EL ja Suurbritannia alustasid lahkumiskõnelusi ({{commentsTotal}})

{{1497866460000 | amCalendar}}

Euroopa Liit ja Suurbritannia alustasid esmaspäeval ametlikke Brexiti kõnelusi, ajakava on pingeline, kuid Londonis valitseb segadus, kas otsustada "pehme" või "karmi" lahutuse kasuks.

"Täna alustame läbirääkimisi Ühendkuningriigi korrastatud lahkumiseks Euroopa Liidust," ütles EL-i pealäbirääkija Michel Barnier Brüsselis Briti Brexiti-ministrit David Davist tervitades.

Davise sõnul loodab Suurbritannia kõnelusi alustades "positiivset ja konstruktiivset nooti", millega tohutut hulka erimeelsusi lahendama asuda.

"Hoolimata eelmise aasta referendumist on meid ühendavat rohkem kui seda, mis meid lahutab," ütles Davis.

Barnier rõhutas, et läbirääkimised, mis peaksid viima Suurbritannia lahkumisele EL-ist 2019. aasta märtsiks, "peavad eeskätt tegelema Brexitist põhjustatud ebakindlustega, ennekõike inimeste jaoks, kuid ka nende jaoks, kes EL-i poliitikast kasu saavad, samuti piiriküsimustega, mis puudutavad ennekõike Iirimaad".

Barnier: EL ja London leppisid kokku Brexiti-kõneluste ajakavas

Barnier ütles esmaspäeva õhtul, et uroopa Liit ja Suurbritannia leppisid esmaspäeval esimestel kõnelustel kokku Brexiti-läbirääkimiste ajakavas ja prioriteetides.

"Täna leppisime kokku kuupäevades, me leppisime kokku korralduses ja me leppisime kokku läbirääkimiste prioriteetides," ütles Barnier ühisel pressikonverentsil Briti Brexiti-ministri David Davisega.

"See esimene kohtumine oli kasulik, me alustame õige jalaga, kuna aeg tiksub," ütles Barnier.

Osapooled leppisid kokku, et järgmine kohtumisvoor leiab aset 17. juulil.

Barnier' sõnul soovivad nad "leppida nii kiiresti kui võimalik kokku Ühendkuningriigi lahkumisega seotud väljakutsete peamistes põhimõtetes", seal hulgas lahkumisarves, EL-i kodanike õigustes Suurbritannias ja Põhja-Iirimaa tulevikus.

"Õiglane kokkulepe on võimalik ja see on palju parem kui lepet ei oleks," ütles prantslasest endine eurovolinik.

May teeb ülemkogul pakkumise EL-i kodanike õigustest pärast Brexitit

Briti peaminister Theresa May teeb sel nädalal Euroopa Ülemkogul pakkumise Euroopa Liidu kodanike õiguste kohta Suurbritannias pärast Brexitit, ütles Brexiti-minister Davis hiljem esmaspäeval.

"Peaminister teavitab Euroopa liidreid Ühendkuningriigi lähenemisest sellele teemale Euroopa Ülemkogul neljapäeval," ütles Davis ühisel pressikonverentsil EL-i Brexiti-pealäbirääkija Michel Barnier'ga.

Johnson: London ootab õnnelikku Brexitit mõlemale osapoolele

London loodab, et esmaspäeval Suurbritannia ja Euroopa Liidu vahel algavad Brexiti-läbirääkimised annavad mõlemale osapoolele positiivse tulemuse, ütles Briti välisminister Boris Johnson.

"Ma arvan, et kogu protsess viib õnneliku lahenduseni, mida on võimalik teha au ja kasuga mõlemale osapoolele," ütles Johnson, suundudes EL-i välisministrite kohtumisele Luxembourgis.

Berliin: EL ei taha Suurbritanniat Brexiti pärast karistada

Euroopa Liit ei soovi Suurbritanniat lahkumise eest karistada, kuid Brexit ei tule kasuks ei Londonile ega ülejäänud blokile, ütles esmaspäeval Saksa asevälisminister Michael Roth.

"Me peame kaitsma oma huve EL 27-na, kuid me ei soovi Suurbritanniat karistada," ütles Roth usutluses raadiojaamale RBB Inforadio.

Merkel loodab Brexiti kõnelustelt head kokkulepet

Saksa kantsler Angela Merkel avaldas lootust, et esmaspäeval alanud Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise kõnelused annavad hea kokkuleppe.

"Ma loodan, et me saavutame hea kokkuleppe. See on meie kõigi huvides, kuid me 27 määratleme meie huvid väga selgelt ja loodetavasti ühiselt," ütles Merkel.

Saksa valitsusjuhi sõnul "on ennatlik spekuleerida läbirääkimiste esimesel päeval selle üle, kuidas need lõppevad".

Merkel ütles seda pärast kohtumist Rumeenia presidendi Klaus Iohannisega, kes samuti rõhutas EL-i ülejäänud 27 riigi ühtsuse tähtsust.

Europarlamendi fraktsioonijuht: Londoni soovid on mõistatus

Euroopa Parlamendi Euroopa Rahvapartei fraktsiooni juht Manfred Weber ütles esmaspäeval enne Brexiti kõneluste ametlikku algust, et Londoni soovid on endiselt mõistatus.

"Suurim probleem on see, et meil pole mingit pilti, mingit aimu sellest, mida britid soovivad," ütles Weber usutluses Saksa raadiojaamale Bayern 2. "Teiste EL-i riikide positsioon on ühtne, kuid britid on kaoses."

"Asi ei ole ju nii, et Euroopa sooviks Suurbritanniast lahku lüüa, britid on need, kes tahavad EL-ist lahkuda. Nad peaksid meile viimaks ütlema, mis on nende eesmärk. Kuuleme vaid, et nad ei soovi "Norra mudelit" ega "Šveitsi mudelit", nad tahavad lahkuda tolliliidust, siseturult, tahavad piirata sisserännet. Kuuleme vaid seda, mida nad ei taha, kuid meil pole aimugi, milliseks kujunevad tulevased suhted," ütles Weber.

Toimetaja: Laur ViirandKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.

Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Kooli eskiisKooli eskiis
IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse rahvusvahelise kooli

IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse teadus- ja innovatsioonikeskse põhikooli ja gümnaasiumi.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics