Natsiliikumise osavõtt Rootsi arvamusfestivalist tõi kaasa skandaali ({{commentsTotal}})

PVL Sotckholmis 2007. aasta juunis.
PVL Sotckholmis 2007. aasta juunis. Autor/allikas: Peter Isotalo/Wikimedia Commons

Rootsis on puhkenud skandaal seoses sellega, et juulis Gotlandi saarel Visby linnas toimuva iga-aastase Almedaleni arvamusfestivali juures paneb oma telgi üles ka avalikult natsionaalsotsialismi toetav Põhjamaade Vastupanuliikumine (PVL).

PVL sai loa koguneda avalikul kõnepidamisealal arvamusfestivali ajal ning rentida endale seal ka telk, kuid ametlikus festivaliprogrammis neid ei ole, kirjutab ajaleht Helsingin Sanomat.

Tegemist on esimese korraga, kui PVL on kohal kogu Rootsi poliitilist eliiti ja arvamusliidreid kokku tooval üritusel. Varem on Almedaleni üritusel nähtud praeguseks tegevuse lõpetanud erakonda Svenskarnas parti, kuid seda ei peetud kaugeltki nii äärmuslikuks kui PVL-i.

PVL on avalikult natsionaalsotsialistlik liikumine ning paljudel selle liikmetel on kuritegelik taust. Rootsi kaitsepolitsei (Säpo) hinnangul on PVL-i eesmärgiks saavutada revolutsiooni abil totalitaarne riik.

Rootsi avalikkuses on nüüd alanud arutelu selle üle, kas ja millisel määral tuleks Almedaleni üritust uute osalejate tõttu boikoteerida. Osa peab boikoteerimist õigeks sammuks, näiteks mõned feministe ja geisid ühendavad organisatsioonid on öelnud, et nende turvalisus on PVL-i osalemise tõttu kahanenud. Teised aga rõhutavad, et boikott annab natsiliikumisele vaid rohkem tähelepanu ja meediaruumi.

Korraldajate ja politsei sõnul on sõnavabadust puudutavate seadusesätete alusel võimatu takistada PVL-i kohale saabumist ja kõnelemist. Telgi jaoks maatüki üürimine olevat aga juhtunud seetõttu, et "taotlusi vastu võtnud inimene ei saanud aru, et tegu on rassistliku organisatsiooniga". Nüüd keskenduvad korraldajad pigem sellele, kuidas takistada analoogse olukorra tekkimist järgmisel aastal.

Korraldajate seas poliitilisi parteisid esindav sotsiaaldemokraat Leif Dahlby pidas ebameeldivaks asjaolu, et ebademokraatlikul organisatsioonil on võimalus kohal viibida. Samas mingitesse boikottidesse ta ei usu. "Minu arvates oleks kahetsusväärne, kui jäetakse kohale tulemata ega võeta diskussioonist osa."

 

Toimetaja: Laur ViirandTallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.Tallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.
Veel üks uuring ennustab Keskerakonna edu kohalikel valimistel

Kui juunis toimuksid kohalikud valimised, siis võidutseksid neil Keskerakond ning valimisliidud ja üksikkandidaadid, selgus BNS-i ja Postimehe tellimusel uuringufirma Kantar Emor poolt juuni keskel läbiviidud uuringust.

Kiirabi.Kiirabi.
Korterelamu neljandalt korruselt alla kukkunud laps sai viga

Pärnus kukkus reedel üheksa-aastane poiss alla korterealumu neljandlat korruselt ja sai viga.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema