Tasuta bussisõit maakonnaliinidel toob kaasa valideerimiskohustuse ({{commentsTotal}})

Uue aasta 1. juulist käivituv tasuta bussisõit maakonnaliinidel toob kaasa ka valideerimiskohustuse. Tasuta sõidu õigus ei laiene kommertsliinidele, samuti jäävad tasulisteks riigisisesed rongi-, praami- ja laevaühendused.

Järgmise aasta juulist käivitab riik tasuta bussisõidu kogu Eestis senistel riigi doteeritud liinidel. Erinevalt pealinnast on tasuta sõiduõigus sõltumata elukohast, nii saab näiteks Tudulinnast Rakverre sõita tasuta ka pärnakas või sootuks välisturist, kel Eestis sissekirjutus puudub.

"Tasuta sõidu õigus laieneb kõigile sõitjatele sõltumata sissekirjutusest, kodakondsusest vms," kinnitab majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi teede- ja raudteeosakonna juhataja Ain Tatter ERR-ile.

Tasuta sõit toob bussireisijatele kaasa ka valideerimiskohustuse, et riigil säiliks ülevaade doteeritavate liinide täituvusest, kuivõrd piletimüügiga seda enam tuvastada ei saa.

Tasulised kommertsliinid jäävad

Siiski, vara on rõõmustada neil, kes loodavad, et nüüd Tallinnast tasuta Tartusse saavad - tasuta sõiduõigus hakkab kehtima ainult avaliku teenindamise lepingute alusel korraldatavatel bussiliinidel ehk dotatsiooniliinidel; kommertsliinid, mis end ise ära tasuvad, samuti kohalike omavalitsuste korraldatav ühistransport jäävad ka edaspidi tasulisteks.

Nii tuleb Tallinnas trammiga sõites endiselt soetada pilet, kui sõitja omab sissekirjutust pealinnast väljas, samuti jääb ühistransport tasulisteks kõigis teistes linnades, kus see senigi tasuline on olnud.

Samuti tuleb endiselt osta pilet rongil ja parvlaeval.

Liinilepingud tehakse ümber

Kuivõrd paljudel maakonnaliinidel on kehtivad liinilepingud, peab riik need nüüd koostöös vedajatega ümber tegema.

"Maakonnaliinide bussiveo riigihangetel teevad vedajad pakkumise liinikilomeetri hinnale, hankija maksab lepingu alusel vedajale hankel küsitud hinna ning kui seni finantseeris hankija seda kahest tuluallikast, s.o piletitulust ja riigieelarvelisest toetusest, siis edaspidi finantseeritakse seda ainult toetustest," selgitab Tatter muutust. "Nii et lepingud jäävad kehtima, kuid ilmselt tehakse lepingutesse riigihangete seaduse kohaselt mõned senise piletmüügi korraldust puudutavaid täpsustusi."

Liinidel, kus kehtivaid veohankeid ei ole või kui hanke tähtaeg lõppeb, korraldatakse uued liiniveohanked.

"Riigihanke korras valitakse lepingupartneriks vedaja, kes teeb hankel liinikilomeetri hinna osas soodsaima pakkumise. Uued ja muudetavad lepingutingimused näevad ette mõlemad võimalused, nii piletimüügi kui tasuta sõidu põhimõtted," selgitab Tatter.

Kui seni oli hankijaks maavalitsus riigi esindajana, siis nüüd, mil maavalitsused kaovad, annab riik hangete korraldamise funktsioonid üle maanteeametile, kes omakorda volitab halduslepingu alusel ühistranspordi korraldamise piirkondlikele ühistranspordikeskustele (ÜTK), Saaremaal ja Hiiumaal aga ilmselt ühinenud omavalitsusele.

Piirkonnas kus ÜTK-d ei teki, jääb hankeid korraldama maanteeamet, võimalusel delegeerides mõned ülesanded sobivale ÜTK-le.

Toimetaja: Merilin Pärli



uudised
teadusuuring koolielust
Fidget spinnerid ei suurenda õpilase võimalusi teisi segamata niheleda ja sellega oma erksuse taset tõsta.

Eestlaste otsingud Google'is aastal 2017: ID kaart, Rammstein ja fidget spinner

Kolmapäeval avalikustas Google17 statistikaülevaate "Year in Search“, kus on välja toodud ka 2017. aastal Eestis enim populaarsust kogunud otsingud. Värskest ülevaatest selgub, et otsingusõnadest ja fraasidest trükkisid eestlased sel aastal Google'i otsinguportaali enim fraasi "ID kaardi sertifikaatide uuendamine".

Klapid pähe: kuula ja vaata raadioteatrit
"Tagassi inglite juure"

"Tagassi inglite juure" ehk kuidas raadioteater Rakvere teatri aeda kolib

Kolmapäeva õhtul esietendub Rakvere teatris omapärane tükk: näitlejad poevad külastajatele kõrva, külastajad jalutavad omakeskis laval ringi ja seda kõike talvises Rakvere teatri aias. ERRi kultuuriportaalil oli võimalik jäligda virukeelse tüki "Tagassi inglite juure" valmimist raadioteatris.

tehnikakommentaar
Facebook mängib aju dopamiinivõrgustikule.

Facebookist on saanud head otsustusvõimet ähmastav narkootikum

Facebooki algne eesmärk polnud mõjutada maailma valima Donald Trumpe või kaotada selle kasutajate vaimne sõltumatus. Paraku suudab sotsiaalvõrgustik mõjutada aju dopamiinivõrgustikku tänaseks isegi liiga hästi, nendib Facebooki selle alguspäevil arendada aidanud Chamath Palihapitiya, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

kahe isa kogemused
Isapuhkuse päevikut pidasid Pärt Ojamaa Tartust ja Lauri Koort Tallinnast.

Isapuhkuse päevik: ära püüa olla aasta isa, ole lihtsalt olemas

Kas lastega jalgsi poes käimine on kangelastegu või normaalsus? Millal on okei osta laps ära magusaga? Kui sujuvalt toimub vahetus emapuhkuselt isapuhkusele? ERR palus kahel lapsepuhkusel oleval Tartu ja Tallinna isal pidada päevikut ja arutleda isapuhkuse teemal.

hääleta!
Spordiaasta tähed auhinnad

Algas "Aasta sportlane 2017" rahvahääletus

Esmaspäeva varahommikul avas Eesti Olümpiakomitee “Aasta sportlane 2017” rahvahääletuse, kui oma soosikute poolt saab hääletada internetis EOK kodulehel www.eok.ee. Spordiaasta parimad tehakse teatavaks 27. detsembril toimuval “Spordiaasta tähed 2017” auhinnagalal.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: