Brittide pahameel on suurpõlengu järel Mayle suunatud ({{commentsTotal}})

Meeleavaldajad reedel Londonis.
Meeleavaldajad reedel Londonis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Üldvalimistel loodetust kehvema tulema saanud ja parlamendis enamusest ilma jäänud Suurbritannia peaminister Theresa May on pärast Londoni suurpõlengut sattunud kriitikatule alla, samal ajal kui leiboristide juht Jeremy Corbyn on osanud juhtunust kasu lõigata.

Põlengupaik, 24-korruseline Grenfell Tower asub viieminutilise jalutuskäigu kaugusel kallist elurajoonist, kus viie magamistoaga korteri hind küündib 15 miljoni naelani. Külg külje kõrval elavad oligarhid ja Uberi juhid, kirjutas Politico.

Ühed elavad Euroopa kõige kallimatel tänavatel, teised aga korterites, mis kuuluvad linnale, kes hoidis oma vaeseimatele elanikele mõeldud majades kokku vihmutisüsteemide pealt. Paljude brittide jaoks on selline kontrast liiga terav.

Britid on hakanud tules hävinud kõrghoonet käsitlema kui sügavalt lõhestunud ühiskonna sümbolit.

Sellistest meeleoludest on kasu lõiganud leiboristide juht Jeremy Corbyn. Neljapäeva hommikul läks Corbyn põlenud tornmaja elanikega kohtuma, pakkudes neile kaastunnet, populistlikke lahendusi ja võimalust pahameel välja elada.

Ta kutsus isegi üles sundima lähedal asuvate tühjade majade omanikke ohvreid majutama. Sellised mõtted olid kooskõlas Kensingtoni ja Chelsea raekoja juurde meelt avaldama tulnud pahaste linnaelanike arusaamadega.

Samal ajal rääkis May esimese asjana ametliku uurimise algatamisest. Ta külastas küll sündmuspaika, kuid ei kohtunud esialgu ohvritega, vaid rääkis eraviisiliselt päästeteenistuse töötajatega. Reedel külastas May haiglas ka põlengus ellujäänuid ja tegi teatavaks viie miljoni naela suuruse rahaeralduse, et ohvritele uus elupaik leida ja neid aidata. See võis juba tehtud poliitilist kahju küll veidi leevendada, kuid tema esimene jahe reaktsioon meenutas inimestele valimiskampaaniat.

Üks anonüümsust palunud konservatiivide kampaaniameeskonna liige ütles, et kui põleng oleks juhtunud enne valimisi, oleks May kaotanud. "Ja Corbyn oleks seda võitu väärinud," märkis ametnik.

Kriitikud: May reaktsioon näitas tema otsustusvõimetust

Oponentide arvates ei ole May suutnud põlengu järel rahva meelsust tajuda ega otsustavalt käituda. Kolumnisti ja endise konservatiivide parlamendisaadiku Matthew Parrise hinnangul ilmnes sellest, kuidas May tulekahjule reageeris, tema otsustusvõimetus, mistõttu ta peaministriks ei sobi.

"Nii terve mõistuse kui tõendite järgi otsustades pole tal lootust rahva usaldust tagasi võita," kirjutas Parris Timesis. "See peaminister pole elujõuline".

Tules hävinud sotsiaalmaja elanikud ütlesid, et peaminister võttis külaskäigu nende juurde ette liiga hilja ning võimud pole lähedased või kodu kaotanud inimestele piisavalt infot jaganud.

Peaminister on enda sõnul keskendunud sellele, et abivajajatele tuge pakkuda. "Valitsus leiab selleks raha, me tagame, et jõuame juhtunu põhjusteni, ning tagame, et inimesed saavad endale elamispinna. Kuid peame tagama, et see tõepoolest juhtuks," lausus peaminister.

Põlengus hukkus vähemalt 30 inimest, kuid ohvrite arv kasvab ilmselt veelgi, sest vähemalt 60 inimest on senini kadunud.

Toimetaja: Karin KoppelÜleujutus Rocca al Mares.Üleujutus Rocca al Mares.
Tugev vihmasadu põhjustas Rocca al Mare keskuses uputuse

Neljapäevaõhtune tugev vihmasadu põhjustas üleujutusi mitmel pool Tallinnas, sealhulgas tekkis uputus Rocca al Mare keskuses.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.