Mida teevad lennukid Siili õppusel?

Suurbritannia Eurofighter Typhoon ruleerimas Ämari lennubaasi stardirajale, taamal startimas õppehävitaja Hawk. (Foto: Sander Ilvest)
Alar Laats
11.05.2015 10:31
Allikas: EKV teavituskeskus
Rubriik: Siil

Ehkki kaitseväe suurõppuse Siil põhifookuses on lahingutegevus maapinnal, on käimas ka ulatuslikud lahingharjutused õhus.

Õhuväe peamine ülesanne on maaväe lahinguoperatsioone toetada, kuid selleks, et ülesandeid täita, tuleb õhus saavutada ülemvõim. Teiste sõnadega, vastase õhuvägi tuleb neutraliseerida, et ta ei segaks meie õhuväe ega ka maaväe operatsioone.

Olulist rolli etendavad vastase lahingulennukite neutraliseerimisel hävitajad. Seetõttu harjutavad hävitajad õhuvõitlust ka õppusel Siil.

Õhuvõitlus on lennukite kahevõitlus õhuruumis, kuid õppusel harjutatakse ka lennukipaaride omavahelisi võitlusi. Õhuvõitluse käigus püüab kumbki lennuk manööverdades teist sihikule saada ja oma õhk-õhk pardarelvi vastase külge lukustada. Keerukaks teeb selle manöövri see, et samal ajal püütakse manöövrite abil teise sihikule sattumist vältida.

Võimalusel püütakse kahevõitlust harjutada erinevat tüüpi lennukite vahel. Õppusel Siil osalevad USA ründelennukid A-10, mille relvastusesse kuuluvad ka õhk-õhk raketid, Poola hävitus-pommituslennukid Su-22 ning Suurbritannia õppelennukid Hawk. Kõik need on võimelised õhulahinguid pidama. Eesti õhuruumis toimuvatele õhulahingute harjutustele on Leedust Šiauliai lennubaasist kohale lennanud Itaalia õhuturbehävitajad Eurofighter ning Norra hävitajad F-16. Viie eri tüüpi lennuki kasutamine loob eriti head tingimused õhk-õhk operatsioonide harjutamiseks.

Õhulahingu edukale läbiviimisele aitavad kaasa maapeal asuvad õhuväe sihitajad, kellel on tänu radaritele tunduvalt rohkem teavet õhuruumi kohta kui hävituslennukite pilootidel. Eesti õhuruumis toimuvaid õhulahinguid juhivadki meie sihitajad Eesti õhuväe õhuoperatsioonide juhtimiskeskusest. Enamik selliseid õhulahinguid toimub 3–8 kilomeetri kõrgusel ja neid pole palja silmaga võimalik maa pealt jälgida.

Teise olulise osa õhuväe tegevusest õppusel moodustavad otseselt maaväe toetuseks sooritatavad maapealsete sihtmärkide rünnakud. Imiteeritakse rünnakuid õppuste alal siin paiknevate maaväeüksuste tellimusel. Kui need õhurünnakud toimuvad lähedal paikneva vastase vastu, siis juhivad neid rünnakuid maaväe üksuste juures asuvad Eesti õhuväe ja liitlaste tulejuhid, kes on suutelised ründelennukeid sihtmärkide juurde suunama filigraanse täpsusega. Siilil toimuvad ka õhurünnakud maasihtmärkidele päris lahingumoonaga – aga need viiakse läbi kaitseväe keskpolügoonil Kuusalu vallas.


Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Seni suurim kaitseväe õppus Siil hakkab otsi kokku tõmbama
  2015

  Kaitseväe suurõppus Siil lõpeb 15. mail, jäänud on varustuse hooldus ja kojuminek.

 • foto
  Liitlased kuulasid kaitseväe juhataja kokkuvõtet Siilist ja vaatasid demonstratsioonlaskmisi
  2015

  Läsnal kaitseväe keskpolügoonil toimusid teisipäeval demonstratsioonlaskmised külalistele Eestist ja NATO liitlasriikidest. Enne laskealale suundumist andis külalistele ning ajakirjanikele ülevaate õppusest kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terras. Terras nimetas õppust, millel osales 13 000 kaitseväelast, kaitseliitlast, reservväelast, nende seas ka üle 630 liitlassõduri, NATO suurimaks õppuseks 21. sajandil.

 • foto
  Video: 1. jalaväebrigaadi meeleolukas rünnakuharjutus
  2015

  12.mai varahommikul plahvatasid Ida-Virumaal õppegranaadid ja tärisesid kuulipildujad - suurõppusel Siil algas rünnakuharjutus. Eelmistel päevadel raskete lahingute hinnaga loovutatud maalapid tuli nüüd tagasi võtta ja enda jõud ning oskused lahinguväljal maksma panna.

 • foto
  Briti hävitajad saatsid Eesti õhuruumi lähistel Vene luurelennukit
  2015

  Balti õhuturbemissioonil osalevad Suurbritannia kuninglike õhujõudude hävituslennukid Eurofighter Typhoon saatsid eile Eesti õhuruumi lähistel Venemaa luurelennukit Il-20.

 • foto
  Terras: suurõppus näitas, et meie kaitseväe süsteem toimib
  2015

  Täna lõppes Virumaal suurõppuse Siil lahingutegevus. Õppuse käigus kaitses täielikult formeeritud 1. jalaväebrigaad end vastase pealetungi eest.

 • foto
  Hodges: mulle avaldas muljet Eesti sõdurite kamuflaaž
  2015

  Õppust Siil külastanud USA maavägede ülemale Euroopas kindralleitnant Ben Hodgesile avaldasid Eesti sõdurid väga muljet, eriti kiitis ta nende kamuflaaži.

 • foto
  Keskpolügoonil toimus ehtsa lahingmoonaga võimas õppeharjutus
  2015

  Kuperjanovi jalaväepataljoni ajateenijad viisid teisipäeval kaitseväe keskpolügoonil läbi võimsa lõpueksami – pidades maha pooleteisetunnise õppelahingu Milan tankitõrjeraketikomplekside, kuue raskemiinipilduja, kaheksa 155mm haubitsa, liitlaste ründelennukite A-10, Su-22 ja Hawk toetusel.

 • foto
  1. jalaväebrigaadi rünnakuharjutus Siilil
  2015

  12. mai varahommikul plahvatasid Ida-Virumaal õppegranaadid ja tärisesid kuulipildujad – suurõppusel Siil algas rünnakuharjutus.

 • foto
  Mida teevad õppusel kohtunikud?
  2015

  Kohtunikel on sõjalistel õppustel oluline roll.

 • foto
  Reservväelased tõmbasid Siilil kuperjanovlased kotti
  2015

  Virumaa metsades jätkusid eile pingelised lahingud 1. jalaväebrigaadi koosseisus olevate reservväelastest võitlejate ja vastutegevust tegevate 2. jalaväebrigaadi Kuperjanovi pataljoni ajateenijate vahel.

 • foto
  Rõivas suurõppusel: Eesti kaitsevägi on jõudnud uuele tasemele
  2015

  Peaminister Taavi Rõivas kohtus täna suurõppusel Siil 2015 kaitseväe üksustega ning jälgis nende lahinglaskmisi. Rõivas tänas õppusel osalevaid reservväelasi ning kaitseväge õppuste hea korralduse eest.

 • foto
  Siilil lõppes lahingutegevus
  2015

  Täna lõppes Virumaal suurõppuse Siil lahingutegevus, mille käigus pidi täielikult formeeritud 1. jalaväebrigaad kaitsma end vastase pealetungi eest.

 • foto
  Pioneerid parandasid kohaliku tee
  2015

  Õppustel liikuv tehnika on raske ja vahepealsed vihmased ilmad muutsid mitmed väiksemad teed raskesti läbitavateks. Oma alasid lahkesti kasutada andnud maaomanikele soovitakse need tagastada heas korras ja seega tulid traditsiooniliselt appi vastava väljaõppe saanud Pioneeripataljoni võitlejad oma tehnikaga.

