EL ja Suurbritannia alustasid lahkumiskõnelusi ({{commentsTotal}})

{{1497866460000 | amCalendar}}

Euroopa Liit ja Suurbritannia alustasid esmaspäeval ametlikke Brexiti kõnelusi, ajakava on pingeline, kuid Londonis valitseb segadus, kas otsustada "pehme" või "karmi" lahutuse kasuks.

"Täna alustame läbirääkimisi Ühendkuningriigi korrastatud lahkumiseks Euroopa Liidust," ütles EL-i pealäbirääkija Michel Barnier Brüsselis Briti Brexiti-ministrit David Davist tervitades.

Davise sõnul loodab Suurbritannia kõnelusi alustades "positiivset ja konstruktiivset nooti", millega tohutut hulka erimeelsusi lahendama asuda.

"Hoolimata eelmise aasta referendumist on meid ühendavat rohkem kui seda, mis meid lahutab," ütles Davis.

Barnier rõhutas, et läbirääkimised, mis peaksid viima Suurbritannia lahkumisele EL-ist 2019. aasta märtsiks, "peavad eeskätt tegelema Brexitist põhjustatud ebakindlustega, ennekõike inimeste jaoks, kuid ka nende jaoks, kes EL-i poliitikast kasu saavad, samuti piiriküsimustega, mis puudutavad ennekõike Iirimaad".

Barnier: EL ja London leppisid kokku Brexiti-kõneluste ajakavas

Barnier ütles esmaspäeva õhtul, et uroopa Liit ja Suurbritannia leppisid esmaspäeval esimestel kõnelustel kokku Brexiti-läbirääkimiste ajakavas ja prioriteetides.

"Täna leppisime kokku kuupäevades, me leppisime kokku korralduses ja me leppisime kokku läbirääkimiste prioriteetides," ütles Barnier ühisel pressikonverentsil Briti Brexiti-ministri David Davisega.

"See esimene kohtumine oli kasulik, me alustame õige jalaga, kuna aeg tiksub," ütles Barnier.

Osapooled leppisid kokku, et järgmine kohtumisvoor leiab aset 17. juulil.

Barnier' sõnul soovivad nad "leppida nii kiiresti kui võimalik kokku Ühendkuningriigi lahkumisega seotud väljakutsete peamistes põhimõtetes", seal hulgas lahkumisarves, EL-i kodanike õigustes Suurbritannias ja Põhja-Iirimaa tulevikus.

"Õiglane kokkulepe on võimalik ja see on palju parem kui lepet ei oleks," ütles prantslasest endine eurovolinik.

May teeb ülemkogul pakkumise EL-i kodanike õigustest pärast Brexitit

Briti peaminister Theresa May teeb sel nädalal Euroopa Ülemkogul pakkumise Euroopa Liidu kodanike õiguste kohta Suurbritannias pärast Brexitit, ütles Brexiti-minister Davis hiljem esmaspäeval.

"Peaminister teavitab Euroopa liidreid Ühendkuningriigi lähenemisest sellele teemale Euroopa Ülemkogul neljapäeval," ütles Davis ühisel pressikonverentsil EL-i Brexiti-pealäbirääkija Michel Barnier'ga.

Johnson: London ootab õnnelikku Brexitit mõlemale osapoolele

London loodab, et esmaspäeval Suurbritannia ja Euroopa Liidu vahel algavad Brexiti-läbirääkimised annavad mõlemale osapoolele positiivse tulemuse, ütles Briti välisminister Boris Johnson.

"Ma arvan, et kogu protsess viib õnneliku lahenduseni, mida on võimalik teha au ja kasuga mõlemale osapoolele," ütles Johnson, suundudes EL-i välisministrite kohtumisele Luxembourgis.

Berliin: EL ei taha Suurbritanniat Brexiti pärast karistada

Euroopa Liit ei soovi Suurbritanniat lahkumise eest karistada, kuid Brexit ei tule kasuks ei Londonile ega ülejäänud blokile, ütles esmaspäeval Saksa asevälisminister Michael Roth.

"Me peame kaitsma oma huve EL 27-na, kuid me ei soovi Suurbritanniat karistada," ütles Roth usutluses raadiojaamale RBB Inforadio.

Merkel loodab Brexiti kõnelustelt head kokkulepet

Saksa kantsler Angela Merkel avaldas lootust, et esmaspäeval alanud Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise kõnelused annavad hea kokkuleppe.

"Ma loodan, et me saavutame hea kokkuleppe. See on meie kõigi huvides, kuid me 27 määratleme meie huvid väga selgelt ja loodetavasti ühiselt," ütles Merkel.

Saksa valitsusjuhi sõnul "on ennatlik spekuleerida läbirääkimiste esimesel päeval selle üle, kuidas need lõppevad".

Merkel ütles seda pärast kohtumist Rumeenia presidendi Klaus Iohannisega, kes samuti rõhutas EL-i ülejäänud 27 riigi ühtsuse tähtsust.

Europarlamendi fraktsioonijuht: Londoni soovid on mõistatus

Euroopa Parlamendi Euroopa Rahvapartei fraktsiooni juht Manfred Weber ütles esmaspäeval enne Brexiti kõneluste ametlikku algust, et Londoni soovid on endiselt mõistatus.

"Suurim probleem on see, et meil pole mingit pilti, mingit aimu sellest, mida britid soovivad," ütles Weber usutluses Saksa raadiojaamale Bayern 2. "Teiste EL-i riikide positsioon on ühtne, kuid britid on kaoses."

"Asi ei ole ju nii, et Euroopa sooviks Suurbritanniast lahku lüüa, britid on need, kes tahavad EL-ist lahkuda. Nad peaksid meile viimaks ütlema, mis on nende eesmärk. Kuuleme vaid, et nad ei soovi "Norra mudelit" ega "Šveitsi mudelit", nad tahavad lahkuda tolliliidust, siseturult, tahavad piirata sisserännet. Kuuleme vaid seda, mida nad ei taha, kuid meil pole aimugi, milliseks kujunevad tulevased suhted," ütles Weber.

Toimetaja: Laur ViirandÜleujutus Rocca al Mares.Üleujutus Rocca al Mares.
Tugev vihmasadu põhjustas Rocca al Mare keskuses uputuse

Neljapäevaõhtune tugev vihmasadu põhjustas üleujutusi mitmel pool Tallinnas, sealhulgas tekkis uputus Rocca al Mare keskuses.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.