Leht: Katari meediat tabanud häkkimise korraldasid Araabia Ühendemiraadid ({{commentsTotal}})

Katari mehed Dohas emiir Tamim bin Hamad al-Thani pildi juures.
Katari mehed Dohas emiir Tamim bin Hamad al-Thani pildi juures. Autor/allikas: Reuters/Scanpix
{{1500279900000 | amCalendar}}

Ajaleht Washington Post kirjutab oma allikatele USA luureagentuurides viidates, et mai lõpus toimunud küberrünnaku Katari riigimeedia vastu ja seal libauudise avaldamise korraldasid Araabia Ühendemiraadid.

Katari riigimeedias avaldati 24. mail emiir Tamim bin Hamad al-Thanile omistatud avaldus, milles liider väidetavalt asetas küsimärgi alla USA vaenulikkuse Iraani suunal, rääkis "pingetest" Doha ja Washingtoni vahel, kommenteeris positiivselt Hamasi tegevust ning spekuleeris, et Trump ei pruugi kauaks võimule jääda.

Katari võimude kinnitusel sooritati riigimeedia vastu küberrünnak ning avaldatud uudis ei vastanud tõele. Kuigi Doha eitas uudise sisu korduvalt, siis kajastasid teiste araabia riikide meediakanalid uudist kui fakti. Pärsia lahe araabia riigid reageerisid uudisele raevukalt ning tõkestasid ligipääsu Katarist tulevatele meediakanalitele.

Libauudis tugevdas juba olemasolevaid pingeid ning selle tulemusena süüdistasid Saudi Araabia, Egiptus, Bahrein ja Araabia Ühendemiraadid Katari terrorismi toetamises ning teatasid diplomaatiliste suhete katkestamisest Dohaga. Diplomaatiline kriis kestab endiselt ja seda hoolimata näiteks USA, Türgi, Kuveidi ja Prantsusmaa katsetest vastasseisu osapooli kompromissile kutsuda.

Saudi Araabia ja tema liitlased on Katarile esitanud ka nõudmiste nimekirja. Näiteks nõutakse Dohalt, et Katar keelustaks islamiliikumise Moslemivennaskond, mida riik on pikalt toetanud. Liikumine on neljas nõudmise esitanud riigis keelustatud.

Lisaks tahetakse, et Katar sulgeks oma suursaatkonna Iraanis, Kataris asuva Türgi sõjaväebaasi ning Katari telekanali Al Jazeera. Riik peab lõpetama ka suhtluse Araabia Ühendemiraatides, Bahreinis, Egiptuses ja Saudi Araabias tegutsevate opositsioonirühmitustega.

Katar on omakorda öeldnud, et peab nõudmisi vastuvõetamatuteks, sest nende täitmine rikuks riigi suveräänsust.

Washington Postiga rääkinud USA luureametnike sõnul olevat hetkel veel ebaselge, kas diplomaatilise kriisi üheks päästikuks saanud küberrünnaku korraldasid Araabia Ühendemiraadid ise või oli riik selle asjus, kellega teisega kokku leppinud. Samuti polevat veel selge, kas teised liitlased olid Araabia Ühendemiraatide plaani kaasatud.

Allikate väitel olid Araabia Ühendemiraatide ametnikud arutanud häkkimist 23. mail ehk päev enne küberrünnaku toimumist.

Kuigi Katar on küberrünnaku toimumist korduvalt kinnitanud, pole Doha otseselt selle korraldamises veel kedagi süüdistanud, sest uurimine on alles pooleli.

Araabia Ühendemiraadid on Washington Postis avaldatud väited juba tagasi lükanud.

Araabia Ühendemiraatide välisminister Anwar Gargash rõhutas, et USA ajalehe artikkel ei vasta tõele.

Samuti lükkas ta tagasi hiljuti veebis levima hakanud libauudise, mille kohaselt olevat Araabia Ühendemiraadid ja veel viis araabia riiki kirjutanud rahvusvahelisele jalgpalliföderatsioonile, et Katarilt võetaks ära õigus korraldada 2022. aasta jalgpalli MM.

Toimetaja: Laur ViirandEuroopa Liit ravib üheskoos e-tervise süsteemi

Euroopa Liidu riigid on nüüdseks teinud juba aastaid koostööd e-tervise valdkonnas, kuid tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski sõnul pole ühendus olnud uute lahenduste leidmisel piisavalt ambitsioonikas ja kiire. Ka Eesti tervise infosüsteem otsib endiselt viise, kuidas andmeid paremini töödelda ja eri osapooli kaasata.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Õlle väljapanek kaupluses.Õlle väljapanek kaupluses.

Õlletootjad ennustavad: Eestis on õlu varsti kolm korda kallim kui Lätis

Eesti suurimad õlletootjad, Saku õlletehas ja A. Le Coq ennustavad, et seoses aktsiisitõusuga hakkab Eestis õlu varsti maksma ligi kolm korda enam kui Lätis. 2020. aastal võib pooleliitrine õlu poes maksta juba üle kahe euro.

Eesti maakondade kõrgeimad tipud mõõdetuna Amsterdami nullist.Eesti maakondade kõrgeimad tipud mõõdetuna Amsterdami nullist.
Munamägi on kõrgem: Eesti loobub kõrguste arvutamisel Kroonlinna nullist

Keskkonnaminister allkirjastas geodeetilise süsteemi määruse muudatused, mille alusel hakkab Eesti sarnaselt teiste Euroopa riikidega arvestama absoluutset kõrgust ja sügavust Euroopa kõrgussüsteemi ehk Amsterdami nulli suhtes. Kroonlinna nullist, mis oli seni kõrgussüsteemi aluseks, Eesti loobub.

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

"Eesti mängu" seitsmes hooaeg"Eesti mängu" seitsmes hooaeg
TEST: Kas oled "Eesti mängu" uueks hooajaks valmis?

Suvine mälumängusaade "Eesti mäng" alustab tänasest oma seitsmendat hooaega. Pane ennast testis proovile, kas vaim on uueks hooajaks valmis.

Võistlustöö "New Balance"Võistlustöö "New Balance"
Fotod: Vanasadama silla arhitektuurikonkursi võitis Hollandi-Läti büroo

Tallinna Sadam avaldas reedel Vanasadamasse Admiraliteedi basseinile rajatava jalakäijate silla arhitektuurivõistlused võitjad. Edukaks osutus Hollandi ja Läti arhitektide tandemi SIA Witteveen + Bos Latvia võistlustöö märksõnaga "New Balance 100".

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

Melanoomi rakk.Melanoomi rakk.
Isikustatud vähivaktsiin tõrjus inimkatsetes edukalt nahavähki

Kasvajarakkude DNA põhjal loodud vähivaktsiin aitas kahes kliinilises katses tosinal melanoomi põdenud patsiendil ennetada vähi naasmist vähemalt kahe aasta vältel, teatavad kaks sõltumatut teadlasrühma. Hetkel jääb aga veel ebaselgeks, kui palju personaliseeritud vähivaktsiinid maksma hakkaks ja millal need argikasutusse jõuavad.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema