Välismaa

Mugabe avalikus pöördumises presidendiametist lahkumisest ei teatanud

19.11.17 ... Zimbabwes võimul olev erakond Zanu-PF tagandas pühapäeval president Robert Mugabe parteiliidri kohalt. Allika sõnul on Mugabe nõustunud ka presidendikohalt lahkuma, kuid oma telepöördumises Mugabe sellest ei teatanud.

Hädakutsungid annavad lootust Argentina allveelaeva leidmiseks

19.11.17 ... Argentina kaitseministeerium teatas, et on kinni püüdnud hädakutsungid, mis võivad olla pärit kadunud allveelaevalt, millega pole saadud ühendust kolmapäeva hommikust saadik.

Prantsuse politseinik lasi kolm inimest maha ja tegi siis enesetapu

19.11.17 ... Prantsusmaal lasi politseinik maha kolm inimest ja tegi siis enesetapu, teatas kohalik prokurör pühapäeval.

Marokos sai toidujagamisel tekkinud rüseluses 15 inimest surma

19.11.17 ... Marokos sai toiduabi jagamisel tekkinud rüseluses vähemalt 15 inimest surma ja viis vigastada.

Juncker: Euroopa toetab Hispaania samme Kataloonia lahkulöömise vastu

19.11.17 ... Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker nimetas Kataloonia iseseisvuspüüdlusi katastroofiks ning kinnitas Euroopa toetust ühtsele Hispaaniale.

New Yorgi metroo muutis teadaanded sooneutraalseks

19.11.17 ... Kui siiani kõnetasid New Yorgi metroo kõlaritest kostnud teadaanded daame ja härrasid, siis nüüdsest pöördutakse sooneutraalselt reisijate või sõitjate poole.

Zimbabwe kindralid survestavad Mugabet tagasi astuma

19.11.17 ... Zimbabwe sõjaväejuhid survestavad pühapäevastel kõnelustel president Robert Mugabet tagasi astuma.

Soome sotsiaaldemokraatide toetus läheneb konservatiividele

19.11.17 ... Soome Sotsiaaldemokraatliku Partei (SDP) toetus on lähenemas konservatiivse Koonderakonna omale.

Merkel teeb pühapäeval viimase katse koalitsioon kokku panna

19.11.17 ... Saksa liidukantsler Angela Merkel teeb pühapäeval viimase katse valitsus kokku panna, et säilitada oma poliitiline tulevik ja hoida ära uued valimised, mis võiksid destabiliseerida nii Saksamaad kui kogu Euroopat.

Hispaania ranniku lähedal päästeti 600 migranti

18.11.17 ... Hispaania ranniku lähedal päästeti 24 tunni jooksul umbes 600 Aafrika migranti, teatas laupäeval merepäästepatrull.

Põhja-Koread külastab üle aasta Hiina tippametnik

18.11.17 ... Põhja-Koreas viibib üle aasta esimene Hiina tippametnik, kes arutas laupäeval Pyongyangi ametnikega piirkondlikke probleeme, teatas Põhja-Korea meedia.

Liibanoni peaminister naaseb lähipäevil Beirutisse

18.11.17 ... Liibanoni peaminister Saad Hariri kohtus laupäeval Pariisis Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroniga, et rääkida tema ametist lahkumise tõttu tekkinud kriisist.

Läti tähistas iseseisvuspäeva seni suurima paraadiga

18.11.17 ... Läti tähistas laupäeval 99. iseseisvuspäeva suurima sõjaväeparaadiga pärast iseseisvuse taastamist, teatas Läti kaitseministeerium laupäeval. Läti täidab järgmisel aastal lubaduse ja eraldab riigikaitsele kaks protsenti sisemajanduse kogutoodangust (SKT).

Palestiina vabastusorganisatsioon ähvardab katkestada suhtluse Valge Majaga

18.11.17 ... Palestiinlasi esindav Palestiina Vabastusorganisatsioon (PVO) ähvardas laupäeval katkestada suhtluse USA presidendi Donald Trumpi valitsusega, kui see sulgeb PVO kontori Washingtonis.

Allikad: võimupartei vallandab Mugabe pühapäeval

18.11.17 ... Zimbabwe võimupartei ZANU-PF peab pühapäeval keskkomitee erakorralise kohtumise selleks, et vallandada 93-aastane president Robert Mugabe parteijuhi kohalt, teatasid kaks ZANU-PFi allikat.

USA välisministeerium toetas raketisüsteemi Patriot müüki Poolale

18.11.17 ... USA välisministeerium teatas reedel, et kiitis heaks õhu- ja raketitõrjesüsteemi Patriot müümise NATO liitlasele Poolale.

Saksamaal jätkusid kõnelused valitsuse moodustamiseks

18.11.17 ... Saksamaal jätkusid laupäeval nelja erakonna koalitsioonikõnelused, mida juhib kantsler Angela Merkel. Osapooled pole seni suutnud erimeelsustest üle saada.

Stoltenberg: NATO uksed on Ukrainale avatud

18.11.17 ... NATO uksed on Ukrainale avatud, kuigi otsuse vastuvõtmiseks peavad langetama kõik alliansi 29 liiget, ütles NATO peasekretär Jens Stoltenberg Halifaxi rahvusvahelisel julgeolekufoorumil.

Venemaa Kataloonia: Uurali vabariigi loomise kogukond

18.11.17 ... Mihhail Gorbatšov kõneles hiljuti, et Venemaa Föderatsioonis on „palju Katalooniaid“. Kui nominaalselt tunnustatud autonoomiad on Vene valitsusele näha, siis raskem on nende rahvastega, keda ametnike arust polegi olemas. Üks sellistest kujuteldavatest kogukondadest tegutseb Uurali vabariigi loomise nimel.

Venemaa pani ÜRO Julgeolekunõukogus veto ka Jaapani kavale

18.11.17 ... Venemaa pani reedel ÜRO Julgeoleknõukogus veto ka Jaapani esitatud resolutsioonikavale, mille eesmärgiks oli Süürias aset leidnud keemiarünnakute uurimise pikendamine, teatasid diplomaadid.

Argentina merevägi otsib kadunud allveelaeva

18.11.17 ... Argentina merevägi teatas reedel, et otsib kadunud allveelaeva ARA San Juani, mis viibis viimasena teadaolevalt rohkem kui 400 kilomeetri kaugusel Patagoonia rannikust.

Välisuudiste lugemissoovitus nädalavahetuseks (33)

18.11.17 ... ERR-i uudisteportaali välisuudiste lugemissoovitus nädalavahetuseks.

Inglismaal põrkasid õhus kokku helikopter ja väikelennuk

17.11.17 ... Inglismaal Buckinghamshires põrkasid õhus kokku helikopter ja väikelennuk, neli inimest sai surma.

ÜRO hääletab taas Süüria keemiarünnakute uurimise pikendamise kava üle

17.11.17 ... ÜRO Julgeolekunõukogu hääletab reedel seekord Jaapani esitatud resolutsioonikava üle, mille eesmärgiks on Süürias aset leidnud keemiarünnakute uurimise pikendamine, teatasid diplomaadid.

Leht: USA esindajatekoda tahab Euroopasse lisavägede saatmist

17.11.17 ... USA esindajatekoda tahab, et üha jõulisema Venemaa tõttu koostaks sõjavägi strateegia, mille kohaselt paigutada Euroopasse rohkem sõjaväelasi ning vaadata ümber kavandatavad baaside sulgemised.

Endine asepresident naasis Zimbabwesse, Mugabe võib peagi ameti kaotada

17.11.17 ... Zimbabwe endine asepresident Emmerson Mnangagwa, kelle tagandamine eelmisel nädalal tõi kaasa sõjaväe võimuhaaramise, naasis kodumaale, teatas tema kõrge abi reedel.

Süürias hukkus autopommiplahvatuses vähemalt 26 inimest

17.11.17 ... Süüria idaosas hukkus reedel autopommiplahvatuses vähemalt 26 põgenikku, teatas Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.

Advokaat: Puidgemonti väljaandmisistung lükati detsembrisse

17.11.17 ... Tagandatud Kataloonia president Carles Puigdemont saabus reedel Belgia kohtusse, mis otsustab, kas ta antakse Hispaaniale välja. Väljaandmisistung lükati edasi.

EL-i liidrid ootavad Maylt selgust kodanike õiguste kohta pärast Brexitit

17.11.17 ... Suurbritannia peaks tõhusamalt tegutsema sellise Euroopa Liidust lahkumise lepingu nimel, mis tagaks ka töötajate õigused, leidsid Göteborgi kogunenud Euroopa Liidu riigijuhid.

Saksa valitsuskõnelused tähtajaks tulemust ei andnud

17.11.17 ... Saksa valitsuskõnelustel neljapäevale seatud tähtajaks üksmeelele ei jõutud, kuid läbirääkimisi siiski jätkatakse, teatas väljaande Der Spiegel uudisteportaal reede varahommikul.

Kremli sõnul pole Putini taas presidendiks kandideerimine veel teada

17.11.17 ... Kremli pressiesindaja Dmitri Peskovi sõnul pole veel teada, kas president Vladimir Putin järgmisel aastal toimuvatel valimistel taas kandideerib.

USA naisajakirjanik süüdistab demokraadist senaatorit käperdamises

17.11.17 ... Minnesotat esindav Demokraatliku Partei ridadesse kuuluv senaator Al Franken oli sunnitud vabandama, kui raadioajakirjanik Leeann Tweeden süüdistas teda aastatetaguses seksuaalses ahistamises ja käperdamises. Frankeni tegevust on teravalt kritiseerinud nii parteikaaslased kui ka vabariiklased.

Kohus: endine abikaasa peab Berlusconile 60 miljonit eurot tagasi maksma

17.11.17 ... Milano kohus otsustas, et endine peaminister Silvio Berlusconi ei pea enam maksma oma endisele abikaasale Veronica Lariole iga kuu 1,4 miljonit eurot elatisraha.

Iraagis ja Süürias pole ISIS-e käes enam ühtegi linna

17.11.17 ... Iraagi armee teatas reedel, et neil õnnestus äärmusrühmituse ISIS käest tagasi vallutada Rawa linn. Süüria ja Iraagi piiri lähistel asuv ligi 20 000 elanikuga Rawa oli viimane linn, mis Iraagi territooriumil veel ISIS-e käes oli.

Suri Sitsiilia kunagine tuntud maffiaboss Toto Riina

17.11.17 ... Sitsiilia maffia kunagine "bosside boss" Salvatore Toto Riina suri neljapäeval vanglahaiglas vähki.

HS: selgumas on Tallinna-Helsingi tunneli Soome-poolsed peatused

17.11.17 ... Ajaleht Helsingin Sanomat (HS) kirjutab, et Tallinna-raudteetunneli reisiliikluse peatuste asukohad on selgumas - nendeks võivad saada Helsingi kesklinn, Pasila ja lõppjaam oleks Helsingi-Vantaa lennujaamas.

Videod: Lapimaa kohal oli näha salapärast valguskera

17.11.17 ... Neljapäeva õhtul nägid inimesed Soomes Lapi maakonna taevas valgusenähtust, mille päritolu asjus pole eksperdid veel täielikule üksmeelele jõudnud. Inari päästekomando teatel on lisaks suure ja erksa valguskera nägemisele teatanud kohalikud elanikud ka tugevast paugust. Esialgse hinnangu kohaselt oli tegu meteoori, võimalik, et ka meteoriidiga.

Shanghai politsei sai kätte suure koguse võltsveini

17.11.17 ... Shanghai politsei konfiskeeris 14 000 pudelit võltsveini.

Lõuna-Dakotas lekkis Keystone'i torust tuhandeid barreleid naftat

17.11.17 ... USA-s Lõuna-Dakota osariigis lekkis Keystone'i torujuhtmest 5000 barrelit toornaftat. Õnnetus juhtus vaid mõni päev enne seda, kui Nebraska osariik pidi otsustama, kas lubada uue naftajuhtme Keystone XL-i ehitamist.

2. hoiatus inimkonnale: loodus kukub kokku, inimesel pole enam pikka pidu

17.11.17 ... 1992. aastal tegi 1700 teadlast üle maailma, sh pea kõik elus olevatest Nobeli preemia laureaatidest, ühisavalduse, mida nimetasid „Maailma teadlaste hoiatuseks inimkonnale“. Sel nädalal avaldasid teadlased toonase hoiatuse järje ehk 2. hoiatuse inimkonnale, ainult et sel korral on allakirjutanuid 15 364, nende hulgas ka 20 Eesti teadlast.

EL ei toeta ÜRO-s Venemaa ühekülgset rassismivastase võitluse käsitlust

17.11.17 ... Euroopa Liidu (EL) 28 liikmesriiki, sealhulgas Eesti, ei toetanud neljapäeval New Yorgis ÜRO Peaassamblee kolmandas komitees Venemaa resolutsiooni natsismi ja neonatsismi ülistamisest ning rassismi, rassilise diskrimineerimise ja ksenofoobia kaasaegsete vormide vastu võitlemisest.

Soomes jätkub kohtuistung kolme terrorismis süüdistatava mehe üle

17.11.17 ... Soome pealinna Helsingi alamastme kohtus jätkub reedel kohtuistung kolme terrorismis süüdistatava mehe üle, teatas kohalik meedia.

Inimõiguslased: meil on tõendeid genotsiidist rohingjade vastu

16.11.17 ... Birma julgeolekujõud on moslemitest rohingjadel kõrisid läbi lõiganud, ohvreid elusalt põletanud ning naisi ja tüdrukuid grupivägistanud, selgub kahest raportist, milles esitatakse tõendeid genotsiidist vähemusrahva kallal.

Venemaa pani Süüria keemiarünnakute uurimise pikendamisele veto

16.11.17 ... Venemaa pani neljapäeval ÜRO Julgeolekunõukogus ootuspäraselt veto USA koostatud resolutsioonikavandile, millega oleks pikendatud rahvusvahelist uurimist Süürias korraldatud keemiarünnakute toimepanijate väljaselgitamiseks.

Bonnis kohtunud riigid seadsid eesmärgiks kivisöe kasutamisest loobuda

16.11.17 ... 20 riiki ja kaks USA osariiki ühinesid rahvusvahelise eesmärgiga loobuda kivisöe kasutamisest energia tootmiseks enne 2030. aastat.

Mugabe alustas kõnelusi oma tuleviku üle

16.11.17 ... Zimbabwe president Robert Mugabe pidas armee esindajatega otsekõnelusi oma tuleviku üle.

Merkel: koalitsioonikõnelustel on veel tõsiseid erimeelsusi

16.11.17 ... Saksa liidukantsler Angela Merkel tunnistas tõsiseid erimeelsusi valitsust moodustada üritavate erakondade vahel, kuid avaldas lootust, et neljapäeval ehk ettevalmistavate kõneluste viimasel päeval jõutakse kokkuleppele.

Kaspersky kaitses enda osa NSA andmete varastamises

16.11.17 ... Viirusetõrjetarkvara tootja Kaspersky Lab vastas väidetele, et ettevõte võttis tahtlikult USA riikliku julgeolekuagentuuri (NSA) töötaja arvutist salajase informatsiooniga dokumente.

Kambodža ülemkohus saatis peamise opositsioonipartei laiali

16.11.17 ... Kambodža ülemkohus saatis laiali riigi peamise opositsioonipartei ja nüüd ei ole valitsusel tuleva aasta valimistel enam ühtki arvestatavat konkurenti.

Jumalasse uskujate arv on Venemaal kasvanud

16.11.17 ... Jumala olemasolusse uskujate arv on pärast Nõukogude Liidu kokkukukkumist Venemaal kahekordistunud, selgus Levada keskuse paarikümne aasta jooksul tehtud uuringutest.
PRAEGU VIKERRAADIOS

EV 100 kalendaarium | Pöördeline November 1917

"Otse uudistemajast"
JÄRELKUULAMISEKS


JÄRELVAATAMISEKS
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: