Majandus

Transiidisektor peab saadikute Moskva-visiiti vajalikuks toeks ärisuhetele

23.04.17 ... Eesti parlamendiliikmete visiidis Moskvasse transiidimessile Transrussia nähakse sümboolset akti, mis peaks sillutama teed ärisuhete taastamisele, kuid optimismi tase on delegatsiooni liikmetel siiski erinev.

Minister Tamm kiirele Jaapani turu läbimurdele ei looda

23.04.17 ... Eesti toiduainetootjad on visiidil Jaapanis, et tutvustada Eesti maitseid ja edendada eksporti. Siiani on kõige edukamalt tõusva päikese maal jala ukse vahele saanud Eesti piimatootjad, sest Eesti juust jaapanlastele maitseb.

USA ei anna Venemaal naftat puurida soovivatele firmadele eriluba

21.04.17 ... Donald Trumpi administratsioon ei anna USA ettevõtetele, sealhulgas Exxon Mobilile eriluba selleks, et puurida Venemaal naftat ja gaasi samal ajal kui sanktsioonid kehtivad, teatas rahandusminister Steve Mnuchin.

ERR Lätis: Riia lennujaam tahab avada lähiajal kaugemaid liine

21.04.17 ... Baltimaade suurimat, Riia lennujaama läbis sel nädalal 60. miljones reisija, tänavu on kasvanud kõigi, eriti ümberistumisvõimalusi kasutanud sõitjate arv. Suvel saab Riiast lennata ligi 90 sihtkohta ning lennujaama uue juhi kinnitusel on eesmärk avada lähiajal kaugemaid sihtkohti.

Telia tõstis rändlustasude kaotamise tuules andmesidepakettide hinda Uuendatud 19:13

21.04.17 ... Ehkki 20. aprillist kadusid Euroopa Liidus andmeside rändlustasud, ei läinud Telia andmesidepaketid odavamaks, vaid hoopis kallimaks. Seejuures Soomes saavad sama firma kliendid teenust soodsamalt ja suuremas mahus.

Saaremaal kasvab praegu kodusigu rohkem kui aasta tagasi

21.04.17 ... Viimase kahe aastaga, mil Eestis on möllanud Aafrika seakatk, on kodusigu ligi saja tuhande võrra vähemaks jäänud, aga Saaremaal on sigu praegu kasvamas hoopis rohkem kui aasta tagasi, kuigi ranged sanitaarnõuded teevad seapidamise kallimaks.

Piirikaubandus viib kolm Coopi väikepoodi Põlvamaal sulgemisele Uuendatud 18:46

20.04.17 ... Põlva Tarbijate Ühistu sulgeb järgmise kolme kuu jooksul Leevi, Ruusa ja Linte kauplused, kuna aastaid toimetulekupiiril tegutsenud väikepoed on viimase kahe aastaga tekkinud piirikaubanduse tõttu pidanud oma tegevusele peale hakkama maksma.

Suhkrumaks toob eelarvesse algselt plaanitust ligi 10 miljonit vähem

21.04.17 ... Magustatud jookide maksustamisest ootab rahandusministeerium riigieelarvesse 2018. aastal ligikaudu 15 miljonit eurot, 2019. aastal 16 miljonit ja 2020. aastal 17 miljonit eurot; varasemate maksumäärade juures oleks laekumine 2018. aastal olnud 24 miljonit.

Riik nõuab mikroettevõtjalt senisest lühemat aruannet

21.04.17 ... Mikroettevõtjad saavad mullu kehtima hakanud seadusemuudatusest tingitult tänavu esimest korda esitada äriregistrile märksa väiksemas mahus majandusaasta aruande. Majandusministeerium ja maksuamet leiavad, et pettuste ohtu see ei suurenda.

Coopi pank vajab laenude andmiseks raha juurde

21.04.17 ... Jõudsalt tegevust laiendav Krediidipank, mille omanikuks sai hiljuti Coop, vajab hädasti raha, et uusi laene välja anda, mistõttu püütakse kliente meelitada soodsa hoiuseintressiga.

Piima kokkuostuhind kasvas aastaga 41 protsenti Uuendatud 09:13

21.04.17 ... Statistikaameti andmeil oli piima kokkuostuhind märtsis 321,3 eurot tonnist, mis on 41,3 protsenti enam kui 2016. aasta samas kuus.

Maris Lauri: kõige hullem on reservide kasutusele võtmine

20.04.17 ... Endise rahandusministri, Reformierakonna liikme Maris Lauri hinnangul riigi eelarvestrateegia puhul hirmutav, et planeeritud on väga suur puudujääk ja kasutusele võetakse reservid.

Riigi kultuurieelarve prioriteet on palgatõus

20.04.17 ... Riigieelarve kultuuri osast on välja tuua kolm suuremat kasvuvaldkonda. Minister Indrek Saar kinnitas, et eelarve prioriteet on jätkuvalt kultuuritöötajate palgatõus.

Arstide liit kaalub streigi ärajätmist

20.04.17 ... Tervishoidu suunatakse riigieelarvest järgmise nelja aastaga umbes 215 miljonit eurot lisaraha. Arstide liidu peasekretäri Katrin Rehemaa sõnul ei kata eraldatavad summad esimestel aastatel reaalseid ravivajadusi. Samas hindab arstide liit vastu võetud otsust kõrgelt ning võimalus, et arstide plaanitav streik ära jääb, suurenes Rehemaa hinnangul märkimisväärselt.

T1 kaubanduskeskus ja transpordisõlm valmivad järgmisel sügisel

20.04.17 ... Peterburi tee äärde kerkivad Ülemiste transpordisõlm ja kaubanduskeskus T1 Mall of Tallinn valmivad 2018. aasta sügiseks.

Valitsus loodab paisuvaid kulusid katta suuremast majanduskasvust Uuendatud 19:10

20.04.17 ... Kolmapäeval kokku lepitud riigi eelarvestrateegias on eri valdkondade kulude pool järgmisel aastal 10,6 miljardit eurot ning tulusid on kümme miljardit eurot.

Elisa viis lõpuni Starmani ja Santa Monica ostutehingud

20.04.17 ... Elisa viis neljapäeval lõpuni eelmise aasta detsembris avalikustatud Starmani ning käesoleva aasta märtsis avalikustatud Santa Monica Networks ostuprotsessid.

Sester valgustas valitsuse plaani riigiettevõtete börsile viimiseks Uuendatud 14:59

20.04.17 ... Rahandusminister Sven Sester ütles valitsuse pressikonverentsil riigifirmade erastamise kohta, et koalitsioon on kokku leppinud EVR Cargo, Eesti Teede, Tallinna Sadama ja Eesti Energia osas, kuid tema hinnangul ei ole ka Levira riigi omandis hoidmisel mingit mõtet.

Sõerd: Ratase valitsus ajab vastutustundetut eelarvepoliitikat

20.04.17 ... Kogu eelarvepoliitika, mida Jüri Ratase juhitav valitsus ajab, on jätkusuutmatu ja vastutustundetu, sest defitsiit tekib jooksvate ja püsikulude tõttu ning hakkab järgmistel aastatel kasvama, leiab riigikogu rahanduskomisjoni liige, endine rahandusminister Aivar Sõerd (Reformierakond).

Riigi äriühingud maksavad tänavu 136 miljonit eurot dividende

20.04.17 ... Valitsus kinnitas riigi äriühingutelt 2017. aastal riigieelarvesse makstavate dividendide summaks 136 miljonit eurot.

Valitsus leppis kokku pankade dividendide avansilise tulumaksu kehtestamise Uuendatud 11:33

20.04.17 ... Vastavalt koalitsioonileppes sätestatud finantsasutuste maksustamise eesmärgile, otsustas valitsus kolmapäevasel kabinetiistungil täiendada tulumaksusüsteemi ja kehtestada krediidiasutustele 14-protsendilise dividendide avansilise tulumaksu.

Politico: Ansipi lähenemist digivaldkonna arendamisel peetakse liiga pehmeks

20.04.17 ... Euroopa Liidu digitaalse ühisturu asepresidendi Andrus Ansipi lähenemist digivaldkonna arendamisel peetakse liiga pehmeks, samal ajal kui endine Ansipi alluv Günther Oettinger ka uuel ametipostil digiteemadega väga jõuliselt edasi tegeleb, kirjutab Politico.

Tööstustoodangu tootjahinnad kerkisid aastaga 3,1 protsenti

20.04.17 ... Tööstustoodangu tootjahinnaindeks märtsis võrreldes veebruariga ei muutunud, kuid võrreldes eelmise aasta märtsiga oli muutus 3,1 protsenti.

Ehitushinnad tõusid aastaga 0,7 protsenti

20.04.17 ... Ehitushinnaindeksi muutus oli tänavu esimeses kvartalis võrreldes eelmise aasta neljanda kvartaliga 0,4 protsenti ja võrreldes eelmise aasta esimese kvartaliga 0,7 protsenti.

Tubakatoodetele hakkavad mais kehtima uued nõuded

20.04.17 ... 20. maist peavad kõik Eestis müüdavad tubakatooted ning sellega seonduvad tooted nagu elektroonilised sigaretid ja nende täitepakendid vastama direktiiviga ette nähtud nõuetele.

Riigieelarve strateegia: auto- ja pangamaksud välja, suhkrumaks sees Uuendatud 21:33

19.04.17 ... Valitsus leppis kabinetinõupidamisel kokku aastate 2018–2021 riigi eelarvestrateegia (RES) põhimõtted, mis on aluseks järgmise nelja aasta riigi rahalistele plaanidele. Tervishoidu ja kaitsekulutustesse pannakse raha juurde, auto- ja pangamaksu ei tule. Väiksemaks jääb ka varem lasteaiaõpetajatele lubatud palgatõus.

Ülemiste keskus kavandab kinokompleksi ehitamist Uuendatud 19:35

19.04.17 ... Ülemiste keskus Tallinna veerel plaanib 35 miljoni euro eest ehitada kinokompleksi.

Aktivistide sõnul ehitatakse Lätis esmalt vaid Rail Balticu Riia lõik

19.04.17 ... Rail Balticu vastase kodanikuliikumise väitel nähtub Rail Balticu lepingutest, et Lätis ehitatakse esmajärjekorras valmis vaid Riia linna lõik ning Riia ja Eesti piiri vahele jääv osa lükkub määramata tulevikku. Läti transpordiministeerium toonitas samas, et kõik lõigud valmivad kokkulepitud tähtajaks.

Keskpank hoiatab valitsust pangamaksu eest

19.04.17 ... Eesti Pank hoiatas, et valitsuse kavandatav pangamaks võib probleeme kaasa tuua.

Finantsinspektsioon ei andnud Ühistupangale tegevusluba Uuendatud 15:57

19.04.17 ... Finantsinspektsioon peatas Eesti Ühistupangale tegevusloa taotluse läbivaatamise ja seega Ühistupangale luba ei andnud, kuna ei saanud soovitud lisainfot Edgar Savisaare kohta; Ühistupank plaanib otsuse vaidlustada.

Ministeerium: Tallinna-Viljandi raudteeühenduse säilimine on kindel Uuendatud 15:23

19.04.17 ... Majandusministeeriumi kinnitusel on Tallinn-Viljandi raudteeühenduse jätkumine ka pärast Rail Balticu vastuvõtmist 2025. aastal kindel; varasemalt teatas ministeerium, et ühenduse jätkumise otsustab valitsus juunikuus.

Soomekeelne netiraadio soovib Äripäevale antud raadioloa tühistamist

19.04.17 ... Soomekeelset netiraadiot omav MTÜ Sibelius, Sauna ja Sisu vaidlustas tehnilise järelevalve ameti (TJA) otsuse anda Äripäevale raadioluba, kuna nende hinnangul on Äripäeva taotluses esitatud kõrvaltingimuste näitajad vastuolulised ja selgusetud.

Keskpank: ühisrahastusega kinnisvarasse investeerides tuleb riske tajuda

19.04.17 ... Ühisrahastusplatvormide roll on praegu väike, kuid turuosa kasvab ja nende kaudu kinnisvarasse investeerimisel tuleks riske teadvustada, ütles Eesti Panga president Ardo Hansson. Crowdestate'i juhi Loit Linnupõllu sõnul ei jookse inimesed ummisjalu raha paigutama ning mõtlevad asja enne läbi, kuid investorid peavad mõistma, et võtavad igal juhul riski.

Müller: ülekuumenemist võib märgata ärikinnisvara-, mitte eluasemeturul Uuendatud 11:40

19.04.17 ... Uusi kaubanduskeskusi ja büroopindu on ehitatud väga palju ning rendihinnad eelmisel aastal ei muutunud, seega võib ülekuumenemist märgata pigem ärikinnisvara-, mitte eluasemeturul, ütles Eesti Panga asepresident Madis Müller.

Maakohus hakkab Liviko nn teist kartellisüüasja uuesti vaagima

19.04.17 ... Harju maakohus hakkab alkoholitootja Liviko, selle kahe töötaja ning ühe praeguseks äriregistrist kustutatud äriühingu kahe töötaja konkurentsisüüasja uuesti vaagima.

Palo nimetas EAS-i nõukokku kolm uut liiget

19.04.17 ... Ettevõtlusminister Urve Palo nimetas Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse nõukogu uuteks liikmeteks IT-ettevõtja Tiit Paananeni, Kone Baltikumi tegevdirektor Markus Nisula ja põllumajandusettevõtja Urmas Lahti.

Leht: Itaalia poliitik sai kahtlast raha Eesti kaudu

19.04.17 ... Itaalia poliitikule Eesti panga kaudu makstud miljonid on vaid kübeke suuremast rahalaevast, mis läbis siinseid panku aastatel 2012–2014.

IMF-i prognoos: Eesti majanduskasv sel aastal on 2,5 protsenti

19.04.17 ... Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) hinnangul kasvab Eesti majandus sel aastal 2,5 protsenti, sama prognoosis IMF ka 2017. aasta kohta mullu oktoobris, järgmisel aastal peaks kasv jõudma 2,8 protsendini.

Eesti paviljon Moskva transiidimessil toob Vene ametnikud Eestisse

18.04.17 ... Moskvas algas rahvusvaheline transiidimess, mida Eesti transiidiärimehed kasutavad kontaktide loomiseks ja partnerteiga läbirääkimiste pidamiseks. Pärast pikka vaheaega olid messil ärimeeste kõrval kohal ka eesti poliitikud ja ametnikud. Messil olevat Eesti paviljoni külastas ka Venemaa transpordiministeeriumi aseminister Sergei Aristov. Venemaa transpordiministeeriumi delegatsiooni on nüüd oodata ka Eestisse.

Venemaa ja Türgi peavad kõnelusi kaubanduspiirangute tühistamise üle

18.04.17 ... Venemaa ja Türgi peavad kahe nädala jooksul konsultatsioone vastastikuste kaubanduspiirangute tühistamise ajakava üle, teatas Vene valitsus teisipäeval oma veebiküljel.

LHV investeerib pensionivara Nordica lennukiparki Uuendatud 18:43

18.04.17 ... LHV teatas otsusest investeerida Nordica lennuparki. Rahvuslik lennufirma saab tehingu tulemusel osta juurde kaks lennukit.

Fotod: Energeetikatöötajad nõudsid piketil kollektiivleppe säilitamist Uuendatud 18:30

18.04.17 ... Eesti Energeetikatöötajate Ametiühingute Liit korraldas teisipäeval Tallinnas rahandusministeeriumi hoone juures Eesti Energia tütarfirmade töötajate palgaläbirääkimiste toetuseks piketi.

Fortum plaanib Tartumaale rajada päikesepargi

18.04.17 ... Soome päritolu energiakontsern Fortum soovib Tartumaale Luunja valda rajada 10-50-megavatise päikesepargi, investeeringu suurus oleks vastavalt 10 kuni 50 miljonit eurot.

Raasuke: finantsasutustest on tehtud politsei käepikendus

18.04.17 ... Loodava DNB/Nordea ühendpanga Luminor juhi Erkki Raasukese hinnangul on üleregulatsioon viinud olukorrani, kus Eesti finantsasutused on muutunud politsei käepikenduseks.

Viktor Trasberg: Eestis pole puudus oskus-, vaid odavtööjõust

18.04.17 ... Eesti tööturu põhiprobleemi olemus peitub majandusstruktuuris – liiga suur hulk töötajaid toodab liiga palju odavaid kaupu ja teenuseid. See omakorda ei võimalda tõsta palka ega olla atraktiivne Euroopa Liidust tulevale tööjõule, märgib Viktor Trasberg Vikerraadio majandusteemalises päevakommentaaris.

GAG-i uue hoone naaber vaidlustas ehitusloa Uuendatud 11:31

18.04.17 ... Tallinna halduskohus võttis arutusele naabri kaebuse Vana-Kalamaja 9 ehitusloale, millega lubati laiendada sel aadressil asuvat hoonet Gustav Adolfi Gümnaasiumi (GAG) algklasside õppehooneks.

LHV teenis I kvartalis 5,1 miljonit eurot kasumit

18.04.17 ... Käesoleva aasta esimese kolme kuuga teenis LHV Group 5,1 miljonit eurot puhaskasumit: pank teenis 4,3 miljonit eurot, varahaldus 0,7 miljonit eurot ja Leedu äriüksus Mokilizingas 0,3 miljonit eurot kasumit.

Hansson: väike puudujääk tekitaks probleeme pikaajalisele majanduskasvule Uuendatud 21:18

17.04.17 ... Eesti Panga president Ardo Hansson ütles, et väike eelarvedefitsiit tekitaks praegu Eestis probleeme pikaajalisele majanduskasvule. Eestile sobib tema hinnangul konservatiivsem eelarvepoliitika.

Saudi Araabia suurendab alternatiivenergia osakaalu 10 protsendile

17.04.17 ... Saudi Araabia energeetikaminister Khaled al-Falih ütles Saudi Araabia taastuvenergia investeeringute foorumil (SAREIF), et riik kavatseb kuue aasta pärast toota 10 protsenti oma elektrist taastuvenergia allikatest.

Maksuameti palgamakse süsteemiga on liitunud vaid üks pank

17.04.17 ... Maksuametil on valminud IT-süsteem, mis võiks päästa kümned tuhanded väikeettevõtted maksudeklaratsiooni esitamisest, sest amet saaks vajalikud andmed kätte otse netipangast. Praeguse seisuga on süsteemi oma netipangaga sidunud vaid LHV ning seda kaalub ka SEB, Swedbank aga maksuameti uut süsteemi praegu üle võtta ei plaani.
ETV OTSE
PRAEGU VIKERRAADIOS