Fotod ja videod: Londoni mošee lähistel rammis sõiduk jalakäijaid ({{commentsTotal}})

{{1497838200000 | amCalendar}}

Suurbritannia pealinna Londoni põhjaosas Finsbury Parki piirkonnas rammis sõiduk kõnniteel jalakäijaid, politsei sõnul sai kannatada kaheksa inimest, üks inimene suri ja sõidukijuht on vahistatud. Kõik mošee lähistel toimunud rünnakus kannatanud inimesed olid moslemid.

Peaminister Theresa May sõnul võis tegu olla terrorirünnakuga. Hiljem kinnitas siseminister Amber Rudd, et politsei menetleb juhtumit kui "terroriakti".

Politsei pidas 48-aastase kaubikujuhi kinni ja toimetas haiglasse. Hiljem võeti ta ka ametlikult terrorismis kahtlustatavana vahi alla.

Politsei kutsuti sündmuskohale Seven Sisters Roadil 20 minutit pärast südaööd.

Katusorganisatsioon Briti Mosleminõukogu (MCB) kirjutas Twitteris: "Meid on teavitatud, et kaubik sõitis usklike sekka, kes olid lahkunud #FinsburyPargi mošeest. Oleme palvetes ohvritega." MCB esimees Harun Khan märkis samuti Twitteris, et kaubik sõitis sihilikult inimeste sekka, kes lahkusid püha kuu ramadaani ajal peetavalt ööpalvuselt.

Politsei: kõik Londoni rünnaku ohvrid olid moslemid, surnu suri tõenäoliselt hoopis terviserikke tagajärjel

Kõik kaubikurünnaku ohvrid olid moslemid. Mees, kes sündmuskohal suri, haigestus ilmselt juba enne rünnakut, teatas politsei esmaspäeval.

"Kõik vigastatud kuulusid moslemikogukonda," ütles terrorismivastase võitluse politsei koordinaator Neil Basu, kelle sõnul sündmuspaigal surnud mees sai juba enne vahejuhtumit kaaskodanikelt esmaabi. Veok rammiski inimesi hetkel, kui need parajasti terviserikke alla kannatavat meest aitasid.

Pealtnägija Abddul Rahman ütles BBC uudistele, et veoki roolis olnud mees oli öelnud, et ta tahab "tappa kõik moslemid". Rahman oli üks neist inimestest, kes aitas ründajat maha suruda.

Seven Sisters Roadi lähedal asuv ja kunagi radikaalsete islamistide keskuseks olnud kurikuulus mošee on uute juhtidega täielikult muutunud.

Selle endine imaam Abu Hamza mõisteti 2015. aastal New Yorgis terrorismis süüdistatuna eluks ajaks vangi. Ta jutlustas Finsbury Parki mošees 1997. -2003. aastani, enne kui ta vaenu õhutamise eest vangistati ning hiljem Ühendriikidele välja anti.

Hoolimata juhtkonnamuutusest ja uuest fookusest kogukonnasuhetele, on mošee Pariisi 2015. aasta terrorirünnakute järel saanud hulga ähvarduskirju. Rünnaku hetkel oli sündmuskohal palju inimesi, kes olid parajasti lahkumas õhtuselt palvuselt.

Briti meedias mainitakse ka kohalikku imaami, kes kaitses maha surutud ründajat inimeste omakohtu eest.

Londoni mošeejuht: see oli argpükslik rünnak

Finsbury Parki mošee esimees nimetas öist autorünnakut oma pühakojast lahkunud inimeste vastu "argpükslikuks" ja kutsus moslemeid valvsusele.

Mohammed Kozbar rõhutas, et öine rünnak ei erinenud millegagi hiljutistest rünnakutest London Bridge´il ja Manchester Arenal ning ütles, et moslemikogukond on šokis.

Kozbar pani pahaks, et peavoolumeedia ei nimetanud öist vahejuhtumit, milles sai surma üks ja vigastada 10 inimest, tundide kaupa terroriaktiks.

Terroriohu tase on tõsine

Suurbritannias on terroriohu tase tõstetud astmele "tõsine" ("severe"), mis tähendab, et rünnak on väga tõenäoline.

Varem sel kuul sõitsid kolm meest kesklinnas London Bridge'i ja Borough Marketi piirkonnas kaubikuga rahva sekka ja asusid seejärel tänaval viibivaid inimesi pussitama. Politsei reageeris kiiresti, kuid sellest hoolimata sai surma kaheksa ja vigastada üle 40 inimese. Ründajad lasti maha. Rünnaku võttis omaks äärmusrühmitus Islamiriik.

Briti peaminister lubas võidelda terrorismiga

Briti peaminister Theresa May lubas esmaspäeval, et võitleb terrorismi ja äärmuslusega, "kes selle eest ka ei vastuta".

Peaminister ütles Downing Streeti residentsi ees, et äsjane rünnak "meenutab meile, et terrorismil, äärmuslusel ja vihkamisel on palju vorme ning meie otsustavus nendega võitlemisel peab olema ühesugune, kes ka ei vastuta".

Londoni mošeerünnakus kahtlustatav võeti vahi alla

Kaubiku juht võeti vahi alla kahtlustatuna terrorismis, teatas politsei õhtupoolikul.

47-aastane mees võeti vahi alla kahtlustatuna terrorile õhutamises või terroriaktiks valmistumises, seal hulgas mõrvas ja mõrvakatses, ütles Scotland Yard.

BBC teatas hiljem, et kahtlustatava näol on tegu Cardiffist pärit 47-aastase Darren Osborne'iga.

Julgeolekuminister Ben Wallace on varem öelnud, et kahtlustatav pole varem millegi kriminaalsega silma paistnud ning praeguste andmete kohaselt tegutses ta üksi.

Allikas: ERR/BNSKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.

Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Kooli eskiisKooli eskiis
IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse rahvusvahelise kooli

IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse teadus- ja innovatsioonikeskse põhikooli ja gümnaasiumi.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics