Juncker tippkohtumisel: mõned ministrid blokeerivad digiarengut ({{commentsTotal}})

Jean-Claude Juncker tippkohtumise eel.
Jean-Claude Juncker tippkohtumise eel. Autor/allikas: EU2017EE

Digitaalse ühtse turu loomine on olnud liiga aeglane, kuna osade liikmesriikide ministrid blokeerivad tööd, ütles Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker Tallinnas Euroopa riigipeade kohtumisel.

Komisjon on alates oma ametiaja algusest teinud ettepaneku 43 algatuse kohta, mille abil digitaalse ühtse turu loomine lõpule viia. Neist algatustest 24 on seadusandlikud. Samal ajal oleme isekeskis korduvalt arutanud vajadust digitaalse ühtse turu järele ning digitaalse ühtse turu loomise lõpuleviimises on oldud ühte meelt kümnel eri tippkohtumisel.

Aga oma eesmärki ei ole me ikka veel saavutanud. Komisjoni seadusandlikest ettepanekutest on vastu võetud üksnes kuus. Sagedusalade vabastamine toimub liikmesriikides koordineerimatult: need vabastatakse eri aegadel ja eri perioodideks. Selle tulemusena on 4G kättesaadavus Euroopas väga erinev. E-kaubanduse arengut kogu Euroopas takistavad ikka veel kaupade ja digitaalse sisu piiriüleses kaubanduses kehtivad erinevad lepingueeskirjad.

Aasta alguses Roomas andsime samuti lubaduse teha tööd tugeva ja ühendatud ühtse turu saavutamiseks. Aeg on asuda lubadustelt tegudele. Hea uudis on see, et digitaalse ühtse turu loomise lõpuleviimisel ei pea me päris nullist pihta hakkama. Oleme oma ametiajal juba päris palju saavutanud.

Oleme parandanud ühenduvust kõikjal ELis. Oleme kaotanud mobiilside rändlustasud. Alates järgmisest aastast on avalikes kohtades tasuta Wi-Fi levialad. Samuti saavad eurooplased veebis filmide või spordisündmuste jälgimiseks tellitud sisuteenuseid kasutada ka ELi piires reisides. Lisaks oleme kehtestanud ühe Euroopa õigusakti, mis reguleerib isikuandmete kaitset. See kaitseb meie kodanikke kõikjal Euroopas, tagades alates 25. maist 2018 ka isikuandmete vaba liikumise.

Digitaalvaldkonna investeeringuid on hoogustatud Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi abil. Näiteks on sõlmitud laenulepingud lairiba mobiilsidevõrkude laiendamiseks Kreekas ja Prantsusmaal. Digiprojektid moodustavad seni ligikaudu 10% EFSI investeeringutest. See osakaal võiks olla palju suurem. Seepärast kutsun ma teid üles neid võimalusi laiemalt tutvustama.

Nüüdsest kuni järgmise aastani peaksime keskenduma ettepanekute reaalsuseks muutmisele. Euroopa Parlamendis ja nõukogus on töös veel 18 seadusandlikku ettepanekut. Ning mitte kõike, milles oleme oma kohtumistel kokku leppinud, ei ole veel rakendatud.

Võtame näiteks ühenduvuse teema. Eelmise aasta juunis peetud tippkohtumisel leppisime kõik kokku, et spektrihaldust tuleb tõhusamalt koordineerida, et Euroopa saavutaks 5G võrkude kasutuselevõtmises juhtpositsiooni. Meie majandus vajab seda, meie ettevõtted vajavad seda, et kasvada ja laieneda.

Vaatamata sellele ei ole me enam kui 12 kuud pärast neid arutelusid mitte kusagile jõudnud. Nõukogus puudub üksmeel – mõned teie ministritest blokeerivad tööd. Me ei tohiks lasta valdkondlikel asutustel töötada vastu sellele, milles oleme Euroopa Ülemkogu kohtumistel kokku leppinud.

Võtame näiteks meie tööstuse digiteerimise: oleme kõik nõus, et see on prioriteet. Komisjon on koostanud strateegia, et kaasata üle 50 miljardi euro ulatuses investeeringuid toodete ja teenuste digiteerimise edendamiseks ning tänane kohtumine on liikmesriikidele võimalus meie kavasid toetada ja näidata üles, et nad tahavad seada oma riikide majanduse digiteerimise esikohale.

Või võtame näiteks küberturvalisuse. Küberründed ei tunne piire, kuid meie suutlikkus neile reageerida on riigiti väga erinev. See tekitab turvaauke, mille puhul meie haavatavus meelitab ligi uusi ründeid. Euroopa Liit vajab stabiilsemaid ja tõhusamaid struktuure, et tagada tugev kübervastupidavusvõime ja reageerida küberrünnetele. Me ei taha selle üleilmse ohu puhul olla nõrgimaks lüliks. Seetõttu tutvustas komisjon 13. septembril konkreetseid meetmeid hõlmavat paketti, millest tahaksin lähemalt rääkida meie pärastlõunasel koosviibimisel. Nende algatuste hulgas tegime ka ettepaneku luua tugevam ELi küberturvalisuse amet, mis oleks meie ühise reageerimise oluline osa.

Ma loodan, et kasutate seda digitaalvaldkonna tippkohtumist, et võtta kohustus viia lõpule kõik esitatud algatused ja meetmed, mis tuleks vastu võtta 2018. aastaks. Kui on olemas poliitiline tahe, on seda võimalik saavutada.

Toimetaja: Anette ParkseppJRC ehk Join Research Centre töötab küll Euroopa Komisjoni jaoks, kuid pakub ka võimalusi rahvusvahelisteks projektideks, pöörates viimasel ajal tähelepanu Põhja-Euroopale ja noortele teadlastele.

Virtuaaltuur: ERR Novaator Itaalias 2000 töötajaga teaduslinnakus

Põhja-Itaalias Ispras asuv teaduslinnak on kui riik riigis: ranged turvanõuded piiravad ligi 2000 töötajaga keskusele ligipääsu. Itaalias asub JRC ehk Joint Research Centre'i vanim osa, milles töötavad teadlased uurivad Euroopa Liidu jaoks olulisi teemasid lagunevast tuumareaktorist autode heitgaaside, meekoostise ja küberkaitseni.

uudised
Peaminister Jüri Ratas Euroopa Ülemkogul.

ERR Brüsselis: Euroopa juhid ootavad Suurbritannialt tagatisi

Reedel kohtunud Euroopa juhid leidsid, et Brexiti kõnelustes saab parimal juhul jõuda kokkuleppele detsembriks, kuid selleks on vaja Suurbritannial leppida esmalt kokku rahaliste kohustuste osas. Neljapäevasel õhtusöögil oli arutlusel liitumiskõneluste peatamine Türgiga, kuid inimõiguste rikkumistest hoolimata pole selleks riigipeade seas piisavat üksmeelt.

Isiklik ruum

Lift ja kinganinad – kogu tõde personaalsest ruumist

Sõnuseletamatu ebamugavustunne, tahe põgeneda kaugele-kaugele, ehk isegi soov virutada sinust kümne sentimeetri kaugusel seisvale inimesele vastu vahtimist – meid ümbritseva nähtamatu mulli sisse tungimine võib viia meeleheitlike mõteteni! Tehku seda liftis eelmise päeva pohmaka järele lehkav turjakas hiiglane või õhtusel kokteilipeol ühe klaasi liiga palju võtnud modell. Kuid mis meid oma liigikaaslaste läheduse juures ikkagi nii palju heidutab?

ela kaasa eksperimendile!
Intervjuu rambivalguses.

Teaduskommunikatsioon: kaheksa soovitust alustavale teadlasele

Kaasaegse teadlase rolliks ja kohustuseks on lisaks teaduse tegemisele ka teadmiste levitamine, õppetöö läbiviimine ja ühiskondlikus debatis osalemine. Avalikkuse ootused ülikoolidele ja akadeemilistele töötajatele on kõrged. Kuidas ikkagi suhelda meediaga nii, et ajakirjaniku poolt avaldatud teaduslugu oleks huvipakkuv, korrektne ja ka teadlane lahkuks koostööst rahuloleva osapoolena?

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.

Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: