Eesti parimad kiirabibrigaadid võistlesid Raplamaal ({{commentsTotal}})

Eesti 15 parimat kiirabibrigaadi osales laupäeval Raplamaal toimunud kutsemeisterlikkuse võistlusel, kus prooviti läbi erinevad situatsioonid, traumadest suurõnnetuse ja elustamiseni.

Tallinna kiirabi juhi Raul Adlase sõnul on sel aastal väljakutsete arv tõusnud, suures osas pikkade järjekordade tõttu plaanilises meditsiinis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kiirabiliidu juht Ago Kõrgvee märkis, et liiga palju tuleb kriitilisi väljakutseid, mis ei vasta tõele. Tema hinnangul aitaks neid vähendada häirekeskuse meditsiinidispetšerite parem ettevalmistus.

Õppusel mängiti läbi vaid kõige kriitilisemad, Charlie või Delta prioriteediga väljakutsed, kus kannatanu elu on ohus või on vaja juba elustamist.

Tartu kiirabi brigaadi juhi Meelis Lindpere sõnul ei teadnud brigaadid enne võistluse käivitumist neid ees ootavatest ülesannetest.

"Meil oli liiklusõnnetus, siia jõudes me ei teadnud, mis meid ees ootab, sest kutsuja oli lahkunud sündmuskohalt ja me ei teadnud mitte midagi, mis meid ees ootab. Olukord oli kriitiline, sest kui me oleks hiljem jõudnud, ei oleks see patsient ellu jäänud," rääkis Lindpere ülesandest.

Kiirabi Tallinna teeninduspiirkonnas tuleb iga kuue minuti järel uus väljakutse, millest suurem osa on seotud erinevate krooniliste haiguste ägenemisega.

Tallinna kiirabi peaarst Raul Adlas märkis, et sageli on põhjus selles, et eriarsti juurde ning vahel ka perearsti juurde pääsemine võtab palju aega ja patsiendil ei pea närvid vastu või tõesti haigus ägeneb, et on vaja kiirabi kutsuda.

Et kiirabi ja häirekeskuse tööd efektiivsemaks muuta on kiirabiliit, häirekeskused ja siseministeerium töötamas välja uut tegevusjuhist kiirabi dispetšerite jaoks.

Ago Kõrgvee sõnul on dispetšeritel vaja suuremaid õigusi ja volitusi, et teha pädevaid otsuseid, sealhulgas ka negatiivseid otsuseid abi andmise suhtes.

"Ma ei hakka siin isegi keerutama, ma ütlen otse välja, et ma eeldan seda, et dispetšeritel võiks olla väga korralik meditsiiniline baasharidus selleks, et suusõnalise info alusel saada sisust aru, interpreteerida seda ja võtta vastu õiged otsused," märkis ta.

Kõrgvee sõnul peaks riik võtma suuna, et kõik häirekeskuse meditsiinidispetšerid oleksid meedikud. See aitaks tema hinnangul vältida tühje väljasõite ning võimaldaks ressursse paremini jaotada.

Toimetaja: Marek KuulMaailma suurim tuumaallveelaev Dmitri Donskoi Soome lahes 24. juulil.Maailma suurim tuumaallveelaev Dmitri Donskoi Soome lahes 24. juulil.
Fotod ja video: Soome merevägi ja Yle käisid Vene hiigellaevu jälgimas

Soome merevägi ja rahvusringhääling Yle pildistasid ning filmisid esmaspäeval kaht Soome lahele saabunud suurt Vene sõjalaeva - tuumaallveelaeva Dmitri Donskoi ja lahinguristlejat Pjotr Veliki, mis liikusid Helsingi lähistel rahvusvahelistes vetes Kroonlinna poole.

Õllekannud.Õllekannud.
Läti rahandusministeerium plaanib aktsiiside ennaktempos tõstmist

Läti rahandusministeerium on Läti parlamendile teinud ettepaneku tõsta alkohoolsete jookide ja sigarettide aktsiisi varasemalt planeeritust märgatavalt kiiremas tempos.

Savisaar TallinnasSavisaar Tallinnas
Fotod: Edgar Savisaar kohtus Tallinnas Urmi Reindega

Tallinna linnapea ametist kõrvaldatud Keskerakonna endine esimees Edgar Savisaar kohtus esmaspäeval ajalehe Kesknädal kunagise peatoimetaja Urmi Reindega.

TÜ raamatukoguTÜ raamatukogu
TÜ raamatukogu valmib tuleva aasta detsembris

Tartu ülikooli (TÜ) raamatukogu ehitustöid jätkavad YIT Ehituse asemel AS Ehitustrust ja Tallinna Ehitustrust ning tööd lõppevad esialgse kava kohaselt tuleva aasta detsembris.

Kirjanik Indrek Hargla, 2013Kirjanik Indrek Hargla, 2013
Selgusid aasta parimad ulmeteosed

Eesti ulmeühing jagas 20. korda ulme aastaauhindu Stalker.

Kütuseauto Lätis.Kütuseauto Lätis.
Läti minister: Eestis jäävad aktsiisid ka tuleval aastal kõrgemaks kui Lätis

Läti kavandab järgmisest aastast suurt maksureformi, mis toob kaasa ka aktsiisitõusu. Pärast seda jäävad aktsiisid lõunanaabrite juures endiselt väiksemaks kui Eestis, kinnitas Läti rahandusminister.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema