Korrakaitsjad tegid Brüsseli raudteejaamas kahjutuks pommiga ähvardanu ({{commentsTotal}})

{{1497987840000 | amCalendar}}

Korrakaitsjad evakueerisid teisipäeva õhtul Brüsselis keskraudteejaama seal aset leidnud terroriintsidendi tõttu.

Belgia meedia teatel tegid raudteejaama turvanud sõdurid laskudega kahjutuks pommivööga mehe. Keegi teine vahejuhtumis vigastada ei saanud.

Kohalik politsei teatas peagi sotsiaalmeedias, et olukord on kontrolli all. Ettevaatusabinõuna evakueeriti inimesed ka linna keskväljakult.

Belgia prokuratuur teatas hiljem, et uurib raudteejaamas aset leidnud sündmusi terrorirünnakuna.

Prokuratuuri eestkõneleja sõnul tulistasid julgeolekutöötajad meest pärast seda, kui jaamas oli aset leidnud nõrgem plahvatus. Eestkõneleja kinnitas, et mees sai surma.

Prokuratuuri andmetel oli mehel pommivöö ja ka -vest.

Plahvatus oli nõrk

"Ma läksin alla poolkorrusele ja kuulsin kedagi karjumas. Seejärel karjus mees Allahu Akbar! ja siis kärgatas plahvatus," kirjeldas üks tunnistaja.

"Rahvas sattus paanikasse ja tormas raudteele," ütles raudteefirma Infrabel eestkõneleja Arnaud Reyman.

"See ei olnud mingi tugev plahvatus, kuid mõju oli üsnagi suur. Inimesed põgenesid paanikas," kirjeldas raudteejaamas töötav Nicolas Van Herrewegen.

Herrewegeni kinnitusel oli kahtlusalune päevitunud ja tal olid lühikesed juuksed. Mehel oli seljas valge särk ja teksased.

Minister: Brüsseli rongijaama ründaja on tuvastatud

Belgia julgeolekujõud on tuvastanud Brüsseli rongijaamas plahvatuse korraldanud ja seejärel maha lastud mehe isiku, ütles siseminister Jan Jambon kolmapäeval.

"Terroristi isik on teada. Me suutsime ta tuvastada," ütles Jambon telekanalile RTBF.

Ta keeldus üksikasju täpsustamast enne kell 11 (Eesti aeg kell 12) toimuvat pressikonverentsi, kuid ütles, et isik oli politseile varasemalt teada, kuid mitte terrorismi tõttu, kirjutas kanal.

Ministri kinnitusel oli isikul kaasas teinegi pomm, mis ei lõhkenud. "Tegemist polnud väikese käsitööpommiga" ning "halvim suudeti ära hoida", lausus ta.

Prokuröride sõnul toimus Brüsseli keskraudteejaama ühes põhikoridoris umbes kell 20.30 (Eesti aeg kell 21.30) väike plahvatus. Pealtnägijate sõnul hüüdis kahtlusalune "Allahu akbar" ("Jumal on suur") ning õhkis seejärel ratastel kohvri.

Jaama pärast 2016. aasta märtsis Brüsselis toimunud rünnakut valvanud sõdurid avasid mehe pihta tule ja "neutraliseerisid" ta, ütlesid prokurörid. Hiljem teatati, et kahtlusalune on surnud.

Keegi teine surma ega viga ei saanud.

Brüsseli rongijaama ründaja oli 36-aastane Maroko kodanik

Brüsseli keskraudteejaamas tapetud arvatav enesetapuründaja oli 36-aastane Maroko kodanik ning ta ei olnud varem terrorismiga seoses võimude tähelepanu pälvinud, teatas Belgia prokuratuur hiljem kolmapäeval.

"Tuvastati, et ründaja O.Z. sündis 20. jaanuaril 1981 ja oli Maroko kodanik," ütles pressikonverentsil prokuratuuri pressiesindaja Eric van der Sypt.

"Ta ei olnud võimudele teada terrorismiga seoses," lausus van der Sypt. Ta keeldus täpsustamast ründaja täisnime, sest juurdlus veel käib.

Esindaja sõnul üritas ründaja teisipäeval õhkida raudteejaamas lõhkekeha, mis täielikult ei plahvatanud.

"Oli selge, et ta tahtis põhjustada palju rohkem kahju sellest, mis tegelikult aset leidis. Kott plahvatas kaks korda, kuid olukord võinuks olla palju hullem," lausus van der Sypt.

Kahtlusalune "krabas karjudes oma kohvri ja põhjustas osalise plahvatuse ... Kohver plahvatas ka teistkordselt, eelnevast suurema jõuga. Kohvris olid naelad ja gaasikanistrid", lisas ta.

Van der Sypti sõnul tormas ründaja pärast koti õhkimist jaama valvanud sõdurite poole ja hüüdis "Allahu akbar" ("Jumal on suur"). Sõdurid lasid ta maha, lausus esindaja.

Mullu märtsis hukkus Brüsseli lennujaama ja metroo terrorirünnakutes kokku 32 inimest.

Toimetaja: Priit Luts, Laur Viirand

Allikas: ERR, BNSUSA asepresident Mike Pence.USA asepresident Mike Pence.
Dotsent: Pence ütleb eestlastele, mida kuulda soovime

Nädala lõpus saabub Eestisse ametlikule riigivisiidile USA asepresident Mike Pence. Tallinna ülikooli dotsendi Matthew Crandalli hinnangul ütleb Pence eestlastele seda, mida siin kuulda soovitakse.

Uuendatud: 21:58 
Filosoof Anne Dufourmantelle (1964-2017).Filosoof Anne Dufourmantelle (1964-2017).

Tuntud prantsuse filosoof hukkus uppumisohtu sattunud lapsi päästes

Reedel hukkus Saint-Tropez' kuurortlinna lähistel Pampelonne'i rannas tuntud prantsuse filosoof ja psühhoanalüütik Anne Dufourmantelle, kes oli läinud päästma kaht uppumisohtu sattunud last.

Jüri Karindi aastal 2006.Jüri Karindi aastal 2006.
Suri näitleja ja teatrimees Jüri Karindi

24. juulil lahkus meie seast 74-aastasena Eesti näitleja ja teatrimees Toivo-Jüri Karindi (02.08.1942–24.07.2017).

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Automaat, arhiivifoto.Automaat, arhiivifoto.
CNN avaldas videod Talibani käes olevatest Vene relvadest

CNN on saanud enda valdusse videod, mis suurendavad kahtlusi, et Venemaa on tarninud Afganistanis tegutsevale äärmusrühmitusele Taliban moodsamat relvastust. Nii Afganistani võimud kui ka USA on Moskvat käesoleval aastal korduvalt süüdistanud Talibani relvastamises, Venemaa esindajad on aga kõik sellised väited tagasi lükanud.

Eesti võrkpallifännidEesti võrkpallifännid
Eestist sõidab võrkpalli EM-finaalturniirile ligi 1500 fänni

Kuni juuni lõpuni oli Eesti võrkpallisõpradel võimalus osta Eesti võrkpallikoondise EM-i alagrupimängude pileteid ainult Eesti fännidele reserveeritud sektoritesse. Fännid kasutasid võimalust aktiivselt, augusti lõpus sõidab rahvuskoondisele kaasa elama umbes poolteist tuhat poolehoidjat.

TÜ raamatukoguTÜ raamatukogu
TÜ raamatukogu valmib tuleva aasta detsembris

Tartu ülikooli (TÜ) raamatukogu ehitustöid jätkavad YIT Ehituse asemel AS Ehitustrust ja Tallinna Ehitustrust ning tööd lõppevad esialgse kava kohaselt tuleva aasta detsembris.

Kirjanik Indrek Hargla, 2013Kirjanik Indrek Hargla, 2013
Selgusid aasta parimad ulmeteosed

Eesti ulmeühing jagas 20. korda ulme aastaauhindu Stalker.

Kütuseauto Lätis.Kütuseauto Lätis.
Läti minister: Eestis jäävad aktsiisid ka tuleval aastal kõrgemaks kui Lätis

Läti kavandab järgmisest aastast suurt maksureformi, mis toob kaasa ka aktsiisitõusu. Pärast seda jäävad aktsiisid lõunanaabrite juures endiselt väiksemaks kui Eestis, kinnitas Läti rahandusminister.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.