Maailmas levib ulatuslik lunavararünnak ({{commentsTotal}})

{{1498571760000 | amCalendar}}

Mitmed suurfirmad üle maailma on teatanud lunarahanõudega küberrünnakust, alguses levis viirus Euroopas, kuid juba on teateid ka USA ettevõtetest. RIA andmetel ei ole Eestit rünne esialgu tabanud.

Esialgse info põhjal tabas rünnak kõige ulatuslikumalt Ukrainat. Näiteks teatas IT probleemidest Kiievi lennujaam ja ka Tšernobõli tuumajaam, kus radioaktiivsuse jälgimissüsteem tuli käsitsi üle võtta, kuna Windowsi-põhine arvutisüsteem jooksis kinni, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Valitsuse võrk, pangad, elektrijaotusvõrk, telefonikompaniid ja väidetavalt isegi metroosüsteem on osaliselt seiskunud.

Lunarahaviirusega on rünnatud ettevõtteid Venemaal, Prantsusmaal, Norras, Taanis ja Hispaanias, kuid see nimekiri ei ole lõplik. Taanis rünnati laevandushiidu Maerski, Venemaal aga panku ning kaevandus- ja naftafirmasid Evrazi ja Rosnefti. Ühe Vene kübereksperdi sõnul oli sihtmärgiks üle saja firma.

Ukraina valitsuse esindaja sõnul on rünnakuks kasutatud muudetud lunarahanõuetega WannaCry viirust, mis kannab RIA andmeil nime Petya.A.

Andmete krüpteerimise eest nõutakse 300 euro või dollari suurust lunaraha.

Praeguseks on IT probleemidest teatanud Hispaania toidukompanii Mondelez, Prantsuse ehitusmaterjale tootev St Gobain ja mitu Saksa firmat, kelle harukontor on Ukrainas, kuid kas lunaraha on ka nõutud, ei ole ettevõtted avalikustanud.

RIA: Eestit ei ole rünne veel tabanud

Riigi Infosüsteemide Ameti (RIA) intsidentide käsitlemise osakonna juhataja Klaid Mägi ütles, et Eestit ja meie ettevõtteid ei ole rünne veel tabanud.

Kuna tegemist on vaid mõni tund vana ründega, siis alles uuritakse, kuidas viirus levib ja kui palju ettevõtteid ja asutusi on kannatada saanud.

"Hetkel kahjuks teadaolevalt ei ole veel päris täpselt selge, mismoodi see rünne levib ja kuidas seda teostatakse, sellega hulk spetsialiste tegeleb," sõnas Mägi. "Aga teada on, et need haavatavused, mida ära kasutatakse, on täpselt samad, mis olid WannaCry ajal".

Reeglid, kuidas viirusest hoiduda, on Mägi sõnul samad: tarkvara tuleb hoida uuendatuna ja kõik kriitilised uuendused, mis on välja antud, ära teha.

Lunavaraga nakatumise oht on kõikidel Windowsi operatsioonisüsteemi kasutavatel seadmetel, eriti laialdaselt on seekordne nakatumine tabanud Windows 7 operatsioonisüsteemi kasutavaid seadmeid.

Riike, kus on kannatanuid, on umbes kümne ringis ja see number on vaikselt suurenenenud iga tunniga, aga Eestis pole veel RIAle teadaolevalt ühtki kannatanut, märkis Mägi.

"Kui keegi on Eestis ikkagi saanud selle ründega kannatada, me oleks väga tänulikud, et ta võtaks kindlasti meiega ühendust, et saaksime nii aidata kannatanut kui ka uurida, mismoodi see rünne täpselt välja näeb ja kuidas seda teostatakse," sõnas ta.

Toimetaja: Karin KoppelEuroopa Liit ravib üheskoos e-tervise süsteemi

Euroopa Liidu riigid on nüüdseks teinud juba aastaid koostööd e-tervise valdkonnas, kuid tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski sõnul pole ühendus olnud uute lahenduste leidmisel piisavalt ambitsioonikas ja kiire. Ka Eesti tervise infosüsteem otsib endiselt viise, kuidas andmeid paremini töödelda ja eri osapooli kaasata.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Õlle väljapanek kaupluses.Õlle väljapanek kaupluses.

Õlletootjad ennustavad: Eestis on õlu varsti kolm korda kallim kui Lätis

Eesti suurimad õlletootjad, Saku õlletehas ja A. Le Coq ennustavad, et seoses aktsiisitõusuga hakkab Eestis õlu varsti maksma ligi kolm korda enam kui Lätis. 2020. aastal võib pooleliitrine õlu poes maksta juba üle kahe euro.

Eesti maakondade kõrgeimad tipud mõõdetuna Amsterdami nullist.Eesti maakondade kõrgeimad tipud mõõdetuna Amsterdami nullist.
Munamägi on kõrgem: Eesti loobub kõrguste arvutamisel Kroonlinna nullist

Keskkonnaminister allkirjastas geodeetilise süsteemi määruse muudatused, mille alusel hakkab Eesti sarnaselt teiste Euroopa riikidega arvestama absoluutset kõrgust ja sügavust Euroopa kõrgussüsteemi ehk Amsterdami nulli suhtes. Kroonlinna nullist, mis oli seni kõrgussüsteemi aluseks, Eesti loobub.

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

"Eesti mängu" seitsmes hooaeg"Eesti mängu" seitsmes hooaeg
TEST: Kas oled "Eesti mängu" uueks hooajaks valmis?

Suvine mälumängusaade "Eesti mäng" alustab tänasest oma seitsmendat hooaega. Pane ennast testis proovile, kas vaim on uueks hooajaks valmis.

Võistlustöö "New Balance"Võistlustöö "New Balance"
Fotod: Vanasadama silla arhitektuurikonkursi võitis Hollandi-Läti büroo

Tallinna Sadam avaldas reedel Vanasadamasse Admiraliteedi basseinile rajatava jalakäijate silla arhitektuurivõistlused võitjad. Edukaks osutus Hollandi ja Läti arhitektide tandemi SIA Witteveen + Bos Latvia võistlustöö märksõnaga "New Balance 100".

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

Melanoomi rakk.Melanoomi rakk.
Isikustatud vähivaktsiin tõrjus inimkatsetes edukalt nahavähki

Kasvajarakkude DNA põhjal loodud vähivaktsiin aitas kahes kliinilises katses tosinal melanoomi põdenud patsiendil ennetada vähi naasmist vähemalt kahe aasta vältel, teatavad kaks sõltumatut teadlasrühma. Hetkel jääb aga veel ebaselgeks, kui palju personaliseeritud vähivaktsiinid maksma hakkaks ja millal need argikasutusse jõuavad.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema