Aab: Setumaa Põlva maakonnaga ühendamiseks on kaalukamaid argumente ({{commentsTotal}})

Kui veel aasta algul taheti kaks tulevase Setumaa valda liita Võrumaaga, siis nüüdseks on kaalukauss kaldumas Põlvamaa kasuks, kus juba praegu elab kaks kolmandikku tulevase Setumaa valla elanikest. Valitsus võtab otsuse vastu ilmselt veel jaanipäevaks.

Riigihalduse minister Jaak Aab (KE) meenutas, et talvel arutati esmalt võimalust liita tulevane Setumaa vald Võrumaaga - see tähendaks, et Põlvamaa jääks ilma kahest praegusest vallast, Mikitamäest ja ja Värskast. Kui aga uus ühendvald liidetaks Põlvamaaga, jääks Võrumaa ilma Meremäest ja Misso vallas asuvast Luhamaa piirkonnast.

Kohalikele on maakondlikust kuuluvusest olulisem hoopis ühise Setumaa valla moodustumine, mida toetas talvel 76 protsenti selle tulevase piirkonna elanikest. Loodavasse Setumaa valda hakkavad kuuluma Meremäe, Mikitamäe ja Värska vallad ning Misso vallast eraldatav Luhamaa piirkond.

Seda, et kõik kohalikud ei soovigi seisukohta võtta, viitab ka minister Aab.

"Kaks volikogu on öelnud, et peaks kuuluma Põlvamaale, üks volikogu arvab, et nad ei peaks üldse kuhugile ühinema, üks volikogu ei ole arvamust avaldanud,” võttis Aab intervjuus ERR-ile positsioonid kokku.

Lisaks on valitsus kuulanud ära ka maavanemate ja kohalike inimeste arvamuse, mille pinnalt tulevase ühendvalla maakondlik kuuluvus otsustada.

"Argumente on nii ühele kui teisele poole, aga viimasel ajal on tugevamad argumendid olnud Põlva maakonna poolt,” möönis Aab, rõhutades, et see ei peegelda tingimata kogu valitsuse seisukohta, kes asubki küsimust sel neljapäeval arutama. Otsuseni loodab valitsus jõuda nädala jooksul, kuid kui pikka vaidlust ei tule, võib jaanipäevaks otsus käes olla.

Argumentidena tõigi Aab välja selle, et kaks kolmandikku tulevase ühendvalla elanikke elab juba praegu Põlvamaa territooriumil, samuti on Põlvamaad kasutanud oma turundustegevuses argumendina mitmed suured ettevõtjad, näiteks Värska sanatoorium, seega on küsimus identiteeditunnetuses.

"Tõenäoliselt minu soovitus on, et ta võiks olla Põlva maakonna all," teatas Aab.

Pelisaar: kui Setumaa jääks Võrumaa alla, kaotaks Põlva maakond oma identideedi

Põlva keskerakondlasest vallavanem Georg Pelisaar ütles "Aktuaalsele kaamerale", et kui loodav Setumaa omavalitsus antaks Võru maakonna alla, siis Põlva maakond kaotaks oma identideedi ja hääbuks.

"Sealt edasi, kui me räägime igasugustest reklaammaterjalidest, mis on mõeldud turistidele, siis Võrumaal aetakse võrokeste asja ja see on ütlemata tore, et seda tehakse, aga Põlvamaal on suur osa, kui mitte öelda, üks kõige olulisem osa just nimelt setode ja Setomaa turundamine. Niimoodi on juba aastakümneid olnud," rõhutas ta.

Neli probleempiirkonda

Lisaks Setumaa valla kuuluvusele võtab valitsus neljapäeval ette veel kolme piirkonna saatuse arutamise: Keila linna ja seda ümbritsevate valdade võimaliku kokkuliitmise, mida enamik kohalikke ei soovi; Haljala ja Vihula valla soovimatuse liituda Rakvere vallast ja Sõmeru vallast tekkiva liiduga ning saada kahekesi ühendvallaks; Luunja ja Nõo valdade liitmise vastavalt Tartu ja Luunjaga.

Möödunud nädalal otsustas valitsus Jaak Aabi ettepankekul Loksa linna liitmisest Kuusalu vallaga, luues sellega pretsedendi, sest Loksal on elanike arv vaid 2700, ehkki vastavalt haldusreformi seadusele peaks igas uues vallas olema vähemalt 5000 elanikku.

Toimetaja: Merilin PärliKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.

Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Kooli eskiisKooli eskiis
IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse rahvusvahelise kooli

IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse teadus- ja innovatsioonikeskse põhikooli ja gümnaasiumi.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics