Viktor Trasberg: pereettevõtlus on elustiil, mitte arengu tagatis ({{commentsTotal}})

Viktor Trasberg on Tartu ülikooli majandusteaduskonna dotsent.
Viktor Trasberg on Tartu ülikooli majandusteaduskonna dotsent. Autor/allikas: erakogu

Mõni aeg tagasi kirjutas advokaat Aare Tark Postimehes arvamusloo pereettevõttest kui teatud tüüpi äritegevuse vormist, mille väärtusmaailm võiks sobida eestlase olemusega. Pereettevõte eesmärk peaks olema põlvkonnaülene ja kestlik elukvaliteedi kasv.

Kuid väide, et just pereettevõte täidaks neid eesmärke paremini kui näiteks aktsiaselts või osaühing, ei olnud väga veenev. Ka toodud näited nii Eesti kui ka maailma pereettevõtetest on kahjuks ebaõnnestunud ja kontekstist välja rebitud.

Aga teema on kindlasti oluline laiemas raamistikus, milleks on meie majanduse üldine areng ja struktuurimuutused. Sellega seonduvad otseselt ka arutelud tööturu suuremast avamisest väljastpoolt Euroopa Liitu tulevatele töötajatele ja riigi rollist majanduse suunamisel.

Olen seisukohal, et Eesti jaoks ei ole oluline mitte ettevõtluse konkreetne vorm, vaid ettevõtluse sisu – ehk mida ja kuidas tehakse. Küsimus on konkurentsivõimelise majandusstruktuuri kujundamises, millele peavad vastama ka toimekad ettevõtlusvormid.

Oleme olukorras, kus odavatele ja töömahukatele toodetele-teenustele suunatud tegevus on oma loomuliku lõpuni jõudnud. Oleme saanud rikkamaks ja enesekindlamaks, aga paarkümmend aastat toiminud majandusmudeliga pole enam võimalik edasi minna. Tootmine on kallinenud, turukonkurents on kasvanud. Olemasolev majandusstruktuur ei taga tootlikkuse kasvu ega ühiskonna heaolu suurenemist.

Seega tuleb teha kallimaid asju ja uutmoodi. Dünaamilise majandusega riigis muutuvad ettevõtluse vormid pidevalt ja peaksime soodustama just neid majandustegevuse mudeleid, mis on antud olukorras kõige efektiivsemad.

Aga pereettevõtluse juurde tagasi. Kas pereettevõte kui mudel on midagi sellist, mis võimaldab meil majandusstruktuuri muutusi läbi viia? Arvan, et ei.

Traditsioonilises mõttes võiksime pereettevõtet käsitleda kui väiksemat sorti majandusüksust, kus nii omanikud kui ka juhid ning töötegijad on sama pere liikmed. Akadeemilisemas keeles defineeritakse pereettevõtet mitmeti. Kui pole tegemist börsiettevõttega, peaks ühele perekonnale kuuluma vähemalt 50 protsenti osalusest. Kui on tegemist börsiettevõttega, siis peaks perele kuuluma vähemalt 20-30 protsenti aktsiatest.

Nagu näeme, pole siin midagi tegemist pereliikmete äriühingus töötamise või ettevõtte juhtimisega. Seega pole absoluutselt kohane rääkida USA ärihiidudest nagu Ford Motor Company või Walmart kui traditsioonilisest pereettevõttest. Fordi perekonnale kuulub täna alla 1 protsenti firma aktsiatest, kuigi nende hääleõigus firmas on suurem. Ka Walmarti tuumikpere omab alla poole firmast.

Kuigi mõlemad kompaniid on saanud alguse pereettevõttena, juhitakse neid täna üldise äriloogika, aga mitte abstraktsete pereväärtuste kohaselt. Kusjuures on huvitav, et Ford Motor Company ja Walmarti tegevuspõhimõtted on teineteise täielikult vastandid, kuigi raha on nad mõlemad suutnud toota.

Ford Company tõstis oma töötajate palga eelmise sajandi alguses  oluliselt kõrgemale kui tööstusharu keskmine. Selle taga oli raudne äriloogika: palk peab olema nii kõrge, et töölised oleksid motiveeritud ja  jõuaksid omavalmistatud autosid ka ise osta. Walmarti kaubandusketi äriloogika oli täpselt vastupidine – palgata inimesi kõige madalama töötasuga müüma kõige odavamat Hiina kaupa. Selles tegevuses on seni oldud ka üsna edukad, kuigi neid süüdistatakse palgadiskrimineerimises ja sadade tuhandete USA töökohtade hävitamises. Kas need on perefirmale omased väärtused, millest räägib Aare Tark?

Seega veelkord, ärgem ajagem segamini ühele perele kuuluvaid ettevõtte aktsiad ja osalusi pereettevõtluse kui tegevusvormiga.

Pereettevõtte puudus on vähene innovatsioonivõimekus, sageli madal juhtimise kvaliteet ja piiratud rahalised vahendid. Seega tagavad arengu ja innovatsiooni ikka suuremad majandusüksused koostöös avaliku sektori institutsioonidega.

Kui vaatame maailma kõige võimsamaid tööstusmaid või innovaatilisi väikeriike, siis alati on tegemist riigisektori väga jõulise panustamisega majandusarengusse ja innovatsiooni. Sellega on kaasnenud sageli spetsiifilised tööstuse ja tehnoloogia arendamise programmid, mis eelistavad omamaiseid suurettevõtteid ja ekspordivõimelisi tootmisharusid.

Eesti ettevõtlusorganisatsioonide tegevus näib täna olevat suunatud pigem olemasoleva majandusstruktuuri säilitamisele läbi immigranttööjõu sissetoomise madalapalgalistest riikidest. Samal ajal on ettevõtete arendustegevus ja innovatsiooni tase ebarahuldav.

Kokkuvõttes ei ole meil puudus väike- ega pereettevõtetest. Meil on puudu ettevõtetest, kes suudavad uusi innovaatilisi tooteid luua ja seega ka majandusstruktuuri muuta. Pereettevõtluse näol on Eestis tegemist pigem elustiiliettevõtetega, millel on aga ka kindlasti olemas väärikas koht meie majanduselus. •

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: Vikerraadio päevakommentaarUUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Ruja proovRuja proov
Kirglik Ruja proovisaalis: pidev nääklemine ja vaidlemine väsitab

20. augustil on põhjust pidutseda, sest Eesti iseseisvuse taastamisest möödub 26 aastat. Et peost saaksid osa kõik eestimaalased, teeb ETV vastuvõtult ka teleülekande, kus musitseerib vaid üheks õhtuks kokku tulev ansambel Ruja. 

Reformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.