Peking: ÜRO sanktsioonidest Põhja-Koreale kannatab enim Hiina ({{commentsTotal}})

Hiina välisminister Wang Yi  (vasakul) ja tema Lõuna-Korea kolleeg Kang Kyung-wha 7. augustil Manilas.
Hiina välisminister Wang Yi (vasakul) ja tema Lõuna-Korea kolleeg Kang Kyung-wha 7. augustil Manilas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Põhikahju, mis tuleneb ÜRO julgeolekunõukogu Põhja-Koreale pandud sanktsioonidest, kannab Hiina kui Põhja-Korea peamine kaubanduspartner, ütles Hiina välisminister teisipäeval.

"Arvestades tavapäraseid majandussidemeid Põhja-Koreaga, maksab ÜRO julgeolekunõukogu otsuse nõudmisi täites kõrgeimat hinda nimelt Hiina," ütles Wang Yi.

Samas kinnitas Wang, et Hiina täidab julgeolekunõukogu nõudmised täielikult.

"Selleks, et kaitsta rahvusvahelist tuumarelva leviku tõkestamise süsteemi ja piirkonna rahu, täidab Hiina sellesisulist otsust nagu varemgi täiel määral ja rangelt," rõhutas minister.

Ta meenutas, et lisaks sanktsioonide kehtestamisele kutsub otsus üles taastama kuuepoolseid Korea poolsaare tuumavabaks muutmise läbirääkimisi.

Põhja-Korea nimetas ÜRO sanktsioone terrorirünnakuks

Põhja-Korea peab ÜRO julgeolekunõukogu uusi sanktsioone "terrorirünnakuks" ja kavatseb vastuseks rakendada "füüsilisi tegusid", teatas Põhja-Korea riigimeedia teisipäeval.

"Vaenlased ei tohi unustada, et me oleme valmis rakendama halastamatuid strateegilisi meetmeid, millesse kuuluvad füüsilised teod, ja mobiliseerima meie rahva täiel määral," ütles uudisteagentuur KCNA.

Möödunud esmaspäeval mõistis Pyongyang lisasanktsioonid juba hukka, lubades tugevdada oma tuumavõimekust.

Jaapan: Põhja-Koreast lähtuv oht on uuel tasemel

Põhja-Koreast Jaapanile lähtuv oht on jõudnud uuele tasemele, on öeldud kaitiseministeeriumi aruandes, milles viidatakse Pyongyangi võimele mandritevahelisi ballistilisi rakette välja saata ja selle arenevale tuumarelvaprogrammile.

Raport avaldati teisipäeval, vähem kui kaks nädalat pärast seda, kui Põhja-Korea katsetas teist korda lühikese aja vältel mandritevahelist ballistilist raketti, mis analüütikute hinnangul võib USA emamaani küündida.

Kahe nädala eest sai Jaapani kaitseministriks Itsunori Onodera, kes pidas seda ametit ka aastail 2012-2014. Peaminister Shinzo Abe otsustas oma valitsuses vangerdusi teha pärast mitmeid kabinetti raputanud poliitiliselt kulukaid skandaale.

Onodera märkis reedel ajakirjanikele, et kavatseb uuendada Jaapani kaitsepoliitikat, et vastata Põhja-Koreast lähtuvale ohule. Ta viitas muu hulgas, et riigil võib vaja minna ründerakette.

"Põhja-Korea raketikatsetused on tõstnud pingeid nii kvaliteedi kui ka kvantiteedi vaatenurgast. Tahan välja selgitada, kas meie praegune raketikaitse, mis koosneb hävitajatest Aegis ja (maa-õhk tüüpi rakettidest) PAC-3, on piisav," ütles Onodera. Märtsis juhtis ta valitseva Liberaaldemokraatliku Partei sisest uuringut, milles ärgitati tugevdama Jaapani raketikaitsevõimet.

Põhja-Korea katsetas 30. juulil ballistilist raketti, mis kukkus pärast kõrge kaare läbimist umbes 200 kilomeetri kaugusele Jaapani Hokkaido saarest.

Põhja-Korea teeb edusamme oma rakettide lennuulatuses, täpsuses ja mitmekülgsuses. Lisaks parandab riik viise, kuidas rakette teele saata. Ainuüksi viimasel aastal on Pyongyang läbi viinud kaks tuumakatsetust ja üle 20 raketikatsetuse. Riigi endise liidri Kim Jong-ili 18 aastat kestnud valitsemisaja jooksul tehti 16 katsetust.

"Põhja-Korea ballistiliste rakettide arendus koos selle tuumaprogrammiga on muutumas aina tõelisemaks ja vahetumaks probleemiks Aasia ja Vaikse ookeani regioonile, kaasa arvatud Jaapanile, ning ülejäänud maailmale," öeldi 532-leheküljelises kaitseraportis.

Dokumendis muretseti ka Hiina jõulisuse pärast piirkondlikel vetel ja õhuruumis ning riigi sõjaväe ülesehitamise läbipaistmatuse pärast. Viimasel aastakümnel Hiina sõjaväe eelarve kolmekordistus.

Kuigi Põhja-Korea raketiprogrammi peaeesmärk on saada löögiulatusse kogu USA mandriosa, siis Põhja-Korea relvaprogrammi edenemine annab hoogu juurde ka Abe püüdlustele suurendada Jaapani sõjaväe rolli ja tugevdada raketitõrjet.

Ühisõppuste arv USA-ga suureneb ning Jaapani kaitseministeerium plaanib osta laevapõhiseid püüdurrakette SM-3 Block IIA ja mobiilselt platvormilt tulistatavaid PAC-3 MSE-sid. Ostud kahekordistaksid Jaapani raketitõrje praegu kaetud ala.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSMart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.
Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Ehitajad.Ehitajad.
Ametiühingud on töötajatelt leppetrahvi nõudmisele vastu

Sotsiaalministeeriumis on valiminud töö- ja tervishoiuseaduse muutumise eelnõu, mille kohaselt saaks tööandja leppetrahvide kehtestamise õiguse, ametiühingud on sellele punktile vastu.

Toidukorv.Toidukorv.
Uuring: juulis kasvasid leibkondade kulutused Baltimaadest vaid Eestis

Juulis tõusid keskmised kuu kulutused tarbekaupadele leibkonna kohta vaid Eestis; Leedus ja Lätis kulutused langesid.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.