Tusk: Eesti taasiseseisvumine liigutab mind tänaseni pisarateni ({{commentsTotal}})

Donald Tusk pidas Eesti eesistumise avakontserdil Kultuurikatlas kõne
Donald Tusk pidas Eesti eesistumise avakontserdil Kultuurikatlas kõne Autor/allikas: ERR

Tänasel eesistumise avakontserdil pidasid kõne Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk ja Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker, kes tunnustasid Eestit ambitsioonikuse ja töökuse eest ning kõnelesid mõne lause ka eesti keeles.

Donald Tusk meenutas oma kõnes, kuidas ta armus Eestisse Laulva revolutsiooni ajal: "Mitte kunagi varem – ega ka hiljem – polnud ma näinud avalikkuses midagi nii liigutavat. Midagi nii jõulist, kuid samas rahumeelset üheaegselt. Teie tugev ühtekuuluvustunne, ühtsus ja vabadus olid nii selgelt nähtavad ning liigutavad mind veel tänaseni pisarateni. Sellest ajast alates tean ma, et üksteisel käest kinni hoidvad inimesed võivad olla tugevamad kui inimesed, kes hoiavad käes relvi."

Tusk tõdes, et on elu jooksul näinud palju revolutsioone ja massirahutusi, kuid Eesti oma sidus täiuslikult kolm dimensiooni: eetilisuse, esteetilisuse ja pragmaatilisuse. "Te tegite seda, mida pidasite oluliseks, õiglaselt, kaunilt ja tõhusalt," lausus ta.

Ülemkogu eesistuja tunnustas Eestit ambitsioonikuse ja töökuse eest majanduslike reformide elluviimisel, mis on teinud Eestist kommunismi hülgamise raske protsessi edukuse sümboli. Ta tõstis esile uuendusmeelset maksupoliitikat, eelarve distsipliini, 2010. aasta kriisi lahendamist ja ühisraha kasutusele võtmist. Samuti võib tema sõnul pidada Eestit IT-revolutsiooni juhtriigiks globaalses mastaabis.

"Kui ma mõtlen Eestile, siis ma mõtlen Paul Keresele ja Arvo Pärdile, Carmen Kassile ja Kelly Sildarule, kes kõik sümboliseerivad talenti, tarkust, ilu ja energiat," loetles Tusk. "Ja mul pole kahtlustki, et need on täpselt need omadused, mis ka Eesti eesistumisel välja paistavad."

Lisaks Kultuurikatlas eesti keeles tsiteeritud hümnile andis Tusk eestikeelse tervituse ka Vabaduse väljakul, tsiteerides Paul-Eerik Rummo luuletust "Me hoiame nõnda ühte".

Jean-Claude Juncker meenutas, et Eesti lähedased suhted Euroopaga algasid ammu enne ühinemist Euroopa Liiduga 2004. aasta mais. "Eesti iseseisvuse alusepanijad – suurkujud nagu Karl-Robert Pusta ja Ants Piip – olid olnud tunnistajaks sõjakoledustele ning jagasid visiooni rahumeelsest Euroopast, mis põhineb majanduslikul ja poliitilisel lõimumisel," rääkis Juncker. "Juba veelgi varem oli kõlanud rühmituse Noor-Eesti kuulus üleskutse „Olgem eestlased, aga saagem ka eurooplasteks!” Täna on see Euroopa vaim teis endiselt elus." Ta tõstis esile eestlaste järjepidevalt kõige positiivsemat meelestatust Euroopa Liidu suhtes ja avaldas lootust, et Eesti suudab eesistujana seda positiivset õhustikku ära kasutada.

"Täna kuulub Tallinn progressiivseimate Euroopa linnade hulka. Nii mõnelgi pool Euroopas vaadatakse siinset tipptehnoloogiat ja digitaristut suure kadedustundega. Nüüd, kus Euroopa vaatab tulevikku, on selline kooslus ajaloost ja tulevikust meile inspiratsiooniks," sõnas Juncker.

Toimetaja: Anette ParkseppEuroopa Liit ravib üheskoos e-tervise süsteemi

Euroopa Liidu riigid on nüüdseks teinud juba aastaid koostööd e-tervise valdkonnas, kuid tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski sõnul pole ühendus olnud uute lahenduste leidmisel piisavalt ambitsioonikas ja kiire. Ka Eesti tervise infosüsteem otsib endiselt viise, kuidas andmeid paremini töödelda ja eri osapooli kaasata.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Õlle väljapanek kaupluses.Õlle väljapanek kaupluses.

Õlletootjad ennustavad: Eestis on õlu varsti kolm korda kallim kui Lätis

Eesti suurimad õlletootjad, Saku õlletehas ja A. Le Coq ennustavad, et seoses aktsiisitõusuga hakkab Eestis õlu varsti maksma ligi kolm korda enam kui Lätis. 2020. aastal võib pooleliitrine õlu poes maksta juba üle kahe euro.

Eesti maakondade kõrgeimad tipud mõõdetuna Amsterdami nullist.Eesti maakondade kõrgeimad tipud mõõdetuna Amsterdami nullist.
Munamägi on kõrgem: Eesti loobub kõrguste arvutamisel Kroonlinna nullist

Keskkonnaminister allkirjastas geodeetilise süsteemi määruse muudatused, mille alusel hakkab Eesti sarnaselt teiste Euroopa riikidega arvestama absoluutset kõrgust ja sügavust Euroopa kõrgussüsteemi ehk Amsterdami nulli suhtes. Kroonlinna nullist, mis oli seni kõrgussüsteemi aluseks, Eesti loobub.

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

"Eesti mängu" seitsmes hooaeg"Eesti mängu" seitsmes hooaeg
TEST: Kas oled "Eesti mängu" uueks hooajaks valmis?

Suvine mälumängusaade "Eesti mäng" alustab tänasest oma seitsmendat hooaega. Pane ennast testis proovile, kas vaim on uueks hooajaks valmis.

Võistlustöö "New Balance"Võistlustöö "New Balance"
Fotod: Vanasadama silla arhitektuurikonkursi võitis Hollandi-Läti büroo

Tallinna Sadam avaldas reedel Vanasadamasse Admiraliteedi basseinile rajatava jalakäijate silla arhitektuurivõistlused võitjad. Edukaks osutus Hollandi ja Läti arhitektide tandemi SIA Witteveen + Bos Latvia võistlustöö märksõnaga "New Balance 100".

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

Melanoomi rakk.Melanoomi rakk.
Isikustatud vähivaktsiin tõrjus inimkatsetes edukalt nahavähki

Kasvajarakkude DNA põhjal loodud vähivaktsiin aitas kahes kliinilises katses tosinal melanoomi põdenud patsiendil ennetada vähi naasmist vähemalt kahe aasta vältel, teatavad kaks sõltumatut teadlasrühma. Hetkel jääb aga veel ebaselgeks, kui palju personaliseeritud vähivaktsiinid maksma hakkaks ja millal need argikasutusse jõuavad.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema