Rain Kooli: Savisaare kiviaed ({{commentsTotal}})

„Savisaare jaoks on Keskerakond nagu kiviaed, mille tema isiklikult on ränga töö ja tervise hinnaga kokku kandnud ning ilusaks seadnud. Kellegi teise teeneid erakonna ees ta ei tunnista, või kui, siis äärmisel juhul agarate abilistena. „Keskerakond – see olen mina!“ kõlab Savisaare lipukiri ja kõik sellest vähem on tema jaoks mõnitamine,“ tõdeb Rain Kooli Vikerraadio päevakommentaaris.

Veetsin läinud nädalavahetuse maal ja olin kahele tublile eesti mehele abiks vana kiviaia asemele uue rajamisel. Töö on loominguline ja samal ajal päris korralik rassimine. Võttis mõne lihase hommikuks väheke valusaks ka, kuigi konti sõna otseses mõttes õnneks ei murdnud.

Kui pühapäeval õhtul minekule asutasime, tuli perenaisega jutuks kiviaia taastamise toetus, mida riik selle tegevuse eest põhimõtteliselt maksab. Tuli välja, et tema seda ei saa, sest kiviaeda taastasime küll ajaloolisel kohal, aga toetuse saamiseks peaks selle ümber laiuma vähemalt 80 protsendi ulatuses põld. Aga meie kiviaed on küll kokku sadu meetreid pikk, aga paikneb hoopis õuealal.

Pealegi, kui vaadata kehtivast seadusest kiviaia taastamise toetuse suurust, siis kolme vahel jagatuna olnuks see 6 eurot ühe ruutmeetri kohta. On muidugi hullemaidki tasusid samuti raske töö eest, kuid seaduseloojad võiksid proovida ise 10 meetrit kiviaeda taastada, et mekki saada, kui kergelt see 60 eurot kätte tuleks…

Igatahes, täna hommikul pisut kangelt liikudes olin ma täitsa võimeline mõistma loogikat Edgar Savisaare avalduse taga, milles ta pidas Keskerakonna pakutud esinumbri kohta kohalike valimiste üldnimekirjas mõnitamiseks.

Savisaare jaoks on Keskerakond nagu kiviaed, mille tema isiklikult on ränga töö ja tervise hinnaga kokku kandnud ning ilusaks seadnud. Kellegi teise teeneid erakonna ees ta ei tunnista, või kui, siis äärmisel juhul agarate abilistena. Seega ei lepi ta ise põhimõtteliselt vähemaga kui erakonna esimehe ning enesestmõistetava esinumbri kohaga enda valitud valimisringkonnas, mis on muidugi Lasnamäe.

„Keskerakond – see olen mina!“ kõlab Savisaare lipukiri ja seega ongi kõik sellest vähem tema jaoks nagunii mõnitamine. Mõnitamine algas juba esimehe kohast ilmajäämisega läinud sügisel ning mingeid kompromisse Savisaar pärast seda ei tunne ega tahagi tunda.

Küll aga teab ta suurepäraselt kõiki trikke, millega panna praegused Keskerakonna juhid taluma samasuguseid alandusi, nagu Edgar Savisaar leiab end läbi elanud olevat. Ähvardus oma nimekirjaga kohalikele valimistele minna on lihtne selja vastu seina surumine: ma võin teid millal tahes pealinna ainuvõimust ilma jätta, sest seda mu oma nimekiri teie jaoks tähendab.

Öelnud selle võimaluse endale omasel moel – lisaküsimused välistavas monoloogilises videopöördumises – välja, nõjatub Savisaar nüüd mõnusalt patjadele ja ootab parimaid pakkumisi.

Neid aga on ta kiviaial nimega Keskerakond raske teha, sest šantaažiga võitlemise esimene reegel ütleb, et allud sellele korra, jäädki alluma. Kuid samas on seda varemgi juba poolpiduselt tehtud, sest mida muud näiteks keelatud annetusena Savisaarelt tagasi nõutud 117 000 euro maksmine erakonna kassast ja muu püüd halva mängu juures head nägu teha ikka on.

Iseenesest pidanuks Savisaare võimekusele vene valijate häältega minema kõndida muidugi mõtlema juba võimu ülevõtmise aegu. See võimalus oli ilmnähtav ning ammu pidanuks olema välja töötatud ka tegevuskava.

Praegu aga ei paista seda õieti kusagilt ning Keskerakonna uus ladvik on nii-öelda kahvlis. Kas hakatakse Savisaarega taas kord tema enda mängu mängima ning satutakse teenete, vastutulekute ja järeleandmiste nõiaringi – või kaotatakse senine positsioon Tallinnas.

Pealinna poliitilise tervise huvides on viimane variant muidugi sama tervislik nagu tõsiasi, et Reformierakond pidi ükskord käest ära andma ka riigitüüri. •

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Allikas: Vikerraadio päevakommentaar"Otse uudistemajast" – Ruta Arumäe"Otse uudistemajast" – Ruta Arumäe
Arumäe: poliitikud peaks fookuse ümber seadma

Majandusekspert Ruta Arumäe ütles ERR-i saates "Otse uudistemajast" saatejuht Ainar Ruussaarele, et poliitikud peaksid oma fookuse ümber seadma ja keskenduma oma tegevuses pikaajalisele majanduskasvule. Ettevõtjatele on Arumäe hinnangul hetkel parim aeg tegevust alustada või seda laiendada.

Kaader videostKaader videost
"Pealtnägija" valimisreklaam teeb erakondadele silmad ette

"Pealtnägija" avaldas uut hooaega sissejuhatava klipi, kus toimetaja Anna Gavronski on asunud vihmavarjuhoidja rolli ning saatejuht Mihkel Kärmas matkib trummi mängivat Edgar Savisaart.

Tallinn.Tallinn.
Linnapeakandidaadid vastavad | Suur-Tallinn peab sündima loomulikul teel

Kuigi Tallinna ümbritsevad rõngasvallad on tugevalt pealinnaga seotud, ei leia meerikandidaadid, et näiteks Jüri, Viimsi või Tabasalu peaks liitma Tallinnaga. Tallinna tegevlinnapea Taavi Aasa hinnangul juhtub see tulevikus paratamatult, kuid selle aluseks peab olema loomulik integratsioon läbi koostöö mitte sundliitmine. 

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.