Isejuhtivad bussid on ohtlikest olukordadest seni õnnelikult pääsenud ({{commentsTotal}})

Pealtnägijad on olnud tunnistajaks mitmele potentsiaalselt ohtlikule olukorrale, millesse isejuhtiv buss Tallinnas on sattunud. Ühtki politsei sekkumist vajavat intsidenti siiski esimese kolme sõidupäevaga toimunud ei ole.

Isejuhtiv buss on tekitanud linlastes palju elevust, ent muuhulgas on pealtnägijatele torganud silma ka mitmed potentsiaalselt ohtlikud olukorrad, mis küll õnneks realiseerunud ei ole.

Nii näiteks kirjeldas üks pealtnägija esmaspäeva pärastlõunal olukorda, kus isesõitev buss ei andnud Mere puiesteel ristmikku ületades teed vilkuritega sõitvale politseiautole, ehkki liiklusseadus kohustab sellises olukorras teed andma.

Nagu näha ka fotodelt, oli ERR-i fotograaf aga tunnistajaks olukorrale, kus buss eiras jalakäijatele fooris põlenud rohelist tuld ning sõitis ikkagi üle sebra, pannes turistid ahhetama, et roheline tuli ju.

Mere puiestee ristmik on ainus koht, kus isejuhtiv buss "päris" liiklusega kokku puutub, muu trajektoor kulgeb bussidel mööda trammiteed, mis praegu kasutusel ei ole. Seega üldiselt on bussiliiklus ohutu, ent tähelepanu ja vajadusel ka sekkumist tuleks rakendada just ristmikul, et vältida kokkupõrget näiteks operatiivsõiduki või jalakäijaga.

Reisisaatja peaks sekkuma

Potentsiaalselt ohtlike olukordade teke on aga kummaline, sest igal bussil on kaasas ka vastava instruktaaži saanud inimesest reisisaatja, kes vajadusel peaks bussijuhtimisse käsitsi sekkuma.

"Kõik peab ära tegema tehisintellekt, aga igaks juhuks on bussis olemas inimene, nö reisisaatja, kellel on olemas nupp ja kes paneb selle bussi sealt nupust siis seisma," kirjeldab isejuhtiva bussi ohutuse eest vastutava Tallinna transpordiameti liikluskorralduse osakonna juhataja Talvo Rüütelmaa. "Tehisintellekt on üles ehitatud nii, et kui tal on mingigi kahtlus, siis ta jääb seisma, nii et kui keegi talle ette astub, jääb ta igal juhul seisma."

Ise buss vilkuritega operatiivsõidukile teed anda ei oskaks, sest tal on ju lubav foorituli. Selleks ongi bussi peal inimene. Miks buss sellest hoolimata vilkuritega operatiivsõidukile teed ei andnud, peab Rüütelmaa sõnul küsima juba bussijuhilt endalt. Küll peab ta võimalikuks, et bussi abijuht hindas äkkpidurdamise ohtlikuks, ehkki buss liigub vaid kiirusel 20 km/h. Võimekus oleks sõita ka 50-60 km/h, ent testperioodil kiirust ei tõsteta.

Ka olukorras, kus jalakäijatel on roheline tuli ja buss mingil põhjusel ei peatu, peaks reageerima reisisaatja, kes tegutseb ka giidina, tutvustades reisijatele iselaadset bussi.

"Praeguseks hetkeks ühtki märkimisväärset intsidenti pole olnud. Inimsed, kes on sõitnud, on olnud väga rahul. Ainult ütlevad küll, et see võiks kiiremini sõita," ütleb Rüütelmaa.

Nagu esimesed autod liikluses

Ka politseist kinnitati ERR-ile, et nende teada isejuhtivate bussidega ühtki politsei sekkumist vajavat vahejuhtumit olnud ei ole ning alarmsõiduki juhid peavad igal juhul ettevaatlikud olema.

"Alarmsõitu sooritavad patrullid peavad alati teiste liiklejatega arvestama ning olema valmis ootamatusteks. Alarmsõidukijuhi on alati kohustus tagada teiste liiklejate ohutus," ütleb PPA pressiesindaja Seiko Kuik. "Tallinna kesklinnas sõitvad politseinikud teavad, et eesistumise ajal katsetakse uut tüüpi sõiduvahendit."

Kuik möönab, et eks isejuhtivad sõidukid on veel kõikide liiklejate jaoks harjumatud. "Arvatavasti oli aastaid tagasi sarnane olukord ka esimeste autodega," lisab ta.

Tallinn ongi esimene linn, kus isejuhtiv buss ka tavaliiklusega kohtub. Ehkki buss hakkas sõitma laupäevast, käis sõiduki "õpetamine" pikalt - Prantsusmaalt sõitis spetsiaalselt kohale inimene, kes helkurvestiga bussi kõrval käis ja temaga marsruuti harjutas.

Augusti lõpus saab testperiood läbi ja bussid viiakse Prantsusmaale tagasi. Siis tehakse kokkuvõtted ka kogemustest ja olukordadest, ütleb Rüütelmaa. Nendest kokkuvõtetest selgub, kas katsetused jätkuvad ka kunagi edaspidi mõnel teisel lõigul. Tänavu isejuhtivad bussid rohkem katsetusi ei tee - Mere puiesteel enam ei saa, sest septembrist hakkab taas sõitma tramm, samuti ei ole Prantsuse bussid valmis kohtuma Eesti lume ja jääga, ehkki Rüütelmaa kinnitusel võib tulevikus tulla kõne alla ka busside lamellrehvidega varustamine.

Toimetaja: Merilin PärliUUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Ruja proovRuja proov
Kirglik Ruja proovisaalis: pidev nääklemine ja vaidlemine väsitab

20. augustil on põhjust pidutseda, sest Eesti iseseisvuse taastamisest möödub 26 aastat. Et peost saaksid osa kõik eestimaalased, teeb ETV vastuvõtult ka teleülekande, kus musitseerib vaid üheks õhtuks kokku tulev ansambel Ruja. 

Reformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.