ERJK ja riigikontroll seiravad valimiste eel omavalitsuste ajalehti ({{commentsTotal}})

Erakondade rahastamise järelevalve komisjon (ERJK) jälgib kohalike valimiste eel omavalitsuste poolt välja antavaid kohalikke ajalehti, et hiljem tuvastada, kas selle kaudu ei tehtud seadusega keelatud valimiskampaaniat.

"Kui näiteks ERR on kehtestanud valik-õigusliku ringhäälinguna enda eetikakoodeksi, siis sama peaksid tegema ka kohalike omavalitsuste kuludega väljaantavad lehed ja lehekesed. See on valdavalt volikogude tegemata töö. See aga ei tähenda, et meedia ei peaks olema tasakaalukas. See aga eeldab laiemat kontrolli," ütles ERR-ile ERJK esimees Ardo Ojasalu.

Näiteks Tallinna linnavalitsuse häälekandja Pealinn 7. augusti numbris ilmus arvamusküljal kaks arvamuslugu, mille autoriks olid keskerakondlased. Sama lehenumbri paarisküljel kirjeldati ka, milliseid uhkeid ehitusprojekte linnavõim hakkab ellu viima.  

Ojasalu ütles, et ERJK ei ole eraldi ajalehte Pealinn viimast numbrit analüüsinud. "Me ei saa ühelegi toimetusele lihtsalt niisama märgukirju saata, sest munitsipaalmeedia laiemalt on õiguslikult reguleerimata ja peaks tugineva valdkonna heale tavale," tähendas Ojasalu.

Laiema kontrolli ja valimiseelse “tundliku” perioodi eraldi analüüsiks tellisid riigikontroll ja ERJK ühiselt munitsipaalväljaannete meediamonitooringu.  "See on praegu töös ja selle analüüsi valmimise järel saab öelda, kas munitsipaalmeediat kasutatakse erakondade või üksikute kandidaatide valimispropagandaks.  Monitooring valmib peale valimisi ja oktoobri või novembri koosolekul ERJK hindab seda ja teeb siis oma järeldused," lausus Ojasalu.

Tallinna linnavalitsus on sõlminud saadete tootmiseks lepingud ka telekanaliga Pervõi Baltiiski Kanal (PBK). Ühe saate "Dobroe utro, Tallinn!" maksab linna 1273 eurot, "Naša Stolitsa" 1960 ja "Russki Vopros" 4808 eurot. "Dobroe utro, Tallinn!“ on eetris igal argipäeval, "Naša Stolitsa" pühapäeviti, Russki Vopros“ kaks korda kuus.

"PBK-ga sõlmitud lepinguid eraldi ei ole analüüsitud, aga kui kogu munitsipaalmeedia arutlusele tuleb, siis räägime ilmselt laiemalt, seahulgas ka televisiooni- ja raadiosaated," sõnas Ojasalu.

ERJK aseesimees Kaarel Tarand ütles, et komisjon polnud Tallinna ja PBK lepingutest teadlik. "Aga eks me küllap peame sedagi jälgima, mis seal toimub."

"216 munitsipaalväljaannet hõlmava monitooringu, mis on tellitud ühiselt riigikontrolliga, põhjal tehtav analüüs annab komisjonile materjali, mille alusel hinnata, kas on märke juhtumitest, kus linna- või vallaväljaandeid on kasutatud valimiskampaanias valikuliselt konkreetsete erakondade, valimisliitude või kandidaatide huvides. Vastavate ilmingute tuvastamiseks võrreldakse muu hulgas valimiseelse perioodi meediakajastuste iseloomu ja mahtu tavapärase meediakajastusega. Meediamonitooringu andmeid saab riigikontroll kasutada avaliku raha kasutamist käsitlevates auditites. Monitooringu tegijaks on Balti Meediamonitooringu Grupp," teatas ERJK pressiteates.

2013. aasta kohaliku omavalitsuse volikogude valimiste eelse ja aegse perioodi rahakasutust analüüsides tuvastas riigikontroll, et Tallinna linnas oli poliitikute ja erakonna reklaamimiseks teavitustegevuse sildi all kasutatud avalikku raha.

ERJK leidis, et maksumaksja raha eest on korraldatud avalikkusele suunatud teavituskampaaniaid, mille sisuline eesmärk oli valimistel osalenud poliitikute mainekujundus. ERJK asus seisukohale, et tegemist on keelatud annetusega ning tegi ettekirjutusi raha tagasimaksmiseks.

ERJK teeb oma pädevuse piires järelevalvet, kas erakonnad, valimisliidud ja üksikkandidaadid järgivad valimiskampaaniat tehes erakonnaseadust.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: ERRKohtuistung Reidi tee ehitusloa teemalKohtuistung Reidi tee ehitusloa teemal
Halduskohus kuulutab otsuse Reidi tee asjus 6. septembril

Tallinna halduskohus arutas esmaspäeval MTÜ Eesti Roheline Liikumine taotlust peatada Reidi tee ehitamine.

Uuendatud: 17:47 
Züleyxa Izmailova ja Indrek KiislerZüleyxa Izmailova ja Indrek Kiisler
Izmailova: riigikogu valimistel on rohelised tagasi pildil

Eestimaa Roheliste liidri Züleyxa Izmailova möönis, et Tallinnas oleks neil olnud kohalikeks valimisteks kasulik mõne teise nimekirjaga liituda, kuid seda ei tehtud silmas pidades riigikogu valimisi.

Roheliste linnapeakandidaadi sõnul on Tallinna linna eelarve maht umbes 60 miljonit eurot 

tamm ja krummtamm ja krumm
Vaata uuesti: Tamm ja Krumm annavad saunale võimaluse

Pühapäeva õhtul Kadrioru roosiaias toimunud presidendi vastuvõttu väisasid ka näitlejad Katariina Tamm ja Piret Krumm, tuues endaga rea humoorikaid sketše.

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.