Süüria režiimiväed võtsid Raqqast lõunast ISIS-elt alasid tagasi ({{commentsTotal}})

Suits Raqqa kaguosas.
Suits Raqqa kaguosas. Autor/allikas: Rodi Said/Reuters/Scanpix

Süüria valitsusväed vallutasid Raqqast lõunapool äärmusrühmituselt ISIS mitu küla ja naftavälja, vahendas riigimeedia esmaspäeval.

Raqqast lõunas asuvad alad piirnevad läänes Aleppo, lõunas Homsi ja idas Deir Ezzori provintsiga. Viimasest on suur osa endiselt ISIS-e käes.

Riiklik uudisteagentuur SANA teatas, et valitsusmeelsed väed saavutasid piirkonnas ISIS-e vastu tähtsat sõjalist edu. "Sõjaväeüksused on Deir Ezzori provintsi lääneosas ning Raqqa lõunaosas viimase kahe päeva jooksul tagasi võtnud mitu küla ja naftavälja," edastas agentuur.

SANA teatel hävitati mitu tosinat ISIS-e sõidukit ja tapeti ka hulk mässulisi, kelle seas oli ka välismaalasi.

Vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus teatas, et valitsusvägede pealetungi toetasid õhurünnakutega režiimi ja Vene sõjalennukid.

"Režiimiväed on vallutanud Raqqa provintsis viimase 48 tunniga 1500-1800 ruutkilomeerit territooriumi," ütles vaatluskeskuse direktor Rami Abdel Rahman.

Tema sõnul lähenevad valitsusväed strateegilisele Jabal al-Bishiri piirkonnale. Tegemist on Raqqa, Deir Ezzori ja Homsi provintsidesse ulatuva mäeahelikuga.

"Kui see peaks režiimi kätte langema, on ta võimeline kõik need alad enda kontrolli alla saama," ütles Rahman.

USA toetusega Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF) võitlevad mässulistega Raqqa linnas, mis on tegutsenud alates 2014. aastast ISIS-e nn kalifaadi pealinnana. Raqqa provintsis on ISIS loovutanud alasid edasi tungivatele valitsusvägedele.

Juunis ründasid režiimiväed Raqqast läänes SDF-i ning USA relvajõud reageerisid sellele Süüria sõjalennuki allatulistamisega.

Allikas: BNSKütuseauto Lätis.Kütuseauto Lätis.
Läti minister: Eestis jäävad aktsiisid ka tuleval aastal kõrgemaks kui Lätis

Läti kavandab järgmisest aastast suurt maksureformi, mis toob kaasa ka aktsiisitõusu. Pärast seda jäävad aktsiisid lõunanaabrite juures endiselt väiksemaks kui Eestis, kinnitas Läti rahandusminister.

KiiverKiiver
Külli Suitso näitab maale kiivritest

Neljapäeval, 27. juulil kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimaja väikeses galeriis Külli Suitso isikunäitus "Kiiver. Vol. 3" ning esitletakse kataloogi "Kiiver – rahu ja sõja vahel".

"1944""1944"
Forum Cinemas Baltic tegevjuht Kristjan Kongo: kodumaised filmid on muutunud kinodes tugevamaks

20. juuli "Huvitaja" keskendus filminduse ja kinokultuuri arengule, kus juttu tuli nii Eesti kinomaastiku kasvust kui ka Netflixist, mis haarab ka aina suuremat turuosa. Avaldame täismahus intervjuu Forum Cinemas Baltic tegevjuhi Kristjan Kongoga.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema