ERR Strasbourg'is: teravamad küsimused Ratasele puudutasid rändekriisi ({{commentsTotal}})

Peaminister Jüri Ratas tutvustas Euroopa Parlamendis Eesti eesistumise prioriteete ning Ratas ütles oma kõnes, et Euroopas on jälle näha ootuste ja lootuste suurenemist ning seda hetke ei tohi lasta raisku minna. Parlamendiliikmete teravaimad küsimused puudutasid rändekriisi.

Ratast võttis Strasbourgis Euroopa Parlamendis vastu asepresident Mairead McGuinness. Täiskogu ette astunud peaminister alustas kõnet eesti keeles, teenis välja aplausi, kritiseerides Venemaa okupatsiooni Ukrainas, ja ütles, et Euroopas ei tohi lasta raisku minna taas kasvama hakanud lootuste õhkkonnal, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ratas tõi välja, et Eesti on end iseseisvuse kättevõitmisel korduvalt näidanud võimaluste ärakasutamise eksperdina.

"Omal moel on see teinud meist võimaluste ärakasutamise eksperdid. Ma olen kindel, et me ei ole üksi selles äratundmises, et muutused on õhus," kõneles peaminister.

Teravamad küsimused Ratasele puudutasid rändekriisi, sotsiaalvaldkonda ja Venemaa-poliitikat.

"Euroopa Liit pikendas juunis USA survel taas sanktsioone Venemaa vastu, sanktsioonide ja vastusanktsioonide esimesed ohvrid on meie põllumehed," kommenteeris europarlamendi liige Nicolas Bay.

"Mida te kavatsete teha rändekriisi ja solidaarsuse küsimusega, kus liikmesriigid ei tee seda, mida nad on lubanud?" küsis parlamendisaadik Dimitrios Papadimoulis.

"Ma saan aru, et Eestil ei ole migrantidega probleeme. Te võtate neid vastu 150. Itaalia on aga muutumas suureks põgenikelaagriks," tõdes parlamendisaadik Matteo Salvini.

Ratas vastas, et võtab migratsiooni väga tõsiselt. "Kõigepealt migratsioon. Ma võtan seda väga tõsiselt, minu meelest ei ole see ühe või teise liikmesriigi küsimus, see on kõigi 28 liikmesriigi küsimus," vastas ta.

Eesti saadik Euroopa Parlamendis Marju Lauristin ütles, et parlamendis oli õhkkond erakordselt sõbralik.

"Meie peaminister esines väga kindlalt ja saal oli, ma ütleks, meie parlamendi üldise õhkkonnaga võrreldes erakordselt sõbralik, heatahtlik, nii et mul on tunne, et Eesti on jälle mingis Euroopa pailapse olukorras, mis alati ei ole hea, sest see tekitab ka selliseid ootusi, mida me ei suuda alati võib-olla täita," rääkis Lauristin.

Eesti meeleolu tõi parlamenti eestikeelne laul - parlamendiliikme Yana Toomi kutsel esines seal Eesti Televisiooni tütarlastekoor.

Toimetaja: Merili NaelEuroopa Liit ravib üheskoos e-tervise süsteemi

Euroopa Liidu riigid on nüüdseks teinud juba aastaid koostööd e-tervise valdkonnas, kuid tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski sõnul pole ühendus olnud uute lahenduste leidmisel piisavalt ambitsioonikas ja kiire. Ka Eesti tervise infosüsteem otsib endiselt viise, kuidas andmeid paremini töödelda ja eri osapooli kaasata.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Õlle väljapanek kaupluses.Õlle väljapanek kaupluses.

Õlletootjad ennustavad: Eestis on õlu varsti kolm korda kallim kui Lätis

Eesti suurimad õlletootjad, Saku õlletehas ja A. Le Coq ennustavad, et seoses aktsiisitõusuga hakkab Eestis õlu varsti maksma ligi kolm korda enam kui Lätis. 2020. aastal võib pooleliitrine õlu poes maksta juba üle kahe euro.

Eesti maakondade kõrgeimad tipud mõõdetuna Amsterdami nullist.Eesti maakondade kõrgeimad tipud mõõdetuna Amsterdami nullist.
Munamägi on kõrgem: Eesti loobub kõrguste arvutamisel Kroonlinna nullist

Keskkonnaminister allkirjastas geodeetilise süsteemi määruse muudatused, mille alusel hakkab Eesti sarnaselt teiste Euroopa riikidega arvestama absoluutset kõrgust ja sügavust Euroopa kõrgussüsteemi ehk Amsterdami nulli suhtes. Kroonlinna nullist, mis oli seni kõrgussüsteemi aluseks, Eesti loobub.

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

"Eesti mängu" seitsmes hooaeg"Eesti mängu" seitsmes hooaeg
TEST: Kas oled "Eesti mängu" uueks hooajaks valmis?

Suvine mälumängusaade "Eesti mäng" alustab tänasest oma seitsmendat hooaega. Pane ennast testis proovile, kas vaim on uueks hooajaks valmis.

Võistlustöö "New Balance"Võistlustöö "New Balance"
Fotod: Vanasadama silla arhitektuurikonkursi võitis Hollandi-Läti büroo

Tallinna Sadam avaldas reedel Vanasadamasse Admiraliteedi basseinile rajatava jalakäijate silla arhitektuurivõistlused võitjad. Edukaks osutus Hollandi ja Läti arhitektide tandemi SIA Witteveen + Bos Latvia võistlustöö märksõnaga "New Balance 100".

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

Melanoomi rakk.Melanoomi rakk.
Isikustatud vähivaktsiin tõrjus inimkatsetes edukalt nahavähki

Kasvajarakkude DNA põhjal loodud vähivaktsiin aitas kahes kliinilises katses tosinal melanoomi põdenud patsiendil ennetada vähi naasmist vähemalt kahe aasta vältel, teatavad kaks sõltumatut teadlasrühma. Hetkel jääb aga veel ebaselgeks, kui palju personaliseeritud vähivaktsiinid maksma hakkaks ja millal need argikasutusse jõuavad.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema