Aab: Setumaa Põlva maakonnaga ühendamiseks on kaalukamaid argumente ({{commentsTotal}})

Kui veel aasta algul taheti kaks tulevase Setumaa valda liita Võrumaaga, siis nüüdseks on kaalukauss kaldumas Põlvamaa kasuks, kus juba praegu elab kaks kolmandikku tulevase Setumaa valla elanikest. Valitsus võtab otsuse vastu ilmselt veel jaanipäevaks.

Riigihalduse minister Jaak Aab (KE) meenutas, et talvel arutati esmalt võimalust liita tulevane Setumaa vald Võrumaaga - see tähendaks, et Põlvamaa jääks ilma kahest praegusest vallast, Mikitamäest ja ja Värskast. Kui aga uus ühendvald liidetaks Põlvamaaga, jääks Võrumaa ilma Meremäest ja Misso vallas asuvast Luhamaa piirkonnast.

Kohalikele on maakondlikust kuuluvusest olulisem hoopis ühise Setumaa valla moodustumine, mida toetas talvel 76 protsenti selle tulevase piirkonna elanikest. Loodavasse Setumaa valda hakkavad kuuluma Meremäe, Mikitamäe ja Värska vallad ning Misso vallast eraldatav Luhamaa piirkond.

Seda, et kõik kohalikud ei soovigi seisukohta võtta, viitab ka minister Aab.

"Kaks volikogu on öelnud, et peaks kuuluma Põlvamaale, üks volikogu arvab, et nad ei peaks üldse kuhugile ühinema, üks volikogu ei ole arvamust avaldanud,” võttis Aab intervjuus ERR-ile positsioonid kokku.

Lisaks on valitsus kuulanud ära ka maavanemate ja kohalike inimeste arvamuse, mille pinnalt tulevase ühendvalla maakondlik kuuluvus otsustada.

"Argumente on nii ühele kui teisele poole, aga viimasel ajal on tugevamad argumendid olnud Põlva maakonna poolt,” möönis Aab, rõhutades, et see ei peegelda tingimata kogu valitsuse seisukohta, kes asubki küsimust sel neljapäeval arutama. Otsuseni loodab valitsus jõuda nädala jooksul, kuid kui pikka vaidlust ei tule, võib jaanipäevaks otsus käes olla.

Argumentidena tõigi Aab välja selle, et kaks kolmandikku tulevase ühendvalla elanikke elab juba praegu Põlvamaa territooriumil, samuti on Põlvamaad kasutanud oma turundustegevuses argumendina mitmed suured ettevõtjad, näiteks Värska sanatoorium, seega on küsimus identiteeditunnetuses.

"Tõenäoliselt minu soovitus on, et ta võiks olla Põlva maakonna all," teatas Aab.

Pelisaar: kui Setumaa jääks Võrumaa alla, kaotaks Põlva maakond oma identideedi

Põlva keskerakondlasest vallavanem Georg Pelisaar ütles "Aktuaalsele kaamerale", et kui loodav Setumaa omavalitsus antaks Võru maakonna alla, siis Põlva maakond kaotaks oma identideedi ja hääbuks.

"Sealt edasi, kui me räägime igasugustest reklaammaterjalidest, mis on mõeldud turistidele, siis Võrumaal aetakse võrokeste asja ja see on ütlemata tore, et seda tehakse, aga Põlvamaal on suur osa, kui mitte öelda, üks kõige olulisem osa just nimelt setode ja Setomaa turundamine. Niimoodi on juba aastakümneid olnud," rõhutas ta.

Neli probleempiirkonda

Lisaks Setumaa valla kuuluvusele võtab valitsus neljapäeval ette veel kolme piirkonna saatuse arutamise: Keila linna ja seda ümbritsevate valdade võimaliku kokkuliitmise, mida enamik kohalikke ei soovi; Haljala ja Vihula valla soovimatuse liituda Rakvere vallast ja Sõmeru vallast tekkiva liiduga ning saada kahekesi ühendvallaks; Luunja ja Nõo valdade liitmise vastavalt Tartu ja Luunjaga.

Möödunud nädalal otsustas valitsus Jaak Aabi ettepankekul Loksa linna liitmisest Kuusalu vallaga, luues sellega pretsedendi, sest Loksal on elanike arv vaid 2700, ehkki vastavalt haldusreformi seadusele peaks igas uues vallas olema vähemalt 5000 elanikku.

Toimetaja: Merilin PärliÜleujutus Rocca al Mares.Üleujutus Rocca al Mares.
Tugev vihmasadu põhjustas Rocca al Mare keskuses uputuse

Neljapäevaõhtune tugev vihmasadu põhjustas üleujutusi mitmel pool Tallinnas, sealhulgas tekkis uputus Rocca al Mare keskuses.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.