Rein Veidemann: eile nägin ma horisondi taha ({{commentsTotal}})

Rein Veidemann
Rein Veidemann Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Ka kõige avaramal maastikul, kõrbest ja merest rääkimata, ulatume nägema vaid silmapiirini. Sinna taha varjuv on vaid kujutluslik, seotud enamasti lootusega millegi kestmisest või siinpool horisonti kogetud väära või painava lõppemisest.

Mõistetavalt mõtleb suuremalt jaolt elu ära elanud inimene tulevikust teistmoodi kui alles oma (iseseisvat) elu alustav noor, kellele taeva maa peale toomine resoneerib eluihaga. Tema jaoks on tõepoolest kõik veel ees. Mida elukaare lauges languses olija seda noort inimest vaadates loodab, ei saa olla see, et ta ise tulevikuhorisondi taha kantakse – igaühe elu jääb oma lõpuga siiapoole! –, vaid et kaugemale, inimlikus mõõtmes võib-olla koguni igavikku kantakse  juba loodud väärtused, olgu selleks keel, rahvas, riik, õpitud ja kogutud tarkused ning eelkäijate elukogemus. See on nagu pärandvara, millele loodetakse horisonditagust kasvamist, mitte kulutamist.  

Nõnda ma istusingi, mina, seitsmekümne esimest aastat käiv inimene, eestlane, isa ja vanaisa eile lauluväljakul, kusagil selle väljaku keskpaigas ja rahva keskel – tõesti, kui täpselt kehtib meie kohta  võrdlus mesilassülemist, teate ju seda Paul-Eerik Rummo luuletuse ridu "me hoiame nõnda ühte, kui heitunud mesilaspere" –, istusin seal ja laulukaare all voogava noore inimjärvega silmitsi seistes tundsin, kuidas ma läbi nende ulatun vaatama silmapiiri taha.

Muidugi, liigutavalt ilus vaatepilt, mille ilu ja võimsust oli vist sunnitud lõpuks tunnistama ka Ilmategija, kui ta viimaste laulude meeleolulisel kõrghetkel paotas paksust pilvemassist väikese rebendina tükikese sinist laotust otsekui aimuse kinnituseks, et kusagil ootab meidki sillerdav selgus ja päike.

Nooruslikku jõudu, särtsu, rõõmu, enesekindlust, selle õhkumist lauludest, muusikast, noorte dirigentide ohjamissuutlikkust, sütitavust – seda kõike on kiidetud. Aga oli mitu laulu, mis kõnetasid mind kui silmapiiri taha ulatuv noorte inimeste tõotus.  Nendeks olid noormeeskoori "See on see maa" (Metsatöllu viis ja Lauri Õunapuu sõnad), segakooride "Elu on lootus ja loomine" (Kadri Vooranna viis Doris Kareva luuletusele) ning selle noorte laulupeo üheks  tunnuslauluks kujunenud ühendkooride  "Meie" (Rasmus Puuri viis Anna Haava luuletusele). Viimane teos mõjus oma struktuurse keerukuse ja vahelduva (sh rokkiva) rütmiga lausa kantaadina. Just selles, 1906. aastal kirjutatud, Noor-Eesti paatosest kantud Haava luuletuses,  nüüd siis kümnete tuhandete meloodiliselt võimendatud häältega tekstis tajusin ma mitte ainult kui esitust, mitte ainult kui teost –  ma võtsin seda vastu kinnitusena, et need laulukaare alla koondunud põlvkonnad ei jäta iseend ega Eestit saatuse hooleks. Muidugi kujundavad nad Eesti tulevikku oma näo järgi. Aga selle tuleviku näojoontes püsivad mõned kurrud muutumatutena.

Ja kui nad siis viie-kuuekümne aasta pärast istuvad lauluväljakul nagu mina siin seistmekümneselt istusin ja minuealised või vanemadki veel televiisorite ees, et siis, püüdes kujutleda samamoodi seda, mis jääb horisondi taha, kuulevad-näevad nad uut "Meiet" tõotamas kestmist. Eilsel noorte laulupeol istudes ja pärast rituaalseid lõpulugusid sealt vaikselt, sisemiselt puhastununa lahkudes – nagu on see olnud kõigi varasemategi laulupidude puhul – ma mõtteis mitte üksnes ei soovinud neile noortele seda, ma tundsin, et olen lausa kindel selles, et nii lähebki. Et nemad jäävad ja nende kaudu jääme meiegi unumatu leheküljena ajaloo raamatusse.  

Toimetaja: Kerttu KaldojaEuroopa Liit ravib üheskoos e-tervise süsteemi

Euroopa Liidu riigid on nüüdseks teinud juba aastaid koostööd e-tervise valdkonnas, kuid tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski sõnul pole ühendus olnud uute lahenduste leidmisel piisavalt ambitsioonikas ja kiire. Ka Eesti tervise infosüsteem otsib endiselt viise, kuidas andmeid paremini töödelda ja eri osapooli kaasata.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Õlle väljapanek kaupluses.Õlle väljapanek kaupluses.

Õlletootjad ennustavad: Eestis on õlu varsti kolm korda kallim kui Lätis

Eesti suurimad õlletootjad, Saku õlletehas ja A. Le Coq ennustavad, et seoses aktsiisitõusuga hakkab Eestis õlu varsti maksma ligi kolm korda enam kui Lätis. 2020. aastal võib pooleliitrine õlu poes maksta juba üle kahe euro.

Eesti maakondade kõrgeimad tipud mõõdetuna Amsterdami nullist.Eesti maakondade kõrgeimad tipud mõõdetuna Amsterdami nullist.
Munamägi on kõrgem: Eesti loobub kõrguste arvutamisel Kroonlinna nullist

Keskkonnaminister allkirjastas geodeetilise süsteemi määruse muudatused, mille alusel hakkab Eesti sarnaselt teiste Euroopa riikidega arvestama absoluutset kõrgust ja sügavust Euroopa kõrgussüsteemi ehk Amsterdami nulli suhtes. Kroonlinna nullist, mis oli seni kõrgussüsteemi aluseks, Eesti loobub.

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

"Eesti mängu" seitsmes hooaeg"Eesti mängu" seitsmes hooaeg
TEST: Kas oled "Eesti mängu" uueks hooajaks valmis?

Suvine mälumängusaade "Eesti mäng" alustab tänasest oma seitsmendat hooaega. Pane ennast testis proovile, kas vaim on uueks hooajaks valmis.

Võistlustöö "New Balance"Võistlustöö "New Balance"
Fotod: Vanasadama silla arhitektuurikonkursi võitis Hollandi-Läti büroo

Tallinna Sadam avaldas reedel Vanasadamasse Admiraliteedi basseinile rajatava jalakäijate silla arhitektuurivõistlused võitjad. Edukaks osutus Hollandi ja Läti arhitektide tandemi SIA Witteveen + Bos Latvia võistlustöö märksõnaga "New Balance 100".

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

Melanoomi rakk.Melanoomi rakk.
Isikustatud vähivaktsiin tõrjus inimkatsetes edukalt nahavähki

Kasvajarakkude DNA põhjal loodud vähivaktsiin aitas kahes kliinilises katses tosinal melanoomi põdenud patsiendil ennetada vähi naasmist vähemalt kahe aasta vältel, teatavad kaks sõltumatut teadlasrühma. Hetkel jääb aga veel ebaselgeks, kui palju personaliseeritud vähivaktsiinid maksma hakkaks ja millal need argikasutusse jõuavad.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema