Amnesty: põgenikekriisi lahendamiseks pakutud kava teeb olukorra hullemaks ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: (AFP/Scanpix)

Neljapäeval arutavad Euroopa Liidu siseministrid Tallinnas Euroopa Komisjoni plaani, mis peaks aitama Itaalial tulla toime järsult suurenenud migratsioonilainega. Rahvusvahelised inimõigusorganisatsioonid ütlevad aga, et see kava teeb olukorra veel hullemaks ning süüdistavad Euroopa Liidu poliitikat aina kasvavas hukkunud migrantide arvus.

Euroopa Komisjon esitas teisipäeval kava, mis näeb Itaaliale ette 35 miljoni euro suurust abi ning koostööd Liibüa ja teiste peamiste ebaseaduslike sisserändajate lähteriikidega. "See on kahetsusväärselt puudulik plaan, mis ei aita sugugi parandada olukorda Vahemere keskosas ega lahenda Euroopa Liidu solidaarsuse probleemi," avaldas nördimust inimõigusorganisatsiooni Amnesty Internationali Euroopa institutsioonide programmidirektor Iverna McGowan.

Suurte probleemidena näevad inimõigusinstitutsioonid Itaalia soovi sulgeda sadamad vabatahtlikele organisatsioonidele, kes aitavad põgenikke üle mere, ning et Euroopa Liit soovib anda suuremat vastutust Liibüa piirivalvele. "Selle asemel, et pakkuda lahenduseks veel rohkemate migrantide kinnipidamist ja kiiret tagasisaatmist, peavad Euroopa Liidu liidrid lõpuks ometi astuma reaalseid samme, et hoida ära merel uppumisi. Nende prioriteet peab olema otsingu- ja päästeoperatsioonide suurendamine ja seaduslike teede tagamine Euroopasse," kommenteeris McGowan.

Tema sõnul on aina suurema vastutuse panemine Liibüa piirivalve õlule vastutustundetu, ebatõhus ja on viinud veel rohkemate uppunuteni. Euroopa Liit näitab McGowani sõnul häbitut jultumust, kui lubab Liibüa rannikuvalvel paate kinni püüda ja tagasi Liibüasse saata.

Amnesty International avaldas neljapäeval ka raporti, milles kirjutatakse, et "küünilised kokkulepped" Liibüaga on pannud tuhandeid inimesi uppumise, vägistamise ja piinamise ohtu. Raportis öeldakse, et Euroopa Liit on mööda vaadanud põgenike kuritarvitamisest kinnipidamiskeskustes ja on jätnud migrantide aitamise peamiselt heategevuslike merepäästeorganisatsioonide hooleks.

Tallinnas otsitakse lahendust

Sarnaselt Amnesty Internationalile ütles ka Human Rights Watch, et ministrid peaksid Tallinnas pühenduma vastutuse jagamisele ning et praegune Komisjoni kava pole hea Euroopa Liidule, Itaaliale ega kõige vähem Liibüale. Nende sõnul peaksid riigid keskenduma sellele, et rohkem inimesi saaks osa ümberpaigutamise kavast ning et kiirelt vaadataks läbi ümberpaigutamise taotlused saatjata lastelt ja neilt põgenikelt, kel on Euroopa Liidu riikides juba sugulased.

ÜRO teatas teisipäeval, et sel aastal on üle Vahemere jõudnud Euroopasse 100 000 migranti ning teel Euroopasse on hukkunud üle 2000 inimese. Itaalia on seejuures võtnud sel aastal vastu 85 protsenti Vahemerd ületanud sisserändajatest.

Euroopa Komisjoni kava näeb lisaks mainitud meetmetele ette muuhulgas ka 46 miljoni euro eraldamist Liibüa ametivõimude ja Itaalia koostöö jaoks, uute kohustuste võtmist ümberasustamise osas, mis hõlmab eeskätt Liibüast, Egiptusest, Nigerist, Etioopiast ja Sudaanist saabuvaid rändajaid, tagasivõtulepingute sõlmimist rändajate päritolu- ja transiidiriikidega, Euroopa Liidu varjupaigaseaduste reformimist ning Euroopa migratsiooniametnike saatmist Itaaliasse.

Toimetaja: Anette ParkseppEuroopa Liit ravib üheskoos e-tervise süsteemi

Euroopa Liidu riigid on nüüdseks teinud juba aastaid koostööd e-tervise valdkonnas, kuid tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski sõnul pole ühendus olnud uute lahenduste leidmisel piisavalt ambitsioonikas ja kiire. Ka Eesti tervise infosüsteem otsib endiselt viise, kuidas andmeid paremini töödelda ja eri osapooli kaasata.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Õlle väljapanek kaupluses.Õlle väljapanek kaupluses.

Õlletootjad ennustavad: Eestis on õlu varsti kolm korda kallim kui Lätis

Eesti suurimad õlletootjad, Saku õlletehas ja A. Le Coq ennustavad, et seoses aktsiisitõusuga hakkab Eestis õlu varsti maksma ligi kolm korda enam kui Lätis. 2020. aastal võib pooleliitrine õlu poes maksta juba üle kahe euro.

Eesti maakondade kõrgeimad tipud mõõdetuna Amsterdami nullist.Eesti maakondade kõrgeimad tipud mõõdetuna Amsterdami nullist.
Munamägi on kõrgem: Eesti loobub kõrguste arvutamisel Kroonlinna nullist

Keskkonnaminister allkirjastas geodeetilise süsteemi määruse muudatused, mille alusel hakkab Eesti sarnaselt teiste Euroopa riikidega arvestama absoluutset kõrgust ja sügavust Euroopa kõrgussüsteemi ehk Amsterdami nulli suhtes. Kroonlinna nullist, mis oli seni kõrgussüsteemi aluseks, Eesti loobub.

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

"Eesti mängu" seitsmes hooaeg"Eesti mängu" seitsmes hooaeg
TEST: Kas oled "Eesti mängu" uueks hooajaks valmis?

Suvine mälumängusaade "Eesti mäng" alustab tänasest oma seitsmendat hooaega. Pane ennast testis proovile, kas vaim on uueks hooajaks valmis.

Võistlustöö "New Balance"Võistlustöö "New Balance"
Fotod: Vanasadama silla arhitektuurikonkursi võitis Hollandi-Läti büroo

Tallinna Sadam avaldas reedel Vanasadamasse Admiraliteedi basseinile rajatava jalakäijate silla arhitektuurivõistlused võitjad. Edukaks osutus Hollandi ja Läti arhitektide tandemi SIA Witteveen + Bos Latvia võistlustöö märksõnaga "New Balance 100".

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

Melanoomi rakk.Melanoomi rakk.
Isikustatud vähivaktsiin tõrjus inimkatsetes edukalt nahavähki

Kasvajarakkude DNA põhjal loodud vähivaktsiin aitas kahes kliinilises katses tosinal melanoomi põdenud patsiendil ennetada vähi naasmist vähemalt kahe aasta vältel, teatavad kaks sõltumatut teadlasrühma. Hetkel jääb aga veel ebaselgeks, kui palju personaliseeritud vähivaktsiinid maksma hakkaks ja millal need argikasutusse jõuavad.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema