Hollandis peeti mürgimunade tõttu kinni kaks inimest ({{commentsTotal}})

Mürgiste munade hävitamine Hollandi linnufarmis 3. augustil.
Mürgiste munade hävitamine Hollandi linnufarmis 3. augustil. Autor/allikas: AFP/Scanpix
{{1502333820000 | amCalendar}}

Belgia ja Hollandi politsei viivad putukamürki fiproniil sisaldavate munade juurdluse raames läbi mitut haarangut, teatasid võimud neljapäeval.

"Friponiilijuhtumi raames on käimas mitu haarangut," ütles Belgias asuva Antwerpeni prokuratuuri pressiesindaja.

"Praegu käib Hollandis mitu haarangut, koostöös belglastega," ütles Hollandi prokuratuuri pressiesindaja Merieke van der Molen.

Hollandi uurijad pidasid neljapäeval putukamürki fiproniil sisaldavate munade juurdluse raames kinni kaks kahtlusalust, ütles prokuratuur hiljem.

"See puudutab linnufarmides seda ainet kasutanud kompanii kahte juhti," ütles prokuratuuri pressiesindaja Marieke van der Molen.

Hollandi ajakirjanduse andmetel on tegemist firmaga Chickfriend.

Prantsusmaa nõudis rohkem infot munaskandaali kohta

Prantsusmaa põllumajandusminister Stephane Travert teatas kolmapäeval, et nõuab Euroopa Liidu partneritelt rohkem informatsiooni seoses nõndanimetatud munaskandaaliga.

Putukamürki fiproniili sisaldavad munad on poodidest müügilt kõrvaldatud Belgias, Hollandis ja Saksamaal. Hoiatuse on saanud ka Suurbritannia, Prantsusmaa, Rootsi ja Šveits.

Fiproniil on putukamürk, mida kasutatakse kodulindudel levinud kanalestade (Dermanyssus gallinae) tõrjumiseks ning koduloomade, nagu koerte ja kasside täide tõrjeks. Fiproniiliga ei tohi ravida loomi, mis jõuavad inimeste toidulauale.

Belgia põllumajandusministri väitel leidis Holland kanamunadest putukamürki juba eelmise aasta novembris, üheksa kuud enne üleeuroopalise skandaali avalikukstulekut. Belgia enda võimudel kulus Euroopa Komisjoni teavitamiseks umbes kuu.

Belgia põllumajandusminister Denis Ducarme ütles kolmapäeval, et riiklikul toiduohutusametil on dokumendid, mis "fiproniili olemasolule Hollandi munades juba 2016. aasta novembri lõpus".

Minister ütles parlamendis, et "Hollandi-poolse ametliku kommunikatsiooni puudumine teeb murelikuks".

Ducarme lisas, et saatis Hollandi kolleegile järelepärimise ning rääkis asjast ka Euroopa Komisjoni põllumajandusvolinikule, "kel paistis see teave juba olevat".

Ühendkuningriiki jõudis kuni 700 000 Hollandi mürgimuna

Ühendkuningriiki jõudis kuni 700 000 Hollandi putukamürgiskandaaliga seotud muna, ütlesid Briti võimud neljapäeval.

"On tõenäoline, et Ühendkuningriiki jõudnud munade arv on lähemal 700 000 munale, mitte 21 000 munale, mis meie varasemal hinnangul imporditi," teatas toiduamet.

Amet lisas, et 700 000 muna moodustab 0,007 protsenti Ühendkuningriigis aastas tarbitud munadest.

Kõnealuseid mürgimune ei müüdud ükshaaval tarbijale, vaid kasutati töödeldud toiduainetes nagu võileivamääretes ning salatites. Mitmed neist on juba söödud, ülejäänud eemaldatakse poodidest, ütles amet.

"Paljud kõnealustest munadest segati kokku teiste munadega, mis ei tulnud mürgistusega farmidest, nii et (putukamürgi) fiproniil jäägid on äärmiselt lahjendatud," lisas amet, viidates putukamürgile, mida esimesena leiti Hollandi munadest.

"Otsus võtta need tooted lettidelt ei lähtu murest toiduohutuse pärast, vaid faktist, et fiproniili pole lubatud kasutada toitu tootvates loomades."

"Asjassepuutuvad munad moodustavad väikese osa munadest, mida me sööme, mistõttu on väga ebatõenäoline, et avalikkuse tervis on ohus," ütles ameti juht Heather Hancock.

Ühendkuningriigis toodetud munadest umbes 85 protsenti toodetakse siseriiklikult.

Rumeenias leiti fiproniili sisaldavat munakollase vedelikku

Rumeenias leiti tonn munakollase vedelikku, mis sisaldas putukamürki fiproniil, teatas riigi veterinaaramet ANSVSA neljapäeval.

See tähendab, et fiproniilist saastatud munadest valmistatud tooteid leiti esmakordselt ka Ida-Euroopast.

Lääne-Rumeenia laohoonest leitud vedelik imporditi Saksamaalt, kuid "mitte midagi sellest tootest poldud müüki pandud", öeldi ANSVSA teates.

"Meie uurijad jälgivad kanafarme kogu riigis," ütles ANSVSA pressiesindaja Alina Monea.

Hollandist alguse saanud ning Lääne-Euroopasse laiemalt levinud fiproniiliskandaal puudutab nüüd üheksa riiki.

Taanis on müüdud 20 tonni putukamürgiga mune

Taanis on müüdud 20 tonni putukamürgist saastatud kanamune, teatas riigi veterinaar- ja toiduadministratsioon neljapäeval.

"Taani ettevõte Danaeg Products on saanud Belgia varustajalt kokku 20 tonni keedetud ja kooritud mune. Neid on peamiselt müüdud sööklates, kohvikutes ja toitlustusfirmades ning tõenäoliselt mitte suurel määral Taani jaemüügipoodides," teatasid võimud avalduses, lisades, et inimese tervisele munad ohtu ei kujuta.

Belgia teatas EL-i putukamürgist saastatud munadest toidu- ja söödaalase kiirhoiatussüsteemi kaudu 20. juulil. Riigile järgnesid 26. juulil Holland ja 31. juulil Saksamaa. Juhtunu avalikustati 1. augustil.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSMart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.
Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Ehitajad.Ehitajad.
Ametiühingud on töötajatelt leppetrahvi nõudmisele vastu

Sotsiaalministeeriumis on valiminud töö- ja tervishoiuseaduse muutumise eelnõu, mille kohaselt saaks tööandja leppetrahvide kehtestamise õiguse, ametiühingud on sellele punktile vastu.

Toidukorv.Toidukorv.
Uuring: juulis kasvasid leibkondade kulutused Baltimaadest vaid Eestis

Juulis tõusid keskmised kuu kulutused tarbekaupadele leibkonna kohta vaid Eestis; Leedus ja Lätis kulutused langesid.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.