Põhja-Korea teatas, et kaalub raketi tulistamist Guami lähedale ({{commentsTotal}})

{{1502245080000 | amCalendar}}

Põhja-Korea riiklik uudisteagentuur KCNA teatas kolmapäeval üha hoogu koguva sõnasõja käigus, et hoiatuseks kaalutakse ballistilise raketi tulistamist Guami lähedale, kus asuvad USA sõjaväerajatised.

Põhja-Korea ähvardus järgnes ÜRO Julgeolekunõukogu uutele sanktsioonidele ja USA riigipea värskele sõnavõtule.

USA president Donald Trump hoiatas teisipäeval Põhja-Koread seoses Pyongyangi tavapärasest üha ähvardavamaks muutunud väljaütlemistega.

"Põhja-Korea parem lõpetagu USA ähvardamine. Nad saavad näha sellist tuld ja raevu ning sõjalist jõudu, mida maailm pole varem näinud," ütles Trump oma golfiklubis New Jerseys niinimetatud "töise puhkuse" käigus ajakirjanikele.

Trump ja Ühendriikide suursaadik ÜRO-s rõhutasid varem päeval, kui vajalik oli hiljutine uus sanktsioonidepakett Põhja- Korea tuumaprogrammi ohjeldamisel.

"Pärast mitmeid aastaid ebaõnnestumisi on riigid tulnud kokku, et lõpuks astuda samme Põhja-Koreast lähtuvate ohtude vastu. Me peame olema karmid & otsustavad!"

USA ÜRO-saadik Nikki Haley lausus telekanalile NBC, et ei ole kindel, kas sanktsioonid toimivad. Põhja- Korea liider Kim Jong-un ei ole üles näidanud mingit huvi loobuda oma tuumarelva- ja ballistiliste rakettide programmist ja eelmised sanktsioonid on riik üle elanud.

Kuid Haley sõnul sunnivad sanktsioonid Kimi oma "lõppmängu" üle vaatama. "Ta peab otsustama. Kui ta annab löögi USA-le, kas ta saab pidada seda võiduks?" lisas diplomaat.

Põhja-Korea riigimeedia teatas teisipäeval, et riik peab ÜRO julgeolekunõukogu uusi sanktsioone "terrorirünnakuks" ja kavatseb nende vastu tegutsema asuda.

"Vaenlased ei tohi unustada, et me oleme valmis rakendama halastamatuid strateegilisi meetmeid, millesse kuuluvad füüsilised teod, ja mobiliseerima meie rahva täiel määral," ütles uudisteagentuur KCNA.

Möödunud esmaspäeval mõistis Pyongyang lisasanktsioonid juba hukka, lubades tugevdada oma tuumavõimekust.

Tillerson: Põhja-Koreast ei lähtu USA-le vahetut ohtu

USA välisminister Rex Tillerson ütles kolmapäeval, et Põhja-Korea ei kujuta endast Ühendriikidele vahetut ohtu ning Washington ei ole liikunud lähemale sõjalisele aktsioonile Pyongyangi vastu.

"Ameeriklased peaksid öösel rahulikult magama," ütles Tillerson päev pärast USA presidendi Donald Trumpi hoiatust Põhja-Koreale.

Tillersoni sõnul püüdis Trump saata Põhja-Korea riigijuhile Kim Jong-unile jõulist ja selget sõnumit, et vältida mis tahes "valearvestusi".

"President tegeleb Põhja-Koreale jõulise sõnumi saatmisega, millest Kim Jong-un saab aru, sest ta ei näi aru saavat diplomaatilisest keelekasutusest," ütles USA välisminister ajakirjanikele tagasilennul Malaisiast Washingtoni. "Minu arvates tahtis president teha Põhja-Korea režiimile selgeks USA kaheldamatu võime ja tahte kaitsta ennast ja oma liitlasi."

Tema sõnul näitavad Pyongyangi järjest teravamad ähvardused, et riik tunnetab Ühendriikide eduka strateegia tõttu survet.

Tillerson lükkas tagasi väite, justkui tähendaksid ärevust tekitavad arengud seda, et Washington on liikumas lähemale sõjalisele lahendusvariandile kriisis Põhja-Korea tuuma- ja raketiprogrammide üle.

"Mitte miski, mida ma olen näinud ja tean, ei viita sellele, et olukord on viimase 24 tunni jooksul dramaatiliselt muutunud," lausus Ühendriikide esidiplomaat.

Viimase nädala Aasias ringsõidul viibinud Tillerson peatus koduteel Guamil. Muuhulgas külastas USA välisminister ringreisi käigus Taid, et survestada riiki kärpima majandustegevust Põhja-Koreaga.

Laupäeval õnnestus USA-l saavutada ÜRO Julgeolekunõukogus Põhja-Koreale kehtestatud sanktsioonide karmistamine. Resolutsiooniga rakendatakse ekspordikeeld, mis jätab Pyongyangi ilma umbes ühest miljardist dollarist tuludest aastas. Ekspordikeeld puudutab muu hulgas kivisütt, pliid, rauamaaki, kala ja muid mereande.

Resolutsioon keelab riikidel andma täiendavalt töölubasid põhjakorealastele, mis on seni olnud veel üks sissetulekuallikas Kim Jong-uni režiimile. Samuti keelatakse uute ühisettevõtete loomine Põhja-Korea kompaniidega ja uute investeeringute tegemine olemasolevatesse ühisettevõtetesse.

Ühendriigid hakkasid resolutsiooni arutama Põhja- Korea suurima majanduspartneri Hiinaga kuu aja eest, kui Pyongyang katsetas 4. juulil esimest mandritevahelist ballistilist raketti. Sellele järgnes teine katsetust 28. juulil.

Kuigi Põhja- Koreale kehtivaid sanktsioone laiendati, siis resolutsiooniga ei kärbita Põhja-Korea naftaimporti, mis oleks mõjunud riigi majandusele rängalt.

"Surve on hakanud tulemusi andma. Seetõttu kuuleme Pyongyangist üha valjuhäälsemat ja ähvardavamat retoorikat. Seda, kas meil on õnnestunud nad nurka suruda, on raske öelda, aga diplomaatiliselt ei soovi keegi kunagi kedagi nurka suruma ilma, et tal oleks väljapääsuvõimalus," lausus Tillerson.

Tema sõnul on Põhja-Korea väljapääsuvõimalus kõnelused USA-ga tingimusel, et Pyongyang peatab pikemaks ajaks raketikatsetused.

Kuberner: Guamile hetkel ohtu ei ole

Guami kuberner Eddie Calvo üritas kolmapäeval pisendada Põhja-Korea ähvardust tulistada Vaiksel ookeanil asuva Guami lähistele rakette.

USA sõjaväe jaoks strateegiliselt oluline saar asub Korea poolsaare ja Lõuna-Hiina mere vahel. Guamil on umbes 6000 USA sõdurit ja kaks USA sõjarajatist: Anderseni õhuväebaas ja Guami mereväebaas.

Calvo ütles kolmapäeval televisioonis edastatud avalduses, et Washington teeb kõik "meie julgeoleku tagamiseks".

"Tahan rahustada Guami rahvast, et praegu pole mingit ohtu meie saarele või (kõrvalasuvatele) Põhja-Mariaanidele," lausus Calvo. "Vestlesin Mariaanide regiooni komandöri, viitseadmiral Shoshana Chatfieldiga, kes kinnitas seda mulle."

Calvo sõnul on Guami kaitsel "mitu taset" ning Valge Maja kinnitusel peetakse rünnakut Guamile rünnakut Ühendriikidele.

"Nad ütlesid, et Ameerikat kaitstakse. Tahan ühtlasi tuletada riiklikule meediale meelde, et Guam on USA territoorium ning et Guamil ja Mariaanidel on 200 000 ameeriklast. Me pole pelk sõjaväerajatis," lausus kuberner.

"Siiski tahan tagada, et oleme valmis mis tahes võimaluseks," rõhutas ta.

Guami kohaliku elanikkonna suurus on 162 000 inimest ning selle majandus sõltub peamiselt turismist ja USA sõjaväest.

Hiina hoiatas pingete süvendamise eest Põhja-Koreaga

Hiina hoiatas kolmapäeval Põhja-Koread apokalüptiliste ähvardustega rünnanud USA presidenti retoorika eest, mis võib Pyongyangi relvaprogrammide tõttu tekkinud pingeid ohtlikult süvendada.

Hiina välisminister ütles, et olukord Korea poolsaarel on "keeruline ja tundlik" ning patiseisu osapooled peaksid hoiduma "olukorda pingestavatest sõnadest ja tegudest".

Canberra: Põhja-Korea käitub provokatiivselt ja ohtlikult

Põhja-Korea käitub hoolimatult, provokatiivselt, ohtlikult ja rahu ohustavalt, ütles Austraalia peaminister kolmapäeval.

Malcolm Turnbull tegi avalduse pärast seda, kui Põhja-Korea teatas, et vaatab üle oma plaane USA baase võõrustava Guami ründamiseks.

Põhja-Korea režiimi "käitumine on seadusvastane, hoolimatu, provokatiivne ja ohtlik. Lisaks ähvardab see regiooni ja maailmarahu", ütles Turnbull.

Konfliktil Põhja-Koreaga oleksid "katastroofilised tagajärjed", lisas ta. Peaministri sõnul üritab rahvusvaheline kogukond ühtselt asetada maksimaalset majandussurvet, et "tuua nad mõistusele ilma konfliktita".

Saksamaa manitseb Põhja-Koread ja USA-d vaoshoitusele

Saksamaa manitses kolmapäeval apokalüptiliste ähvardustega esinenud USA presidenti Donald Trumpi ja Põhja-Koread end sõnasõjas talitsema.

"Me jälgime Korea poolsaarega seotud retoorika ägenemist suurima murega," ütles Saksa välisministeeriumi pressiesindaja Martin Schäfer. "Seetõttu kutsume pooli end vaos hoidma."

Berliin on veendunud, et "sõjaline lahendus" ei saa olla "vastus tuumarelvavaba Kagu-Aasia otsingutel", lausus Schäfer.

Ta ärgitas rahvusvahelist kogukonda "põhjalikult rakendama" Põhja-Koreale viimati kehtestatud ÜRO julgeolekunõukogu sanktsioone.

Lisaks toetas Schäfer USA välisministri Rex Tillersoni üleskutset taastada kõnelused Pyongyangiga, kui Põhja-Korea peatab raketikatsetused.

"Me peame kõik jätkama diplomaatiliste püüdlustega - see on ainus viis tagada, et Põhja-Korea seadusvastast tuumarelvaprogrammi suudetakse piirata," ütles Schäfer. 

Prantsusmaa tunnustas Trumpi "kindalmeelsust" Põhja-Korea suhtes

rantsusmaa kiitis kolmapäeval USA presidendi Donald Trumpi "kindlameelsust" pärast seda, kui viimane ähvardas karmide sõnadega Põhja-Koread, ja kutsus pooli tegutsema vastutustundlikult ning vähendama pingeid seoses Pyongyangi tuumaambitsioonidega.

"Ameerika presidendi otsustavus...on samasugune nagu igal teisel Ameerika presidendil, sest nad ei saa aktsepteerida oma territooriumi osa muutumist ballistiliste rakettide sihtmärgiks," ütles Prantsuse valitsuse pressiesindaja Christophe Castaner valitsuse istungi järel.

Tema sõnul kutsub Prantsusmaa kõiki pooli tegutsema vastutustundlikult ja vähendama pingeid seoses Põhja-Korea tuumaambitsioonidega.

Castaner sõnas, et Pariis jälgib "toimuvat murelikult" ja "on valmis andma rahumeelse lahenduse leidmise teenistusse kõik enda käsutuses olevad vahendid".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSMart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.
Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Ehitajad.Ehitajad.
Ametiühingud on töötajatelt leppetrahvi nõudmisele vastu

Sotsiaalministeeriumis on valiminud töö- ja tervishoiuseaduse muutumise eelnõu, mille kohaselt saaks tööandja leppetrahvide kehtestamise õiguse, ametiühingud on sellele punktile vastu.

Toidukorv.Toidukorv.
Uuring: juulis kasvasid leibkondade kulutused Baltimaadest vaid Eestis

Juulis tõusid keskmised kuu kulutused tarbekaupadele leibkonna kohta vaid Eestis; Leedus ja Lätis kulutused langesid.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.