Jaapan lubab Guami suunas lendavad raketid alla tulistada ({{commentsTotal}})

{{1502347200000 | amCalendar}}

Jaapan võib tulistada alla USA territooriumi Guami suunas lendavad Põhja-Korea raketid, ütles kaitseminister Itsunori Onodera neljapäeval.

Raketirünnak Ühendriikide territooriumi vastu tähendaks Jaapanit rünnakute eest kaitsva USA heidutuse läbistamist, ütles Onodera parlamendis. See oleks tema sõnul Jaapani jaoks riiklik hädaolukord, sest ähvardaks jaapani rahva ellujäämist.

Kaitseminister lausus, et Jaapan võib sel juhul kasutada "kollektiivse" enesekaitse õigust ja aktiveerida sõjalaeval asuva laev-õhk-tüüpi raketitõrjesüsteemi Aegis.

Tokyo on varem teatanud, et võib alla tulistada vaid Jaapani suunas liikuvaid rakette.

Jaapan: me ei saa Põhja-Korea provokatsioone iial taluda

Jaapani valitsus teatas hiljem neljapäeval, et "ei saa iial taluda" Põhja-Korea prokatsioone pärast Pyongyangi ähvardust tulistada rakette USA territooriumi Guami suunas üle Jaapani.

"Põhja-Korea provokatiivsed teod, kaasa arvatud praegune, on ilmselgelt provokatiivsed piirkonna, Jaapani ja kogu rahvusvahelise kogukonna julgeoleku jaoks," ütles Jaapani valitsuse pressiesindaja Yoshihide Suga. "Me ei saa seda iial taluda." 

Pressiesindaja sõnul rakendavad Jaapani enesekaitsejõud "vajalikke meetmeid".

"Väga tähtis on säilitada USA heidutusjõudu, sest julgeolekuolukord piirkonnas on äärmiselt terav," lausus Suga. "President Trump on öelnud, et kõik valikuvariandid on laual ja valitsus tervitab seda poliitikat." 

Pressiesindaja sõnul on Jaapani ja USA võimud pidevas suhtluses ning kahe riigi kaitse- ja välisministrid kohtuvad 17. augustil.

USA president Donald Trump ähvardas teisipäeval, et Põhja-Korea "saab näha sellist tuld ja raevu ning sõjalist jõudu, mida maailm pole varem näinud", kui ta Ühendriikide sõjaga ähvardamisest ei loobu.

Pyongyang vastas tunde hiljem avaldusega, et kaalub ballistiliste rakettide tulistamist USA territooriumi Guami lähedale.

Neljapäeva hommikul teatas Põhja-Korea riiklik uudisteagentuur KCNA, et sõjavägi koostab augusti keskpaigaks plaani tulistada üle Jaapani territooriumi Guami suunas neli raketti ja esitab selle riigijuht Kim Jong-unile kaalumiseks.

Uudises teatatakse, et plaan näeb ette rakettide tulistamist üle Jaapani Shimane, Hiroshima ja Koichi prefektuuride.

Kuberner: Guam on Põhja-Korea rünnakuks valmis

USA territoorium Guam tuleb Põhja-Korea rünnakuga toime, sest piirkonnal on tugev taristu, mis on üle elanud nii maavärinad kui taifuunid, kinnitas kuberner neljapäeval vastuseks Pyongyangi avaldatud detailsele raketirünnakuplaanile.

Saare 162 000 elanikku on Põhja-Korea viimaste aastat sagedaste ähvardustega harjunud. Nende elu on tihedalt seotud USA sõjaväega, mis on paigutanud Guami 6000 sõdurit.

Guami kuberner Eddie Calvo ütles, et Vaikse ookeani saar on harjunud sihtmärgistaatusega sellest ajast alates, kui Washington asus sinna sõjaväerajatisi looma.

"Me peame mõistma, et isegi miljon ühe vastu stsenaariumi korral peame olema valmis selleks, milleks Guam on olnud aastakümneid strateegiliste sõjaliste objektidega Ameerika territooriumina väga dünaamilises regioonis."

"Me oleme valmis kõigiks võimalusteks, rohkem kui ükski teine Ameerika kogukond," ütles kuberner.

Calvo ei täpsustanud, millel tugineb Guami kaitsevõime. Saarel on kaks USA sõjaväerajatist, kuid see on varustatud ka relvasüsteemiga THAAD, mis suudab hävitada lühi- ja keskmaarakette lennu viimases faasis.

"Meie infrastruktuur on ehitatud nii - 8,3-ne maavärin kümne aasta eest, võimsad taifuunid -, et me suudame koordineerida tegevust nii enne kui pärast sündmust," kinnitas kuberner.

Välisministeerium: USA räägib Põhja-Korea teemal ühel häälel

Ühendriigid räägivad Põhja-Korea teemal ühel häälel, edastades ühtset sõnumit, teatas USA välisministeerium kolmapäeva õhtul.

"Olgu tegemist Valge Maja, välisministeeriumi või kaitseministeeriumiga, me räägime ühel häälel," ütles Ühendriikide välisministeeriumi pressiesindaja Heather Nauert pressikonverentsil.

"Tegelikult räägib ühel häälel kogu maailm. Me nägime seda ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni vastuvõtmise juures vähem kui nädal aega tagasi," sõnas ta.

Kolmapäeval võtsid Põhja-Korea teemal sõna nii USA president Donald Trump, välisminister Rex Tillerson kui ka kaitseminister James Mattis. Kolme mehe mõnevõrra erinevad sõnumid tekitasid taas küsimusi selle kohta, kas USA juhtkonda kuuluvad isikud kooskõlastavad oma sõnumeid välispoliitilistel teemadel.

Trump ähvardas teisipäeval õhtul, et Põhja-Korea "saab näha sellist tuld ja raevu ning sõjalist jõudu, mida maailm pole varem näinud", kui ta Ühendriikide sõjaga ähvardamisest ei loobu.

Tillerson ütles järgmisel päeval, et Põhja-Korea ei kujuta endast Ühendriikidele vahetut ohtu ning Washington ei ole liikunud lähemale sõjalisele aktsioonile Pyongyangi vastu. Trump püüdis tema sõnul saata Põhja-Korea riigijuhile Kim Jong-unile valearvestuste vältimiseks jõulise sõnumi, millest ta aru saaks.

Mattis ütles mõni tund hiljem, et Põhja-Korea peab loobuma tuumarelvadest ning hoiduma tegevustest, mis teeksid lõpu selle režiimile ja tooksid kaasa tema rahva hävingu.

Nauerti sõnul sobituvad Trumpi märkused "survestamiskampaaniasse", et sundida Põhja-Koread taganema tuumarelvade väljatöötamisest ja edasistest raketikatsetustest.

"See kampaania toimib," sõnas ta, lisades, et Trump ja Tillerson pidasid presidendi märkuste järel tunniajase telefonivestluse.

"Mõelgem sellele, mis on ärevust tekitav. Ärevust tekitavad kaks mandritevahelise ballistilise raketi (ICBM) katsetust vähem kui kuu aja jooksul, kaks eelmisel aastal korraldatud tuumakatsetust," lausus välisministeeriumi pressiesindaja.

Põhja-Korea hinnangul pole USA presidendiga dialoog võimalik

Pyongyangi hinnangul puudub USA presidendil Donald Trumpil igasugune mõistlikkus ja ta reageerib vaid jõu kasutamisele, teatas neljapäeval riiklik Põhja-Korea uudisteagentuur KCNA.

"Pole võimalik dialoog isikuga, kel puudub igasugune mõistlikkus ja kes mõistab vaid jõudu," edastas KCNA kindral Kim Rak-gyomi sõnu.

Uudises märgitakse, et Põhja-Korea armee kavatseb täide viia augusti keskpaigaks kavandatud plaani, mille kohaselt saadetakse neli raketti üle Jaapani hoiatusena Ühendriikidele.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSMart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.
Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Ehitajad.Ehitajad.
Ametiühingud on töötajatelt leppetrahvi nõudmisele vastu

Sotsiaalministeeriumis on valiminud töö- ja tervishoiuseaduse muutumise eelnõu, mille kohaselt saaks tööandja leppetrahvide kehtestamise õiguse, ametiühingud on sellele punktile vastu.

Toidukorv.Toidukorv.
Uuring: juulis kasvasid leibkondade kulutused Baltimaadest vaid Eestis

Juulis tõusid keskmised kuu kulutused tarbekaupadele leibkonna kohta vaid Eestis; Leedus ja Lätis kulutused langesid.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.