Sutter: meil võib börsile ka muude tegevustega asja olla ({{commentsTotal}})

{{1497600000000 | amCalendar}}

ERR tegi reedel ajalugu, pakkudes veebis esmakordselt Eestis otseülekannet maa alt, Estonia kaevandusest.

Otseülekandes intervjueeris ERR-i ajakirjanik Merilin Pärli Eesti Energia juhatuse esimeest Hando Sutterit.

Kuidas selle aheraine müügiga läheb, millega Kalle Palling Eesti Energia pildile tõi?

Aherainest on siin hea rääkida, sellepärast et kui me siit maa peale läheme, siis siia Estonia kaevanduse ümberringi on aastatega kerkinud aherainemäed. Aherainet siitsamas kaevandusest tuleb kuskil pluss-miinus kuus miljonit tonni aastas.

Loomulikult on meil sellised kahetised tunded selle aherainega: üks on see, et ta on meie jaoks kulu, sellepärast et me saame 1,3 eurot tonni eest ladestamistasu - keskkonnatasu; aga teine asi on see, et selgelt on meie missioon, et me tahame põlevkivienergeetika jääke paremini ära kasutada ühiskonna hüvanguks. Sellepärast me oleme igasugu rakendusi otsinud, et see kasutus oleks suurem, kui ta täna on. Täna me kasutame siiski suhteliselt väikest osa sellest kuuest miljonist tonnist.

See kontakt, mille Kalle Palling meile 2015. aastal tõi, oli üks võimalus, ja me võtsime seda võimalust väga tõsiselt. See suur infraprojekt, mis seal Taani väinades oli, oleks tarbinud umbes miljon tonni meie aherainet. Me olime testides edukad, meie materjal sobis, logistika läbi Sillamäe sadama oleks olnud väga konkurentsivõimeline. See ongi suuresti logistikaprojekt, materjali hind on seal suhteliselt väikese osakaaluga. Tegelikult Kalle Pallingu roll oli see, et ta lihtsalt mainis, et selline võimalus on ja tegelge sellega ja edasi tegelesime juba ettevõttega, kes siis seda asja korraldas.

Nii et huvide konflikti teie isiklikult ei näinud?

Kindlasti selles mõttes, et kui nõukogu liige sellise võimaluse meile mainib, siis ma võtan seda positiivsena ja see on hea. Mulle oli algusest peale teada, et selle võimaluse vastu tunnevad huvi teised ettevõtted Eestis kui ka väljaspoolt Eestit. Tegelikult meie kõige suurem konkurent oli hoopiski Norrast. Selles mõttes ei ole mul mingisugust illusiooni, et kui keegi vaatab Eestis mingisuguseid kaevandajaid ja et üldse sellist täitematerjali on Eestist võimalik saada, et kui nad küsivad Eesti Energia käest, siis nad küsivad kindlasti ka teiste Eesti põlevkivitöötlejate käest, see on ilmselge.

Kas teil on praegu VKG-ga mingisuguseid kohtuvaidlusi ka pooleli ja mis seisus need on?

Ikka on, jah. Jätkuvalt me teeme palju koostööd - alles siin kolmapäeval kohtusime nõukogude tasemel ja meil on kindlasti palju ühiseid teemasid põlevkivienergeetika tuleviku osas, näiteks rääkisime haridusest väga palju, sellest, kuidas mäeinsenere koolitada. Just põlevkivienergeetika järelkasv oli meil üks teema. Nii et meil on kohtuvaidluseid, aga meil on ka palju koostööd.

Mis seisus on Uus-Kiviõli kaevanduse vaidlused?

Uus-Kiviõli luba nüüd sai riigikohtu lahendi ja meie positsioon on see, et meie taotlus on jätkuvalt sees ja vastavalt nüüd sellele riigikohtu lahendile siis tuleb uuesti see luba meile väljastada, sest Eesti Energia on teinud aastaid ettevalmistustööd, et Uus-Kiviõli kaevandus avada.

Kaugel on Enefit Taastuvenergia börsileminek?

Oleme ettevalmistustöid alustanud, aga et me oleme päris hästi edenenud, nii et ma tahaks uskuda, et järgmisel aastal see tõesti ka juhtub.

Kas seal on mingeid edasiminekuid võrreldes kevadise seisuga?

Me tuleme selle täpse ajagraafiku juurde ilmselt augustis ja siis pakume ka mingi ajaplaani välja.

Peate te ettevõtete tükeldamist endiselt heaks mõtteks?

Eks see on väga paljuski Eesti jaoks oluline teema. Eesti Energia on siiski ettevõte, mis täna toodab üle 80 protsendi Eesti elektrienergiast, samas meie kontsernis olev Elektrilevi toob 80-85 protsendile Eesti tarbijatest elektri koju. Need on sellised väga olulised teemad ja no see erastamine või mitteerastamine - ega ma ise ole selline riigikapitalismi tulihingeline toetaja, aga see on kindlasti poliitiline kaalutlus ja see, et on tekkinud konsensus, et taastuvenergiaüksus börsile viia, ma arvan, et see on kindlasti hea samm õiges suunas. Parem teha seda, mida on võimalik teha kui teha mitte midagi, eks ole. Ma arvan, et kindlasti see ei jää viimaseks, vaid ühel hetkel tekib veel mingi osa Eesti Energiast, kuhu oleks võimalik erakapitali kaasata.

Kaugel Utah' projekt on?

Utah' projektiga ei ole meil palju uudiseid hetkel. Üks uudis on see, et Ameerikas poliitiline sentiment on muutunud. Ameerika enda energiatootmine ja ka fossiilsetest allikatest tootmine on saanud palju poliitilist toetust juurde. See kindlasti seda projekti toetab, aga meie jätkuvalt tegeleme seal oma keskkonnalubadega, me oleme saanud Resource Statementi kätte eelmise aasta lõpus, mis on esimene Ameerikas, nii et esmakordselt Ameerika ajaloos on antud luba tööstuslikult põlevkiviressurssi kasutada, sellist pole kunagi varem Ameerikas väljastatud - see on ka pika töö tulemus. Töö seal käib, kulusid ma väga palju ei tee, aga nii nagu ma olen varem rääkinud, nii nende plaanide realiseerimisega me tegeleme.

Kuidas uuel Enefit280 õlitehasel läheb? Millal täisvõimsus saavutatakse?

Enefit280 tehas töötab, töötab väga hästi. Ma ütleks, et ta täna toodab meil sama palju õli kui meie kaks vana õlitehast kokku, mis ongi, arvestades nende suurusi, umbes selline suurusjärk, kus ta peaks tootma. Me teeme suvel ühe suurema korralise hoolduse, selle käigus me viime ellu mõne inseneride poolt välja pakutud moderniseerimise, kus me usume, et töötamise stabiilsus ja toodang peaks veel natuke paranema. Ja me tegeleme ka lõpptoote kvaliteediga: vedelkütustes on teada, et seal on palju väävliühendeid jne - see on veel laual. Aga tehas töötab, ja töötab korralikult, kuigi turuhinnad tootja poolt vaadates võiksid loomulikult olla kõrgemad, aga nende hindadega me oleme turul ja teenime ka raha.

Aga täisvõimsust veel ei ole?

Noh, mis asi on täisvõimsus... Ütleme, et põlevkivi läheb sinna sisse nii palju, kui peab minema. Me tahame saagist parandada, meil on täna töös projekt, kus me tahame gaasist kondensatsiooniosa parandada ja et sellest gaasist, mis me elektrijaamas täna põletame, saada kätte rohkem bensiini, mis omakorda jällegi kasumlikkust ja tootlikkust parandab, aga need on edasiarendusprojektid ja ta töötab täisvõimsusel ja suhteliselt stabiilselt.

Kuidas praegused naftahinnad teie tegevust mõjutavad?

