Rain Kooli: EV46 ({{commentsTotal}})

Ei hakka üldse salgama – mul on täna sünnipäev. Ja kui juba salgamatuseks läks, siis olgu ka öeldud, et saan 46-aastaseks.

Hommikul selle peale mõeldes sain ma korraga aru ühest asjast.

Mul on eluaastaid nüüd täpselt sama palju kui formaalselt 100. iseseisvusaastat tähistaval Eestil ilma sõja või okupatsioonita veedetud aastaid kokku.

46 aastat. Inimelu kohta juba täitsa kobe, aga ühe iseseisvuse kohta päris vähevõitu. Isegi ehmatavalt vähe.

Aga pole hullu. Olles siin nüüd niimoodi varakeskealised omavahel, on mul hea võimalus jagada iseseisva Eesti riigiga kogemusi sellest, mida mina 46 eluaasta jooksul õppinud olen.

Esiteks – ei tasu tühja tõmmelda. Maailm on täis asju ja inimesi ja nähtusi, mille või kelle järele tahaks joosta või arust ära minna. Aga kuna arust ära olemine on staadium, mis ühel hetkel päris väsitavaks muutub, siis pigem pole mõtet. Eriti seetõttu, et kui piisavalt kaua arust ära olla, on tagasiminek juba keeruline.

Oma võitlused tasub hoolega valida. Mõistlik on vahet teha olulistel, põhimõttelistel võitlustel ja ebaolulistel. Põhimõttelisi võitlusi tuleb teinekord pidada ka siis, kui võidulootus on kesine, aga tähtsusetutesse pole mõtet ronida isegi siis, kui võit garanteeritud. Mõttetu vehkimine ja klähvimine kulutab meid ja niisama enda kulutamine on lihtsalt rumal.

Provokatsioonidele ei tasu alluda. See, mida rahulikumalt me suudame suhtuda nendesse, kes meie tasakaalu kõigutada püüavad, on meie sisemise kindluse näitaja. Meie sisemine kindlus – see tähendab rahu ja tasakaal – on aga kõige vundament ja selle puudumine enamuse maailma hädade alus.

Enda eest tasub hoolitseda, tervise eest eriti. Nii vaimse kui füüsilise. Tervisega on nii, et oh kui ahvatlev on langetada lõputult kõik need valikud, mis ta tuksi keeravad, aga ühel hetkel saabub ka kõige paadunuma enesehävitaja elus hetk, mil ta soovib, et ta poleks seda teinud. Treenida seega tasub, nii vastupidavust kui ka jõudu. Ning osavust. Aga alati tuleb meeles pidada, et jõud ilma empaatiata on julmus ja teadmised ilma tunnetuseta on targutamine.

Enda vastu tuleb aus olla. Nii oma tugevusi kui ka nõrkusi pole mõtet üle dramatiseerida, aga ka mitte eitada. Mõlemast – nii üledramatiseerimisest kui ka võitluslikust eitamisest – areneb pikapeale tava, mis esialgu on lihtsalt tobe komme, aga hiljem hakkab söövitama nii meid kui ka meie suhteid teistega.

Ning lõpuks – nii endale kui ka teistele tuleb osata ka halastada. Lõputu naba paigast pingutamine, liialdatud nõudmiste jada, kramplik kogu aeg millegi tegelikust ülema poole pürgimine lõpeb ühel hetkel halvasti. Evolutsioon on lihvinud kõik siin elus võimalikult tõhusaks ja evolutsiooni käigus on kujunenud nii, et igasugune areng toimub ainult pingutuse ja puhkuse vaheldumise käigus.

Seega – pingutagem ja puhakem, hea Eesti! Ning palju õnne meile kõigile koos kõigi meie 46 aastaga.

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Allikas: Vikerraadio päevakommentaarUSA eriesindaja Ukrainas Kurt Volker 23. juulil Donbassis olukorraga tutvumas.USA eriesindaja Ukrainas Kurt Volker 23. juulil Donbassis olukorraga tutvumas.
USA eriesindaja Ukrainas külastas Kramatorski linna ja süüdistas Venemaad

USA eriesindaja Ukrainas Kurt Volker ütles pühapäeval rindejoone lähistel asuvat Kramatorski linna külastades, et vägivalla põhjuseks Donbassis on Venemaa agressioon ning olukorda sealses piirkonnas saab iseloomustada kui "kuuma sõda", mitte aga kui "külmutatud konflikti".

Kirjanik Indrek Hargla, 2013Kirjanik Indrek Hargla, 2013
Selgusid aasta parimad ulmeteosed

Eesti ulmeühing jagas 20. korda ulme aastaauhindu Stalker.

Kütuseauto Lätis.Kütuseauto Lätis.
Läti minister: Eestis jäävad aktsiisid ka tuleval aastal kõrgemaks kui Lätis

Läti kavandab järgmisest aastast suurt maksureformi, mis toob kaasa ka aktsiisitõusu. Pärast seda jäävad aktsiisid lõunanaabrite juures endiselt väiksemaks kui Eestis, kinnitas Läti rahandusminister.

Sloveenia koorSloveenia koor
Esimese kooride Eurovisiooni võitis Sloveenia

Laupäeval astus ETV tütarlastekoor võistlustulle kooride Eurovisioonil, mis toimus Lätis. Aasta parimaks kooriks nimetati Sloveenia koor Carmen Manet.

Uuendatud: 22:55 
"1944""1944"
Forum Cinemas Baltic tegevjuht Kristjan Kongo: kodumaised filmid on muutunud kinodes tugevamaks

20. juuli "Huvitaja" keskendus filminduse ja kinokultuuri arengule, kus juttu tuli nii Eesti kinomaastiku kasvust kui ka Netflixist, mis haarab ka aina suuremat turuosa. Avaldame täismahus intervjuu Forum Cinemas Baltic tegevjuhi Kristjan Kongoga.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema