Urve Palo: välisinvesteeringud pole edendanud teadus- ja arendustegevust ({{commentsTotal}})

Kogemus on näidanud, et välisinvesteeringud ei ole suutnud tekitada nõudlust teadus- ja arendustegevuse järele, kuna välisomanikud eelistavad suuresti finantssektorit, kaubandust ja kinnisvara, tõdeb ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo.

Loomaks jõukust läbi sissetulekute kasvu ei saa üle ega ümber ettevõtjate, aga ka riigi investeeringutest. Samas peame meeles pidama, et investeeringul ja investeeringul on vahe. Liiga kaua on nii erasektor kui ka poliitiline retoorika olnud fokusseeritud välisinvesteeringute najal majanduse ülesehitamisele.

Tänaseks oleme mõnes mõttes jõudnud teelahkmele, kus peame võtma tasakaalukama vaate ning julgustama ka kohalikul kapitalil põhinevate ettevõtetete investeerimistegevust.

Pikas plaanis on oluline, et kohalikud ettevõtted tegeleksid nii arenduse, disaini, tootmise, müügi kui ka müügijärgse väärtuspakkumisega. Meil on vaja aktiivset investeerimistegevust, kuid see peab olema tark ja läbimõeldud. 

Kuidas siis saaks riik investeeringute tegemisele paremini kaasa aidata? Ettevõtetel on vaja tarka ja nõudlikku klienti, kes sunniks arendustegevusele panustama. Kogemus on paraku näidanud, et välisinvesteeringud ei ole suutnud tekitada nõudlust teadus- ja arendustegevuse järele, kuna välisomanike poolt on suuresti eelistatud finantssektor, kaubanduse ja kinnisvara valdkonnad. 

Siinkohal saakski riik vahele astuda ja olla abiks „nutikust“ soodustava tegevusega, näiteks innovatsiooni toetavate riigihangete kaudu.

Vabariigi valitsus on selles suunas juba mitut sammu astumas: tööstuspoliitika rohelise raamatu koostamine ning tööstuse digitaliseerimise kontseptsiooni rakendamine (sh on kavandamisel 12,7 miljoni euro suurune toetusmeede töötleva tööstuse digitaliseerimiseks); Eesti IKT sektori arendamiseks 28 miljoni euro suunamine IKT arenguprogrammi; rahastusinstrumentide EstFund, Balti innovatsioonifond jpm ellukutsumine.

Samuti on fookus liikunud kõrgema lisandväärtusega välisinvesteeringute kaasamiseks avatud suurinvestori meetme kaudu. Ei saa mainimata jätta ka kasvanud EASi välisesindajate võrgustikku ning planeeritavat äridiplomaatia põhimõtete juurutamist, mis loovad tugevama aluse Eesti ettevõtjate ekspordi suurendamiseks ning targemate välisinvesteeringute ligimeelitamiseks. •

Tegemist on lühendatud versiooniga Urve Palo sõnavõtust konverentsil „Rohkem investeeringuid – milleks ja kuidas?“

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: Konverents „Rohkem investeeringuid – milleks ja kuidas?“Tallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.Tallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.
Veel üks uuring ennustab Keskerakonna edu kohalikel valimistel

Kui juunis toimuksid kohalikud valimised, siis võidutseksid neil Keskerakond ning valimisliidud ja üksikkandidaadid, selgus BNS-i ja Postimehe tellimusel uuringufirma Kantar Emor poolt juuni keskel läbiviidud uuringust.

Kiirabi.Kiirabi.
Korterelamu neljandalt korruselt alla kukkunud laps sai viga

Pärnus kukkus reedel üheksa-aastane poiss alla korterealumu neljandlat korruselt ja sai viga.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema