Keenia opositsioon ei nõustu valimiste esialgsete tulemustega ({{commentsTotal}})

{{1502244840000 | amCalendar}}

Keenia opositsioonikoalitsioon teatas, et ei nõustu valimiste esialgsete tulemustega, mis näitavad president Uhuru Kenyatta edumaad tema peamise rivaali Raila Odinga ees.

Opositsiooni üks juhte senaator James Orengo kinnitas, et tulemused on ebaseaduslikud.

Kenyatta kinnitas veidi varem, et tunnistab valimistulemusi hoolimata tulemusest ja kutsus Odingat üles sama tegema, et vägivalda vältida.

Odinga ise nimetas kolmapäeva varahommikul korraldatud pressikonverentsil tulemusi "võltsiks".

"Süsteem on alt vedanud. See on tegelikkuses arvuti, mis hääletab," väitis presidendikandidaat.

Odinga üritab presidendiks saada juba neljandat korda ja on väitnud, et kaotas kahed eelmised valimised pettuse tõttu.

Keenias loeti teisipäeva hilisõhtul hääli ja paljud valimisjaoskonnad olid avatud veel tunde pärast ametlikku sulgemisaega, sest järjekorrad olid nii suured.

Keenia sisepoliitiline olukord on viimastel aastatel olnud võrdlemisi stabiilne, kuid demokraatia varjus on jätkuvalt oluline etniline kuuluvus. Keenia 2013. aasta valimised möödusid rahulikult, kuigi opositsioon süüdistas võime häälte võltsimises, aga 2007. aasta valimiste järel tapeti etnilisi piire järginud vägivallas üle tuhande inimese.

Reaktsioon tulemustele sõltub osaliselt Keenia valimiskomisjoni tööst, mis peab koguma hääled üle 40 000 valimisjaoskonnast.

Keenia valimisi jälgivad tuhanded vaatlejad, kellest üks on endine USA välisminister John Kerry.

Keenia opositsioonijuht kuulutas toimunud valimised "pettuseks"

Keenia opositsioonijuht Raila Odinga süüdistas hiljem kolmapäeval häkkereid riikliku valimiskomisjoni andmebaasidesse tungimises ning kuulutas teisipäeval toimunud valimised "pettuseks".

Odinga väitel sisestasid häkkerid andmebaasi "vigu".

"Inimesi ei saa lõputult petta," ütles opositsioonijuht. "2017. aasta valimised olid pettus," rõhutas ta.

Edela-Keenias avaldavad sajad meelt valimistulemuste vastu

Keenia edelaosas, opositisoonijuhi Raila Odinga tugipunktis Kisumus avaldavad sajad inimesed valimistulemuste vastu meelt, rääkisid kolmapäeval pealtnägijad.

Ajakirjanik Fred Ooko ütles, et Kisumu Kondele eeslinna elanikud tõkestavad teid ja põletavad autokumme.

Victoria järve sadamalinn on üks Keenia suuremaid linnu. 

Keenia politsei lasi meeleavaldusel kaks inimest maha

Keenia politsei lasi kolmapäeval Nairobi Mathare slummis maha kaks valimistulemuste vastu protestinud meeleavaldajat, ütles korrakaitseametnik AFP-le.

"Nad kuulusid rühma, mis selles piirkonnas meelt avaldas, ja politseinikud olid saadetud kaost vaigistama," ütles tundmatuks jääda soovinud politseinik.

"Meile öeldi, et nende hulgas on ka vargaid, kes kasutavad olukorda ära ega allu isegi politseile. Kaks inimest sai surmavalt haavata."

Protestid puhkesid Nairobi mitmes piirkonnas, kus on ülekaalus opositsiooni toetajad.

Valimiskomisjoni kodulehe andmetel on president Kenyatta valimisvõit peaaegu kindel, kuid tulemusi ei loeta lõplikuks enne, kui elektroonilisi andmeid ei ole valimisringkonnast saabunud sedelitega võrreldud.

Keenia keskvalimiskomisjoni juhi kinnitusel valimisi ei häkitud

Keenia keskvalimiskomisjon (IEBC) lükkas kolmapäeval tagasi opositsiooni süüdistused nagu oleksid häkkerid komisjoni andmebaasidesse tunginud ja tulemused valitsuspartei kasuks pööranud.

"Polnud mingit välist ega sisest sekkumist süsteemi mingil ajahetkel. Ei enne hääletamist, hääletamise ajal ega ka pärast hääletamist," ütles valimiskomisjoni juht Ezra Chiloba.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSMart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.
Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Ehitajad.Ehitajad.
Ametiühingud on töötajatelt leppetrahvi nõudmisele vastu

Sotsiaalministeeriumis on valiminud töö- ja tervishoiuseaduse muutumise eelnõu, mille kohaselt saaks tööandja leppetrahvide kehtestamise õiguse, ametiühingud on sellele punktile vastu.

Toidukorv.Toidukorv.
Uuring: juulis kasvasid leibkondade kulutused Baltimaadest vaid Eestis

Juulis tõusid keskmised kuu kulutused tarbekaupadele leibkonna kohta vaid Eestis; Leedus ja Lätis kulutused langesid.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.