Uute investeeringute jaoks on nad madalad, aga kindlasti on nad piisavad selleks, et kasumlikult meie muutuvkulusid kattes täna põlevkivist toodetud vedelkütuseid müüa. Muidugi, kõikumised on suured - umbes kolm-neli nädalat tagasi oli hind 20 protsenti kõrgem kui ta täna on, nii et viimastel nädalatel on hind jällegi alla tulnud ja me ärevusega vaatame ja kindlasti oleme sõltuvad ka hindadest.

Millest elektri eksport kõige rohkem sõltub?

Konkurentsivõimest - väga lihtne! Kui me suudame olla konkurentsivõimelisemad oma pakkumisega kui meie naabrid - Soome tuumajaam või Norra hüdrojaam või siis Põhja-Saksamaa tuuleenergia. Kui me suudame siit toota parema omahinnaga elektrit, siis me olemegi turul. Arvestus käib tunni kaupa, nii et võib-olla öösiti, kui tarbimine on väiksem, me ei ole väga konkurentsivõimelised, aga kindlasti tipptunnid ja kui siin on mingeid katkestusi kaablites ja remonte, siis me oleme kohe kohal ja kasutame kõik need augud ära ja suudame eksporti teha. Eelmisel aastal eksportis Eesti kaks teravatt-tundi elektrit ja see on kindlasti väga hea.

Kas tänavune tulemus tuleb parem?

Esimesed viis kuud näitavad, jah, et me suudame ka sel aastal päris oluliselt elektrit eksportida ja ka meie õlimüük peaks tulema nii koguse kui ka raha poolest parem, kui ta oli eelmisel aastal. Viis kuud on läinud päris hästi ja praegu juuni ka - meie elektrijaam töötab praegu sellisel jaanuari täisvõimsusel. Me teeme palju tööd, raha tahaks natuke rohkem saada, aga kindlasti hetkel kurta ei saa.

Toimetaja: Merilin Pärli

Allikas: ERRFrank-Walter Steinmeier.Frank-Walter Steinmeier.
Steinmeier: ajalugu ei peaks kasutama relvana

Teisipäeval Eestisse saabunud Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier pidas kolmapäeval teaduste Akadeemia majas kõne teemal "Saksamaa ja Eesti – muutlik minevik, ühine tulevik“, millest ERR.ee tegi otseülekande ja mille täismahus videot saab vaadata käesolevas artiklis.

Uuendatud: 18:52 
"Otse uudistemajast" – Ruta Arumäe"Otse uudistemajast" – Ruta Arumäe
Arumäe: poliitikud peaks fookuse ümber seadma

Majandusekspert Ruta Arumäe ütles ERR-i saates "Otse uudistemajast" saatejuht Ainar Ruussaarele, et poliitikud peaksid oma fookuse ümber seadma ja keskenduma oma tegevuses pikaajalisele majanduskasvule. Ettevõtjatele on Arumäe hinnangul hetkel parim aeg tegevust alustada või seda laiendada.

Kaader videostKaader videost
"Pealtnägija" valimisreklaam teeb erakondadele silmad ette

"Pealtnägija" avaldas uut hooaega sissejuhatava klipi, kus toimetaja Anna Gavronski on asunud vihmavarjuhoidja rolli ning saatejuht Mihkel Kärmas matkib trummi mängivat Edgar Savisaart.

Tallinn.Tallinn.
Linnapeakandidaadid vastavad | Suur-Tallinn peab sündima loomulikul teel

Kuigi Tallinna ümbritsevad rõngasvallad on tugevalt pealinnaga seotud, ei leia meerikandidaadid, et näiteks Jüri, Viimsi või Tabasalu peaks liitma Tallinnaga. Tallinna tegevlinnapea Taavi Aasa hinnangul juhtub see tulevikus paratamatult, kuid selle aluseks peab olema loomulik integratsioon läbi koostöö mitte sundliitmine. 

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.