Euroopa Liidu Nõukogu peahoones saab nüüd virtuaalselt Eestis käia ({{commentsTotal}})

Euroopa Liidu Nõukogu peahoones Brüsselis avati Eesti-teemaline digikuppel, mis pakub võimalust põgeneda eurokvartalist rappa või laulupeole. Eesti sisearhitektid lisasid nõukogu koosolekuruumidele ka leiliruumi meenutava toa.

Euroopa Liidu Nõukogu aatriumist käib iga päev läbi tuhandeid inimesi, diplomaate ja ametnikke, kes suunduvad nõupidamisteruumi, mis on pigem kõle ja anonüümne paik. Eesti eesistumise raames püstitati sinna aga digikuppel, kus kardinast läbi astudes leiab külastaja end hoopis Eestist.

Teleporteerumisteenust telk paraku ei paku. Selle asemel joonistavad videoprojektorid kupli siseseintele 360-kraadise tehnoloogiaga filmitud panoraamvideoid.

Eesti Brüsseli esinduse asejuht Clyde Kull on üks esimesi julgeid, kes kupli kardina vahelt sisse kiikas. Kulli sõnul käib nõukogu peahoone aatriumist nädalas läbi pea 100 000 inimest. Keset tühja aatriumit on võimatu kuplit mitte märgata.

"Tegin selle esimese katse ära, olime seal Kadrioru kunstimuuseumis, ühel kontserdil, siis ka looduspilt... kuid siia on tegelikult võimalus lindistada praktiliselt kõike. Meil on selline kava, et kõik liikmesriigid annaksid endast ühe klipi, siis oleks võimalik juba ka Taanis, Lätis, Leedus kohal käia," kirjeldas Kull perspektiivi.

Esimesed välismaalased, kes kuplit külastasid, jäid nähtuga väga rahule.

"Ma arvan, et see on väga lahe. Ma käisin Tallinnas esmakordselt kaks nädalat tagasi ja nüüd tundub, et näen seda riiki märksa rohkem, kui jõudsin kogeda. See viib metsa ja mujale ja tekitab tunde, et tahaksin tagasi minna," tõdes Euractiv.com ajakirjanik Catherine Stupp.

Kuplile andis õnnistuse ka ülieduka Transferwise´i asutaja ja omanik Taavet Hinrikus.

"See näitab mismoodi tehnoloogia teeb maailma väiksemaks. Võtame või Skype'i, mis pärineb Eestist ja mis võimaldab üle maailma rääkida. Kuppel võimaldab maailma kogeda ükskõik kus olles läbi virtuaalse 360-kraadise video, mis on väga tore;" kiitis Hinrikus.

Nõukogu hoone sisemuses on tööruumid saanud Eesti sisearhitektide käe läbi uue hingamise. Näiteks diplomaatide puhkeala on võtnud sauna leiliruumi kuju.

Need kõnelused kisuvad tihti niikuinii kuumaks. Äkki peaks inimesi hoopis jahutama?

"Jahutamiseks on siin kõrval nõupidamisruum, seal on karge kollane, pisut rohkem valgust ja helgust, seal saab ennast maha jahutada," leiab projektiga seotud sisearhitekt Urmo Vaikla.

Digikuppel ja saunalava, aga ka Ristnas mõõdetud tuule kiirust kuvavad ekraanid ehivad Euroopa Liidu nõukogu hooneid aasta lõpuni kuni kestab Eesti eesistumine.

 Sellest, milliste raskustega kuppel sündis, kirjutas portaalis Allan Rajavee.

Toimetaja: Merilin PärliEuroopa Liit ravib üheskoos e-tervise süsteemi

Euroopa Liidu riigid on nüüdseks teinud juba aastaid koostööd e-tervise valdkonnas, kuid tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski sõnul pole ühendus olnud uute lahenduste leidmisel piisavalt ambitsioonikas ja kiire. Ka Eesti tervise infosüsteem otsib endiselt viise, kuidas andmeid paremini töödelda ja eri osapooli kaasata.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Õlle väljapanek kaupluses.Õlle väljapanek kaupluses.

Õlletootjad ennustavad: Eestis on õlu varsti kolm korda kallim kui Lätis

Eesti suurimad õlletootjad, Saku õlletehas ja A. Le Coq ennustavad, et seoses aktsiisitõusuga hakkab Eestis õlu varsti maksma ligi kolm korda enam kui Lätis. 2020. aastal võib pooleliitrine õlu poes maksta juba üle kahe euro.

Eesti maakondade kõrgeimad tipud mõõdetuna Amsterdami nullist.Eesti maakondade kõrgeimad tipud mõõdetuna Amsterdami nullist.
Munamägi on kõrgem: Eesti loobub kõrguste arvutamisel Kroonlinna nullist

Keskkonnaminister allkirjastas geodeetilise süsteemi määruse muudatused, mille alusel hakkab Eesti sarnaselt teiste Euroopa riikidega arvestama absoluutset kõrgust ja sügavust Euroopa kõrgussüsteemi ehk Amsterdami nulli suhtes. Kroonlinna nullist, mis oli seni kõrgussüsteemi aluseks, Eesti loobub.

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

"Eesti mängu" seitsmes hooaeg"Eesti mängu" seitsmes hooaeg
TEST: Kas oled "Eesti mängu" uueks hooajaks valmis?

Suvine mälumängusaade "Eesti mäng" alustab tänasest oma seitsmendat hooaega. Pane ennast testis proovile, kas vaim on uueks hooajaks valmis.

Võistlustöö "New Balance"Võistlustöö "New Balance"
Fotod: Vanasadama silla arhitektuurikonkursi võitis Hollandi-Läti büroo

Tallinna Sadam avaldas reedel Vanasadamasse Admiraliteedi basseinile rajatava jalakäijate silla arhitektuurivõistlused võitjad. Edukaks osutus Hollandi ja Läti arhitektide tandemi SIA Witteveen + Bos Latvia võistlustöö märksõnaga "New Balance 100".

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

Melanoomi rakk.Melanoomi rakk.
Isikustatud vähivaktsiin tõrjus inimkatsetes edukalt nahavähki

Kasvajarakkude DNA põhjal loodud vähivaktsiin aitas kahes kliinilises katses tosinal melanoomi põdenud patsiendil ennetada vähi naasmist vähemalt kahe aasta vältel, teatavad kaks sõltumatut teadlasrühma. Hetkel jääb aga veel ebaselgeks, kui palju personaliseeritud vähivaktsiinid maksma hakkaks ja millal need argikasutusse jõuavad.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema