Brittide pahameel on suurpõlengu järel Mayle suunatud ({{commentsTotal}})

Meeleavaldajad reedel Londonis.
Meeleavaldajad reedel Londonis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Üldvalimistel loodetust kehvema tulema saanud ja parlamendis enamusest ilma jäänud Suurbritannia peaminister Theresa May on pärast Londoni suurpõlengut sattunud kriitikatule alla, samal ajal kui leiboristide juht Jeremy Corbyn on osanud juhtunust kasu lõigata.

Põlengupaik, 24-korruseline Grenfell Tower asub viieminutilise jalutuskäigu kaugusel kallist elurajoonist, kus viie magamistoaga korteri hind küündib 15 miljoni naelani. Külg külje kõrval elavad oligarhid ja Uberi juhid, kirjutas Politico.

Ühed elavad Euroopa kõige kallimatel tänavatel, teised aga korterites, mis kuuluvad linnale, kes hoidis oma vaeseimatele elanikele mõeldud majades kokku vihmutisüsteemide pealt. Paljude brittide jaoks on selline kontrast liiga terav.

Britid on hakanud tules hävinud kõrghoonet käsitlema kui sügavalt lõhestunud ühiskonna sümbolit.

Sellistest meeleoludest on kasu lõiganud leiboristide juht Jeremy Corbyn. Neljapäeva hommikul läks Corbyn põlenud tornmaja elanikega kohtuma, pakkudes neile kaastunnet, populistlikke lahendusi ja võimalust pahameel välja elada.

Ta kutsus isegi üles sundima lähedal asuvate tühjade majade omanikke ohvreid majutama. Sellised mõtted olid kooskõlas Kensingtoni ja Chelsea raekoja juurde meelt avaldama tulnud pahaste linnaelanike arusaamadega.

Samal ajal rääkis May esimese asjana ametliku uurimise algatamisest. Ta külastas küll sündmuspaika, kuid ei kohtunud esialgu ohvritega, vaid rääkis eraviisiliselt päästeteenistuse töötajatega. Reedel külastas May haiglas ka põlengus ellujäänuid ja tegi teatavaks viie miljoni naela suuruse rahaeralduse, et ohvritele uus elupaik leida ja neid aidata. See võis juba tehtud poliitilist kahju küll veidi leevendada, kuid tema esimene jahe reaktsioon meenutas inimestele valimiskampaaniat.

Üks anonüümsust palunud konservatiivide kampaaniameeskonna liige ütles, et kui põleng oleks juhtunud enne valimisi, oleks May kaotanud. "Ja Corbyn oleks seda võitu väärinud," märkis ametnik.

Kriitikud: May reaktsioon näitas tema otsustusvõimetust

Oponentide arvates ei ole May suutnud põlengu järel rahva meelsust tajuda ega otsustavalt käituda. Kolumnisti ja endise konservatiivide parlamendisaadiku Matthew Parrise hinnangul ilmnes sellest, kuidas May tulekahjule reageeris, tema otsustusvõimetus, mistõttu ta peaministriks ei sobi.

"Nii terve mõistuse kui tõendite järgi otsustades pole tal lootust rahva usaldust tagasi võita," kirjutas Parris Timesis. "See peaminister pole elujõuline".

Tules hävinud sotsiaalmaja elanikud ütlesid, et peaminister võttis külaskäigu nende juurde ette liiga hilja ning võimud pole lähedased või kodu kaotanud inimestele piisavalt infot jaganud.

Peaminister on enda sõnul keskendunud sellele, et abivajajatele tuge pakkuda. "Valitsus leiab selleks raha, me tagame, et jõuame juhtunu põhjusteni, ning tagame, et inimesed saavad endale elamispinna. Kuid peame tagama, et see tõepoolest juhtuks," lausus peaminister.

Põlengus hukkus vähemalt 30 inimest, kuid ohvrite arv kasvab ilmselt veelgi, sest vähemalt 60 inimest on senini kadunud.

Toimetaja: Karin KoppelKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.

Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Kooli eskiisKooli eskiis
IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse rahvusvahelise kooli

IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse teadus- ja innovatsioonikeskse põhikooli ja gümnaasiumi.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics