Majandus

Surnult sündinud: väikeettevõtjad jäävad soodsa lahenduseta

23.11.17 ... Jaanuarist jõustub aruandlusvaba ning soodsa maksumääraga ettevõtlusvorm väikeettevõtjatele, kuid ükski pank pole ettevõtluskonto teenust valmis pakkuma, jättes sihtgrupi pika ninaga.

ERR Riias: Läti annab lisaraha tervishoidu ja tõstab kaitsekulutusi

24.11.17 ... Läti järgmise aasta eelarve toob lisaraha tervishoidu ja tee-ehitusse ning tõstab kaitsekulud kahe protsendini sisemajanduse kogutoodangust (SKT). Lisaks kehtestatakse Lätis astmeline tulumaks ja tootmisse investeeritud kasum muutub maksuvabaks.

Raha tunniga mehele: EAS-i küsitav praktika muutus uue seadusega keelatuks

24.11.17 ... EAS torkab hangete korraldamisel silma mitme tavaga, mis on riigihangete seaduses küll lubatud, ent sisuliselt küsitavad. Mõni senine praktika muutus aga alates tänavu septembrist jõustunud uue seadusega keelatuks.

Aivar Sõerd pakub: eestlaste viinaralli Lätti siiski jätkub

24.11.17 ... Endine rahandusminister, Reformierakonda kuuluv riigikogu rahanduskomisjoni kuuluv Aivar Sõerd leiab, et valitsuse otsus alkoholiaktsiisi vähendada tähendab siiski piirikaubanduse jätkumist. Sama meelt on rahanduskomisjoni vabaerakondlasest liige Andres Ammas.

Ettevõtja meelespea: veokid hakkavad peagi täitma riigikassat

24.11.17 ... Jaanuarist tuleb maksta teekasutustasu kõikide üle 3,5 tonniste veoautode eest, mis sõidavad avalikult kasutatavate teede võrgustikul.

Riigikohus teeb Tallinna Vee tariifivaidluses otsuse 12. detsembril

24.11.17 ... Riigikohus langetab otsuse Tallinna Vee ja konkurentsiameti tariifivaidluses 12. detsembril.

Väikeaktsionäride liit tegi õiguskomisjonile ettepanku seadusemuudatuseks

24.11.17 ... Eesti Väikeaktsionäride Liit (EVAL) saatis riigikogu õiguskomisjonile oma ettepaneku Eesti õigussüsteemi täiendamiseks, mis võimaldaks lahendada suurema osa vähemus- ja enamusaktsionäride vahelistest probleemidest.

Oktoobris osteti mobiiltelefone 10 miljoni eest

24.11.17 ... Eestis müüdi oktoobris 10,1 miljoni euro eest 35 100 uut mobiiltelefoni, telefonide keskmine hind tegi kuuga märkimisväärse hüppe ja kasvas oktoobris septembriga võrreldes 13 protsenti, selgus Turu-uuringufirma GfK Retail & Technology andmetest.

Alkoholimüüja: käibe suurenemine Lätis katab müügi vähenemise Eestis

24.11.17 ... SuperAlko ja CityAlko poode pidava Aldar Eesti OÜ juhi Riho Maureri sõnul on aktsiisitõus Eesti kaupluste müüki vähendanud, kuid Lätis asuva kolme kaupluse müüki jõudsasti suurendanud.

Selgusid Euroopa parimad ettevõtluse edendajad

23.11.17 ... Tallinnas tunnustati pidulikul galal Euroopa parimaid algatusi, mis toetavad ettevõtlust. Peaauhinna viis koju Hollandist pärit projekt Innofest, mis pakub ettevõtjatele turvalist keskkonda oma prototüüpide katsetamiseks suvefestivalidel enne nende turule viimist.

ERR Riias: paljud ettevõtted peavad Balti riike oma siseturuks

23.11.17 ... Läti peaminister andis neljapäeva õhtul Riias üle Eesti ja Läti ettevõtlusauhinnad. Balti riikide ettevõtluskeskkond on sarnane ning paljud firmad peavad Eestit, Lätit ja Leedut oma siseturuks.

Ida-Virumaad külastavate turistide arv on rekordkõrge

23.11.17 ... Ida-Virumaad külastavate Vene turistide arv on kerkinud rekordtasemele.

Kavastu elanike sõnul poleks kaupluseta ka küla

23.11.17 ... Väikekaupmeeste liit kogus külastajatelt 31 000 häält, millega kutsutakse riigikogu ja valitsust üles peatama alkoholiaktsiisi, et säilitada maapoodide jätkusuutlikkust. Petitsioonile andis allkirja ka Kavastu poepidaja Väino Kägo ja mitukümmend kohalikku elanikku, kelle sõnul ei oleks poeta ka küla.

Maapoed sulgemise vastu: 31 000 inimest taotleb alkoholiaktsiisi peatamist

23.11.17 ... Väikekaupmeeste liit kogus külastajatelt 31 000 häält, millega kutsutakse riigikogu ja valitsust üles peatama alkoholiaktsiisi ja kaotama nõuet peita tubakatooted leti alla, et säilitada maapoodide jätkusuutlikkust. Petitsiooni arutas neljapäeval sotsiaalkomisjon, kes aga leidis, et kaasama peaks ka teisi komisjone. Uuesti tullakse kokku maainimeste muret arutama alles uuel aastal.

Kohus: Lasnamäe ja Nõmme piirkonna prügiveokorraldus on õigusvastane

23.11.17 ... Tallinna halduskohus rahuldas Ragn-Sells AS-i kaebuse ning asus seisukohale, et Lasnamäe jäätmeveopiirkonnas nr 10 ja Nõmme jäätmeveopiirkonnas nr 2 ei võimalda sõlmitud hankelepingud alltöövõtjate kasutamist.

Kinnisvarafirmad ei seosta sooduspakkumiste lainet hinnalae saavutamisega

23.11.17 ... Paljud Tallinna piirkonna uusarendused pakuvad kortereid kampaania korras soodushinnaga või lubavad kiirele ostjale kauba peale köögimööblit. Kinnisvarafirmade sõnul ei tähenda see, et saavutatud on hinnalagi, vaid klientide huvi jõulude eel kodu soetada on suurem ning arendustevaheline konkurents tihe.

TTÜ teadlased: tuulest elektri tootmine on etteaimamatum kui päikesest

23.11.17 ... Kui traditsioonilised elektrijaamad suudavad toota elektrit nii palju kui parasjagu tarvis läheb, siis taastuvenergialahendused, näiteks päike ja tuul, on ebastabiilsemad. Ja nagu selgub Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) teadlaste uuringust, on tuuleenergia meie oludes kõikuvama tootlikkusega kui päikeseenergia.

Eestlaste hoiused kasvavad jõudsas tempos

23.11.17 ... Majapidamiste hoiused suurenesid oktoobris üheksa protsenti 6,6 miljardi euroni ning nende kasv on viimastel kuudel kiirenenud, teatas Eesti Pank.

Fazer toob turule maailma esimese putukaleiva

23.11.17 ... Soome pagari- ja kondiitritoodete firma Fazer teatas neljapäeval, et toob turule maailma esimese putukaleiva.

Leedu piimatööstus kaotas kohtus kaubamärgivaidluse Estoveriga

23.11.17 ... Harju maakohus ei rahuldanud Leedu piimatööstuse AB Žemaitijos Pienas hagi kaubamärgivaidluses OÜ Estover vastu.

Tallinn investeerib teedesse järgmisel aastal 53 miljonit eurot

23.11.17 ... Teede ja tänavate valdkonna investeeringuteks kavandab Tallinna linnavalitsus 2018. aasta eelarve eelnõus 53,4 miljonit eurot, mida on ligi kolm protsenti enam kui tänavu.

Riigi üheksa kuu tulud ületasid kulusid

23.11.17 ... Rahandusministeeriumi andmetel kasutasid riigiasutused riigieelarvega ette nähtud kuludeks ja investeeringuteks 6,51 miljardit eurot ehk 448,1 miljonit eurot ehk 7,4 protsenti rohkem kui mullu septembri lõpuks.

Lauri: valitsuse rahakülvamise poliitika sai Euroopast kardetud hinnangu

22.11.17 ... Majandusanalüütikust riigikogu liige, endine rahandusminister Maris Lauri (RE) tõdeb, et Euroopa Komisjoni ohumärgilist hinnangut Eesti puudujäägis eelarvekavale oli oodata.

Rail Balticu projekteerimishange on väljakuulutamisel

22.11.17 ... Lähinädalatel kuulutatakse välja Rail Balticu projekteerimishange. Kolme Balti riigi ühisprojekti rahastamine ei tohiks ohus olla.

Rakvere lihakombinaadi töötajad esitasid uue palganõude

22.11.17 ... Rakvere lihakombinaadi töötüli lahendamise läbirääkimistel toimus kolmapäeval järjekordne voor, kus osalesid ka ametiühingute keskliidu esindajad. Kuigi pooled loodavad jõuda töötüli lahenduseni enne uue tööseisaku korraldamist, annab ametiühingutele võimaliku streigi puhul lisatuge teadmine, et neile on toetust avaldanud rohkem kui 30 riigi ametiühingud.

Eesti riigieelarve langes Euroopa Komisjoni hinnangus oivikust keskmikuks

22.11.17 ... Euroopa Komisjoni hinnang Eesti eelarvekavale on kehvem kui mullu. Oiviku kategooriast, kuhu kuuluvad tänavu meie naabrid, on Eesti langenud aste madalamale, põhjuseks suur struktuurne puudujääk kavandatavas riigieelarves.

Uber teatas aasta hiljem, et langes hiiglasliku andmevarguse ohvriks

22.11.17 ... Häkkerid said 2016. aastal aset leidnud andmevarguse käigus ligipääsu umbes 57 miljoni transpordiettevõtte Uber autojuhi ja kliendi isiklikele andmetele, teatas Uber üle aasta hiljem.

Ekspress Grupi kinnisvaraportaal võib käivituda lähinädalatel

22.11.17 ... Ekspress Grupi ja kuue kinnisvarabüroo koostöös plaanitav uus kinnisvaraportaal võib käivituda lähinädalatel.

Heimar Lenk: maapoodidele tuleb hakata dotatsiooni maksma

22.11.17 ... Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikme Heimar Lengi hinnangul peaks riik hakkama maapoode doteerima või tuleks alkoholiaktsiisi tõstmine asendada üksikisiku tulumaksu suurendamisega.

Soome digiretsept toimib järgmisest suvest ka Eestis

22.11.17 ... Soome digiretsept toimib järgmisest suvest alates ka Eestis, kirjutas kolmapäeval põhjanaabrite ajaleht Uutissuomalainen.

Tõniste on leidnud 35 miljonit, et aktsiisitõus ära jätta

21.11.17 ... Rahandusminister Toomas Tõniste esitab neljapäeval valitsuskabinetile konkreetse ettepaneku, kuidas tuleva aasta veebruaris alkoholi aktsiisitõus ära jätta.

Ettevõtjad saavad tootmise tõhustamiseks abi TTÜ laborist

21.11.17 ... Tehastel on sageli probleem – tootmisliini ümberseadistamine võtab kaua aega ning on kulukas. Täna Tallinna tehnikaülikoolis avatud nutika tootmine labor aitab analüüsida ja välja töötada tootmislahenduse, mis on kõige tõhusam. Tegu on Eesti ühe esimese teaduslikel alustel tugineva laboriga, mis astub sammu lähemale mõistele tööstus 4.0.

Kodu kesklinnas Pae tänaval: kinnisvaraportaale eksitav asukohainfo ei morjenda

21.11.17 ... Kinnisvaraportaalides pole sugugi harv kohata kuulutusi, kus Lasnamäe alguses asuvat pinda reklaamitakse välja kesklinnakorterina või märgitakse Harkus asuva maja asukohaks Nõmme. Koduotsijale võib selline olukord segadust tekitada, kuid portaalide sõnul on muudatuste tegemine komplitseeritud.

Ikea kutsub tagasi 29 miljonit kummutit ja riidekappi

21.11.17 ... Ikea teatas taas 29 miljoni kummuti ja riidekapi tagasikutsumisest pärast kaheksanda lapse surma Ikea kummuti tõttu.

Mitmed Laima maiustused valmivad Kalevi kommivabrikus

21.11.17 ... Läti kommivabriku Laima mitmed maiustused valmivad tegelikult Kalevi kommivabrikus. Mõlemad ettevõtted kuuluvad suurde Orkla kontserni ning selline optimeerimine on kontsernipoliitika.

Idufirmad hakkavad regulatiivses liivakastis paremaid poliitikaid häkkima

21.11.17 ... Teisipäeval ja kolmapäeval toimub Tallinnas Startup Nations Summit, mis toob Eestisse idufirmade esindajaid ja poliitikakujundaid enam kui 60 riigist. Muuhulgas hakkavad osalejad "häkkima" ehk otsima kiirkorras lahendusi eri riikide valitsuste poliitilistele probleemidele.

Sõnajalad taotlevad kohtuniku taandamist

21.11.17 ... OÜ Aidu Tuulepark tegi Tartu halduskohtu esimehele taotluse taandada Aidu Tuulepargi ehituslubade asja menetlev Jõhvi kohtunik Karin Jõks, kuna leiab, et kohtunik pole menetlusosaliste suhtes erapooletu.

Toidutööstused: Eesti tootjal on keeruline suurtes jaekettides kaupa müüa

20.11.17 ... Eesti toidutootjatel on oma kaupade turustamisel suuremates jaekettides mitmeid probleeme, näiteks tuuakse väga ranged sanktsioonid, mida rakendatakse väiksemagi vea korral. Eesti Kaupmeeste Liidu sõnul on ranged tingimused seatud tarneraskuste vältimiseks.

Google ostis Taanis maatüki rajatava Apple'i keskuse kõrvale

20.11.17 ... Google'i omanikfirma Alphabet Inc teatas, et ostis Taani lõunaosas asuva krundi, mille kõrvale on peagi kerkimas ka Apple'i andmekeskus. Alphabet Inc on ostu põhjendanud vajadusega kindlustada, et neil oleks samuti olemas võimalus sinna andmekeskus ehitada.

Uvic otsib tegevuse jätkamiseks investorit

20.11.17 ... Kreeditorid nõuavad poolfabrikaatide tootjalt Uvic 10 miljonit eurot, ettevõtte omaniku ja endise juhi Aleksandr Musarovi sõnul jätkab ettevõte tegevust ning otsib uut investorit.

Eesti juhtis ELi 2018. aasta eelarve läbirääkimised kokkuleppeni

17.11.17 ... ELi Nõukogu ja Euroopa Parlament  jõudsid nädalavahetusel Brüsselis kokkuleppele ELi 2018. aasta eelarves. Liidu tuleva aasta eelarve on 160,1 miljardit eurot ning lähtub otseselt ELi poliitilistest eesmärkidest. Kogu eelarveprotsessi ja lepituskohtumist Euroopa Parlamendiga juhtis ELi Nõukogu eesistuja Eesti. 

Tööstustoodangu tootjahinnad tõusid oktoobris aastaga 3,7 protsenti

20.11.17 ... Tööstustoodangu tootjahinnad tõusid oktoobris võrreldes septembriga 0,4 protsenti ja võrreldes eelmise aasta oktoobriga 3,7 protsenti.

Mõõdetamatu kasu: EAS hindab välisreise ettevõtjate rahulolu järgi

20.11.17 ... EAS korraldab ettevõtjatele aastas kümneid välisreise ja -seminare, ent peamiseks mõõdikuks reiside tulemuselikkuse hindamisel on ettevõtjate rahulolu viiepalliskaalal. Ehkki selle järgi otsustades on ettevõtjad reisidega rahul, ei selgu metoodikaga saadav majanduslik kasu, mis peaks pikas perspektiivis iga ettevõtte eesmärgiks olema.

Torustikuvahetus kergitab Haapsalus vee hinda

19.11.17 ... Haapsalu Veevärgi juhataja Kaido Eriku sõnul ootab vee- ja kanalisatsiooniteenuse hinda umbes 10 protsendine hinnatõus, sest ettevõte on nii Haapsalus kui ka Uuemõisas mastaapselt torustikke vahetanud, kirjutab Lääne Elu.

EL tahab kärpida tuleva aasta eelarves Türgile eraldatavat raha

18.11.17 ... Euroopa Liit mõtleb kärpida 2018. aasta eelarves Türgile ette nähtud rahastust, sest kahtleb Ankara pühendumuses demokraatiale ja inimõigustele.

Draghi sõnul ei ole euroala valmis abimeetmetest loobuma

17.11.17 ... Euroopa Keskpanga president Mario Draghi toonitas reedel peetud kõnes, et euroala majandus sõltub endiselt abimeetmetest ehk madalatest intressidest ja raha trükkimisest.

Senised kesköised Virtsu-Kuivastu reisid võivad lükkuda hilisemaks

17.11.17 ... Jaanuarist hakkab mandri ja suursaarte vahelist parvlaevaliiklust korraldama maanteeamet. Graafikute koostamisel tahab amet jälgida selle aasta statistikat ja arvestada juba ette ka saartel toimuvate suurüritustega. Kesköised Virtsu-Kuivastu reisid ei kao.

Väikeettevõtted peavad firmaautode muudatust ebaõiglaseks

17.11.17 ... Firmade sõiduautode kohta, mida kasutatakse ainult töösõitudeks, tuleb uuel aastal teha liiklusregistrisse vastav märge, muidu käsitleb maksuamet neid segakasutuses olevate autodena, mis käiksid erisoodustusmaksu alla. Uue korra järgi maksustatakse kõiki segakatuses olevad autosid võimsuse järgi, mitte läbisõidu alusel. Väikeettevõtted peavad muudatust ebaõiglaseks.

Ansip EL-i kõnehindade ühtlustamisest: tegu on hääbuva probleemiga

17.11.17 ... Euroopa Komisjon ei toeta europarlamendi ettepanekut ühtlustada Euroopa Liidu riikide vahelised telefonikõnede hinnad, sest tegu on hääbuva probleemiga, ütles Euroopa Komisjoni asepresident, digivolinik Andrus Ansip.

Erasõiduks tööauto kasutaja saab "naabrivalve" korras maksuametile üles anda

17.11.17 ... Uuest aastast alates saab igaüks liiklusregistri avalikust andmebaasist kontrollida, millised autod on ette nähtud ainult töösõitudeks, ning maksuametile vihje anda, kui naaber vabal ajal tööautoga ringi liigub. Maksuameti kinnitusel ei reageeri nad aga igale vihjele ning tegu pole üleskutsega pealekaebamisele.
jõulusalm
PRAEGU VIKERRAADIOS

EV 100 kalendaarium | Pöördeline November 1917

"Otse uudistemajast"
JÄRELKUULAMISEKS


JÄRELVAATAMISEKS
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: