Politico reastas Eesti eesistumise 15 võtmeisikut ({{commentsTotal}})

Jüri Ratas andmas intervjuud Johannes Trallale.
Jüri Ratas andmas intervjuud Johannes Trallale. Autor/allikas: valitsus.ee

Ameerika Ühendriikide ajakiri Politico luges üles kõige olulisemad eesistumisega seotud isikud Brüsselis.

Riina Kionka
Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tuski välispoliitika nõunik aitas peale raudse eesriide tagant vabanemist Eesti uut identiteeti kujundada, kirjutas Politico. Aastal 2004 töötas ta Euroopa Liidu nõukogus transatlantilise koostöö ja inimõiguste valdkonnas ning andis panuse Eesti liitumisse Euroopa Liiduga. Aastal 2007 töötas ta Euroopa Liidu välispoliitika juhi Javier Solana eriesindajana inimõiguste küsimustes.

Riina Kionka. Autor: Postimees/Scanpix

Marit Sillavee
Kui Euroopa Komisjonis on vaja saada midagi tehtud, tuleb helistada Jean-Claude Junckeri meeskonnaülemale. Temani jõudmiseks on aga kõigepealt vaja helistada Marit Sillaveele, kes alustas oma komisjoni-karjääri digiosakonnas.

Kaja Tael
Kui Tael nimetati 2016. aastal Eesti alaliseks esindajaks Euroopa Liidus, kirjeldas ta enda rolli kui tõlgi, vahendaja, reklaamija ja mootori oma. Varem on ta töötanud suursaadikuna Suurbritannias ja Saksamaal.

Johannes Tralla
Enamiku eestlaste jaoks on Johannes Tralla rohkem Euroopa Liidu nägu, kui ükski poliitik, kuna Eesti Rahvusringhäälingu korrespondendina esineb ta igal õhtul eestlaste elutubades Euroopa Liitu puudutavate lugudega. 29. juunil juhtis ta ka eesistumise avakontserdi ülekannet Vabaduse väljakul, märkis Politico.

Johannes Tralla. Autor: ERR

Andrus Ansip
Digitaalse ühtse turu eest vastutav Euroopa Komisjoni asepresident on Komisjoni protokolli nimekirjas neljas, peale Jean-Claude Junckerit, Frans Timmermansi ja Federica Mogherinit – seega kõige kõrgemal ametikohal eestlane Brüsselis. Politico sõnul oli Ansipil kõige pikaaegsema peaministrina võtmeroll e-Eesti väljakujunemisel.

Henrik Hololei
Komisjoni transpordiosakonna peadirektor Hololei töötab lähestikku Ansipiga, et arendada digitaalse ühtse turu strateegiat, eriti selles osas, mis puudutab isejuhtivaid autosid, tarku linnu ja teisi ühistranspordi taristu arenguid. Hololei on varem olnud Komisjoni asepeasekretär ning Komisjoni asepresidendi Siim Kallase meeskonnaülem.

Christian-Marc Lifländer
Lifländer on NATO küberkaitse osakonna juht ja organisatsiooni nägu kõigis digiküsimustes. Ameerika haridusega julgeolekuekspert töötas palju aastaid Eesti kaitseministeeriumis, enne kui läks tööle NATO-sse.

Kaja Kallas
Kallas on Euroopa Parlamendi silmapaistvaim saadik digiküsimustes: ta tegeleb telekommunikatsiooniga, e-privaatsusega ja ringhäälinguõigustega. Komisjoni asepresidendi tütar Kallas on Brüsseli konverentsidel sage esineja ning taustalt konkurentsiõiguse advokaat.

Kaja Kallas. Autor: Arvo Meeks/Valgamaa/Scanpix

Juhan Lepassaar
Lepassaar on Ansipi meeskonnaülem ning keskendub digitaalsetele poliitilistele otsustele. Politico kirjeldab teda pigem poliitilise isiku kui digitaalse ekspedina. Kui Ansip oli peaminister, töötas Lepassaar tema nõunikuna Euroopa Liidu küsimustes.

Luukas Ilves
Vaid 29-aastane Ilves on Brüsseli veteran ja eestisumise digispetsialist. Ta vastutab selle eest, et Euroopa Liidu liikmesriigid lepiksid kokku digiküsimustes, näiteks telekommunikatsiooni reformis. Politico märgib ka, et endise presidendi Toomas Hendrik Ilvese poeg jagab isa armastust kikilipsude vastu.

Uku Särekanno
Särekanno hakkab tööle Brexiti läbirääkimiste rakkerühmas Michel Barnieri juures. Särekanno on varem töötanud kõrge diplomaadina Eesti alalises esinduses ning Politico tõi välja tema kirjutise Eesti eesistumise võimalusest näidata riiki usaldusväärse ja avatuna.

Uku Särekanno Autor: Postimees/Scanpix

Marika Post, Annikky Lamp ja Jüri Laas
Politico kiidab Eesti alalise esinduse võimsat pressimeeskonda. Post on koos soomlasest Leena Brandtiga üks kogenumaid pressiesindajaid Brüsselis – esimese ametikoha sai ta aastal 2007. Lamp asus oma praegusele tööle Euroopa Komisjoni pressiesindaja ametist. Laas tuli aga Euroopa Ülemkogust, niisiis on ta toetanud Tuski paljudel tippkohtumistel.

Signe Ratso
Ratso on Euroopa Komisjoni kaubanduse osakonna juht ning vastutab üldise kaubandusstrateegia eest, mis puudutab mitmepoolset kaubandussüsteemi ja vabakaubanduse leppeid. Ta on võtmeisik Euroopa Liidu püüetes täita tühimikku, mille jätab aina kaugenev USA, ning tal on tähtis roll Euroopa Liidu edaspidiste suhete kujundamises Suurbritanniaga. Ratso on varem töötanud palju koos WTO ja OECD-ga ja osales läbirääkimistes Eesti liitumisel Euroopa Liiduga.

Toimetaja: Anette ParkseppEuroopa Liit ravib üheskoos e-tervise süsteemi

Euroopa Liidu riigid on nüüdseks teinud juba aastaid koostööd e-tervise valdkonnas, kuid tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski sõnul pole ühendus olnud uute lahenduste leidmisel piisavalt ambitsioonikas ja kiire. Ka Eesti tervise infosüsteem otsib endiselt viise, kuidas andmeid paremini töödelda ja eri osapooli kaasata.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Õlle väljapanek kaupluses.Õlle väljapanek kaupluses.

Õlletootjad ennustavad: Eestis on õlu varsti kolm korda kallim kui Lätis

Eesti suurimad õlletootjad, Saku õlletehas ja A. Le Coq ennustavad, et seoses aktsiisitõusuga hakkab Eestis õlu varsti maksma ligi kolm korda enam kui Lätis. 2020. aastal võib pooleliitrine õlu poes maksta juba üle kahe euro.

Eesti maakondade kõrgeimad tipud mõõdetuna Amsterdami nullist.Eesti maakondade kõrgeimad tipud mõõdetuna Amsterdami nullist.
Munamägi on kõrgem: Eesti loobub kõrguste arvutamisel Kroonlinna nullist

Keskkonnaminister allkirjastas geodeetilise süsteemi määruse muudatused, mille alusel hakkab Eesti sarnaselt teiste Euroopa riikidega arvestama absoluutset kõrgust ja sügavust Euroopa kõrgussüsteemi ehk Amsterdami nulli suhtes. Kroonlinna nullist, mis oli seni kõrgussüsteemi aluseks, Eesti loobub.

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

"Eesti mängu" seitsmes hooaeg"Eesti mängu" seitsmes hooaeg
TEST: Kas oled "Eesti mängu" uueks hooajaks valmis?

Suvine mälumängusaade "Eesti mäng" alustab tänasest oma seitsmendat hooaega. Pane ennast testis proovile, kas vaim on uueks hooajaks valmis.

Võistlustöö "New Balance"Võistlustöö "New Balance"
Fotod: Vanasadama silla arhitektuurikonkursi võitis Hollandi-Läti büroo

Tallinna Sadam avaldas reedel Vanasadamasse Admiraliteedi basseinile rajatava jalakäijate silla arhitektuurivõistlused võitjad. Edukaks osutus Hollandi ja Läti arhitektide tandemi SIA Witteveen + Bos Latvia võistlustöö märksõnaga "New Balance 100".

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

Melanoomi rakk.Melanoomi rakk.
Isikustatud vähivaktsiin tõrjus inimkatsetes edukalt nahavähki

Kasvajarakkude DNA põhjal loodud vähivaktsiin aitas kahes kliinilises katses tosinal melanoomi põdenud patsiendil ennetada vähi naasmist vähemalt kahe aasta vältel, teatavad kaks sõltumatut teadlasrühma. Hetkel jääb aga veel ebaselgeks, kui palju personaliseeritud vähivaktsiinid maksma hakkaks ja millal need argikasutusse jõuavad.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema