluruumide järele pärsib küll Eesti rahvaarvu vähenemine, kuid linnastumine ja soov omandada uuemat ja tänapäevasemat elamispinda hoiavad selle siiski suhteliselt suure.

Ettevõtete rahvusvaheline konkurentsivõime prognoosiaastatel paraneb. Nii kaupade kui ka teenuste eksport kasvab 2017. aastal kiiremini kui viimasel kuuel aastal - ligikaudu viis protsenti.

Keskmise kuupalga kasv jääb kiireks, jäädes aastatel 2017–2019 vahemikku viis kuni kuus protsenti, sest tööturul on endiselt puudus tööjõust ning töötajatel seega rohkem läbirääkimisjõudu. Ettevõtete vaatevinklist muutub palkade tõstmine tootlikkuse kasvu ja inflatsiooni kiirenemise tõttu lihtsamaks. Samas suurendab kiirem tarbijahindade kasv ka töötajate palganõudmisi. Palgakasvu hoogustab ka miinimumpalga tõus kogu prognoosiperioodi vältel.

Kuna rändesaldo on positiivne, väheneb tööealine elanikkond aeglasemalt. Efektiivne tööjõupakkumine aga kahaneb aja jooksul, sest tööealiste inimeste arv väheneb. "Jõuame ajajärku, kus tööturule hakkavad sisenema 1990ndatel sündinud inimesed, keda on tunduvalt vähem kui 1980ndatel sündinuid," selgitas Kaasik.

Valitsus suunab prognoosiaastatel eelarvepoliitika kaudu majandusse lisaraha, võimendades seega nõudlust struktuurse eelarvepositsiooni halvenemise arvel. Eesti Panga hinnangul on majanduse jõukohane maht juba saavutatud ning seetõttu tekib ülestimuleerimise oht.

"Jätkuvalt arvame, et Eesti majandus ei vaja eelarvepoliitilist tuge," nentis Hansson.

Keskpanga hinnangul ulatub struktuurne eelarvepuudujääk prognoosiperioodi lõpuks 1,1 protsendini SKPst, ületades valitsuse kavandatavat maksimaalset määra, milleks on 0,5 protsenti SKPst.

Valitsus suurendab prognoosiaastatel laiapõhjaliselt kulutusi ja prognoosi järgi jääb eelarve puudujääki. Kuna keskmine palk kasvab kogu majanduses kiiresti ning hinnakasv on taastunud, suurenevad tööjõu- ja tarbimiskulud ka nendes valitsemissektori valdkondades, mida pole eelarvestrateegias eraldi välja toodud.

Lisaks sellele peaks 2017. aastal hüppeliselt kasvama struktuuritoetuste kasutamine, mida seni on edasi lükanud Euroopa Liidu uue eelarveperioodi projektide väga aeglane käivitumine. Prognoosi kohaselt kasvavad valitsemissektori kulud sel aastal ligi üheksa protsenti.

Kiire kulude kasv jätkub 2018. aastal, mil käivitub nn strateegiliste investeeringute kava, mis tõstab ajavahemikul 2018–2020 valitsuse investeeringute mahtu, jätkub kiire palgakasv hariduses ja tervishoius, ning rakenduvad mitmed väiksemad koalitsioonileppes otsustatud kuluplaanid.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: ERRSteinmeieri Kõne
Frank-Walter Steinmeier.Frank-Walter Steinmeier.
Otseülekanne kolmapäeval: Steinmeier peab kõne Eesti ja Saksamaa suhetest

Teisipäeval Eestisse saabuv Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier peab kolmapäeval kõne teemal "Saksamaa ja Eesti – muutlik minevik, ühine tulevik“, millest ERR.ee teeb otseülekande.

Therese JohaugTherese Johaug
Spordiarbitraaž pikendas Johaugi dopingukeeldu

Rahvusvaheline Spordiarbitraaž (CAS) otsustas pikendada Norra murdmaasuusataja Therese Johaugi dopingukeeldu, määrates talle 18-kuulise võistluskeelu.

Uuendatud: 12:53 
Opositsiooni esindajad on trahvide sissetulekuga sidumise vastu

Riigikogu opositsioonierakondade esindajad ei toeta valitsusliidu algatusel justiitsministeeriumis valminud eelnõu, millega raskemate väärtegude puhul sõltuks trahvisumma inimese ametlikust sissetulekust.

Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.Liidukantsler Angela Merkel käis viimati Eestis 2016. aasta augustis.
Merkel osaleb Tallinnas 29. septembril toimuval tippkohtumisel

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel osaleb 29. septembril Tallinnas toimuval Euroopa Liidu digitaalvaldkonna tippkohtumisel.

tamm ja krummtamm ja krumm
Vaata uuesti: Tamm ja Krumm annavad saunale võimaluse

Pühapäeva õhtul Kadrioru roosiaias toimunud presidendi vastuvõttu väisasid ka näitlejad Katariina Tamm ja Piret Krumm, tuues endaga rea humoorikaid sketše.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.