Michal remmelgatülist: linnavalitsusel tuleks kõik dokumendid avalikustada ({{commentsTotal}})

Kristen Michal koos Eerik-Niiles Krossiga Haabersti remmelga juures.
Kristen Michal koos Eerik-Niiles Krossiga Haabersti remmelga juures. Autor/allikas: Kuvatõmmis videost

Reformierakonna linnapeakandidaat Kristen Michal ütles Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jääva hõberemmelga ümber puhkenud erimeelsusi kommenteerides, et Tallinna linnavalitsus peaks kõik seonduvad dokumendid ja joonised avalikuks tegema ning vajadusel projekti korrigeerima.

Reformierakonna Tallinna linnapea kandidaat Kristen Michal ütles ERRile, et Õismäe remmelga mahasaagimisest on saanud Tallinna linnavalitsuse saamatuse ja kodanike rahuliku vastuseisu sümbol.

"Konkreetne ettepanek - veel alles olevad linnavalitsuse liikmed võiksid nüüd kapi tagant peidust välja ronida ja asjast rääkida. Alustuseks teha kõigile kättesaadavaks dokumendid ja joonised. Seejärel saab hinnata, mida on võimalik teha, kui on tahe," sõnas ta.

Michali sõnul teab ta finantseerimise poolelt eelmise majandus-ja taristuministrina, et varu selleks on olemas ning venitamine on halvim võimalus.

"See pole esimene ega viimane projekt, mida vajadusel korrigeeritakse. Trassi muutmine ei ole kindlasti võimatu, valikud tuleks esitada. Tallinna juhtide asemel ma oleks ammu asunud avalikult kaaluma, mida saab teha. Vaikimine ja otsustamatus on küll halvim," lausus ta.

Linnapeakandidaadi hinnangul ei näe praegused linnajuhid suuremat pilti - inimesed tahavad linna kindlasti häid teid ja uusi ristmikke, kuid samamoodi oodatakse, et nende tegemisel arvestatakse või vähemalt suheldakse inimestega, sõnas Michal.

Küsimusele, kas kulukad lahendused nagu trassi muutmine või isegi mitte kuigi pika elueaga hõberemmelga nihutamine, mille võimalikkusele on viidanud Marek Strandberg, oleksid mõistlikud, vastas Michal, et peab õigeks, et uusi ristmikke tehes arvestatakse ka looduse ja õismäelastega.

"Kas see on kallis paluda? Nagu puu puhul, ei tea me keegi, kui palju meile eluiga on jäänud. Kuid Õismäel 30 aastat elanuna võin öelda, et sealne rohelus on linnaosa veetluse osa. Ma tahaks küll, et linnavalitsus ja Eesti kõige rohkem palka, ligi 9000 eurot kuus saav ametnik Taavi Aas nüüd pisut pingutaks lahenduse leidmiseks," lausus linnapeakandidaat.

Tallinna kommunaalameti juhataja asetäitja Reio Vesiallik ütles esmaspäeval, et hõberemmelgate eluiga on sadakond aastat, aga vaid juhul, kui nende elutingimusi ei muudata. Vaidluste keskmesse sattunud remmelga vanuseks on asjatundjad hinnanud umbes sada aastat ja kui tee-ehitusega sellesst kas või kõrvalt mööda minna, saab rikutud puu veerežiim ja pikka iga sel enam pole, rääkis ametnik.

Lisaks ütles Vesiallik, et ehitusprojekti avalik arutelu oli mullu aprillis ja sellel said kõik soovijad oma ettepanekuid esitada. Toona puu asjus tema kinnitusel erilisi ettepanekuid ei tehtud.

Projekti muutmine remmelga pärast maksaks 1,5 miljonit

Tallinna kommunaalameti ja keskkonnaameti esindajad leidsid esmaspäeval töökoosolekul, et Haabersti ristmiku rekonstrueerimisalas kasvava remmelga säilitamiseks projekti muutmine läheks hinnanguliselt maksma 1,5 miljonit eurot, vahendas BNS.

Projekti muutmine seiskaks Haabersti ringristmiku ja Paldiski maantee suunalise viadukti ehituse enam kui aastaks. See teeb omakorda küsitavaks rajatise rahastamise Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondist.

Lisaks tooks projekti muutmine paratamatult kaasa vältimatuid kohtuasju ettevõtetega, kelle maadele tuleks uus teetrass nihutada.

Paratamatus, millega tuleb ametnike teatel veel arvestada on, et ka projekti muutes ei jää hõberemmelgale sobivaid kasvutingimusi. Ehitise käigus saab vigastada juurestik ja tulevikus pärsib viaduktidel tehtava talvine kohustuslik libedustõrje puu normaalset arengut.

Haabersti ristmiku rekonstrueerimiseks väljastas linnaplaneerimise amet eelmise aasta 8. novembril ehitusloa number 1612271/20265.

Tallinna kommunaalamet on viinud läbi riigihanke ehitusloaga selle õiguse realiseerimiseks. Kogu ristmik valmib tuleva aasta oktoobris, kuid Paldiski maantee ehk Tallinna-Keila suunaline viadukt plaanitakse avada juba järgmise aasta mais.

Projekti maksumus on 14,967 miljonit eurot, hinnale lisandub käibemaks. Seda rahastatakse Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondist ja ehitab Nordecon AS.

Haabersti ristmik on statistika kohaselt olnud kõige õnnetusterohkem paik Eestis. Ümberehitus peaks tunduvalt suurendama ristmiku läbilaskvust ja muutma seal liikluse sujuvamaks.Üleujutus Rocca al Mares.Üleujutus Rocca al Mares.
Tugev vihmasadu põhjustas Rocca al Mare keskuses uputuse

Neljapäevaõhtune tugev vihmasadu põhjustas üleujutusi mitmel pool Tallinnas, sealhulgas tekkis uputus Rocca al Mare keskuses.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.