Tüür: Zahhartšenko ettepanek lähtus soovist end asendamatuks teha ({{commentsTotal}})

Politoloog Karmo Tüür.
Politoloog Karmo Tüür. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Donbassis saab iga päev surma või haavata mõni Ukraina sõdur ja rahust ollakse endiselt kaugel. Juulis tuli Donetski nn separatistide juht Aleksandr Zahhartšenko välja uue ettepanekuga kuulutada "välja Väike-Vene riik", kuid võttis selle nüüd tagasi. ERR-i raadiouudised uurisid politoloog Karmo Tüürilt, mida tema nendes arengutes näeb.

"Ma arvan, et selleks, et rääkida, mis on selle nö plaani tühistamise või peatamise taga, tuleb kõigepealt rääkida sellest, mis selle plaani taga oli algselt. Et miks selline asi üldse välja käidi. Võimalikke seletusi on mitmeid, kuid mulle tundub, et kõige tõenäolisem on see, et tegemist oli Zahhartšenko enda ja tema taga seisva pundi katsega muuta ennast kasulikuks ja asendamatuks," selgitas Tüür.

"Kuna nad näevad, et need "rahvabariikide" projektid jupsivad ja võib-olla mingil hetkel muutuvad nad kasututeks ja kaovad nagu mitmed väepealikud seal piirkonnas on täiesti "juhuslikult" niimoodi surma saanud. Ehk kindlustada ennast nüüd läbi selle, et olla kasulik Kremlile, pakkus ta enda meelest välja algupärase ja toimiva lahendi, kuidas teha konfliktile nö reset. Ehk siis, kuidas saaks sellele asjale uue hingamise ja selle kõige juures oleks Zahhartšenkol endal kindlustatud selline auväärne isakese-asutaja roll," jätkas ta.

Tüüri sõnul aga selgus, et see idee eriti lendu ei läinud.

"Ei lennanud ta kohapeal, ei lennanud ta nö naabervabariigis, selles Luganski Rahvavabariigi nimelises asjas, ei lennanud ta Kremlis, rääkimata muust maailmast. Ja loomulikult tuleb siis nüüd teha selline nägu säilitav taandumine. Zahhartšenko kinnitab jätkuvalt, et idee ei ole kuhugi kadunud. Tsiteerides tema sõnu - Ukrainas käib kodusõda kaht erinevat teed nägevate ukrainlaste vahel. Et ühed on siis nö Kiievi-Ukraina jätkajad ja teised on siis mingi uue arenguperspektiivi nägijad. Ja kas see uus arenguperspektiiv, mis peaks nüüd siis praeguse Kiievi tasalülitama ja asendama vana Ukraina uue Ukrainaga, et kas selle nimeks saab nüüd Malorossija või Novorossija või mingisugune muu nimetus - et see on nüüd Zahhartšenko sõnul teisejärguline. Primaarne on see, et Ukrainale tuleb anda uus võimalus ja tema on selle asja taaskäivitaja," rääkis politoloog.

Tüür avaldas ka arvamust, et see Zahhartšenko idee või ettepanek oli tehtud mitte niivõrd võib-olla Venemaale, vaid nendele Ukrainas elavatele inimestele, kes ei ole rahul praeguse võimuga. "Kes ei ole rahul [president Petro] Porošenkoga, kes ei ole rahul praeguse parlamendiga jne. Ja neid leidub. Zahhartšenko lootis, et läbi sellise ettepaneku need Ukraina rahulolematud pöörduvad siis tema kui sellise päästva seltsimehe poole ja tema juhtimise all teevad siis kogu Ukrainale reset-i lülitades välja Porošenko, lülitades välja praeguse ülemraada jne. Paraku seda ei tulnud."

Politoloog märkis, et väide, justkui Kiievist lähtuvat kaos, on tees, mida mõned ka Eestis kordavad, ning see ei ole täielikult aluseta, sest Ukraina arengud polevat tema hinnangul just väga optimismi sisendavad. "Tuleb tunnistada, et praegu on siiski Kiievis võimul legitiimne võim ja kõikvõimalikud alternatiivsed ettepanekud võivad küll olla intellektuaalselt huvitavad, kuid ei tühista ära seda, et praegu Kiievis parlamendis, presidenditoolil ja ministrite toolidel istuvad inimesed esindavad legitiimset võimu. Kui järgmistel valimistel asi muutub, siis on tegemist legitiimse võimu jätkumisega. Kui toimub Zahhartšenko plaanide kohane võimu ülevõtt, siis ei ole tegu legitiimse valitsusega," rõhutas ta samas.

Toimetaja: Laur ViirandMart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.
Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Ehitajad.Ehitajad.
Ametiühingud on töötajatelt leppetrahvi nõudmisele vastu

Sotsiaalministeeriumis on valiminud töö- ja tervishoiuseaduse muutumise eelnõu, mille kohaselt saaks tööandja leppetrahvide kehtestamise õiguse, ametiühingud on sellele punktile vastu.

Toidukorv.Toidukorv.
Uuring: juulis kasvasid leibkondade kulutused Baltimaadest vaid Eestis

Juulis tõusid keskmised kuu kulutused tarbekaupadele leibkonna kohta vaid Eestis; Leedus ja Lätis kulutused langesid.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.