 • foto
  Briti õhuväe major James Rodgers – teist põlve kaitseväelane
  2015

  Ämari lennubaasi viibiva Briti üksuse ülem major James Rodgers teenib Suurbritannia õhujõududes juba 12 aastat, erialavalikuga ta palju pead murdma ei pidanud, kuna ka tema isa on armeeteenistuses.

 • foto
  Kaitsevägi korraldab õppusel Siil läbi aegade suurima rivistuse
  2015

  Kolmapäeval kell 12:00 toimub Tapa väljaõppekeskuse kõrval asuval lennuväljal õppuse Siil 2015 rivistus, kus rivistatakse üles kogu 1. jalaväebrigaad koos relvastuse ja neile kuuluva varustusega.

 • foto
  Major Kaupo Kull tuli Siilile Lõuna-Aafrikast
  2015

  Major Kaupo Kull tuli Siilile ligi 7000 kilomeetri kauguselt, Lõuna-Aafrika Vabariigi idaranniku sadamalinnast Durbanist. Hoolimata pikast vahemaast ei kõhelnud ta õppusele tuleku üle kaua ja otsust osaleda ta ei kahetese.

 • foto
  Video: Mis juhtub lahingus viga saanud sõduriga? (täiendatud tekst)
  2015

  Kiirel käigul sööstab punase ristiga telklinnaku ette evakuatsiooniauto, sealt tõstetakse kanderaamil välja paari tunni eest vastase suurtükiväetule alla jäänud Kalevi jalaväepataljoni verine sõdur ja pärast triaaži satub haavatud võitleja juba kirurgidest, erakorralise meditsiini õdedest ja parameedikutest meeskonna kiirete käte alla.

 • foto
  Video: Siilil alustati suure lahingtegevusega
  2015

  1. Jalaväebrigaadi vastu alustasid rünnakuharutusega 2. Jalaväebrigaadi ajateenijad ja liitlased. Viimaste hulgas oli ka Ameerika kaks õhudessantkompanii rühma ja üks tankirühm ning Briti jalaväekompanii.

 • foto
  Video: vigastatud sõdurid saavad kiirelt operatsioonilauale
  2015

  1. jalaväebrigaadi tagalapataljoni meditsiinikompanii on pannud oma välihaigla ülesse Rakvere piirkonnas ning seal antakse abi brigaadi lahinguüksustest edasi saadetud vigastada saanud kaitseväelastele.

 • foto
  Video: Jäljed heinamaal - ameerika tankid Virumaa külavaheteedel ja heinamaa servas
  2015

  173. langevarjurite brigaadi tankiüksus liikus meie jalaväge otsides Virumaal. Kohalikud inimesed said soomusmasinaid uudistada.

 • foto
  Video: "Transformer" pioneeripataljonist
  2015

  Pioneeripataljoni reamees Mihkel Mager tutvustab mootorrattur-virgatsi varustust ja tööülesandeid ning teeb tiiru oma ratsul.

 • foto
  Mäetaguse vallas käivad kaitselahingud
  2015

  Täna hommikul asusid suurõppusel Siil vastaseid kehastavad USA õhudessantväelased pealetungile, et hõivata 1. jalaväebrigaadi positsioone ning tungida edasi lääne suunas.

 • foto
  Mida teevad lennukid Siili õppusel?
  2015

  Ehkki kaitseväe suurõppuse Siil põhifookuses on lahingutegevus maapinnal, on käimas ka ulatuslikud lahingharjutused õhus.

  Õhuväe peamine ülesanne on maaväe lahinguoperatsioone toetada, kuid selleks, et ülesandeid täita, tuleb õhus saavutada ülemvõim. Teiste sõnadega, vastase õhuvägi tuleb neutraliseerida, et ta ei segaks meie õhuväe ega ka maaväe operatsioone.

 • foto
  Galerii: Belgia õhutõrjemeeskond positsioonidel
  2015

  Õppuse alal asub positsioonidele Belgia õhutõrjemeeskond. Vaid loetud minutitega on ka Eesti kaitseväe relvastuses kasutusel oleva Mistral-tüüpi lühimaa õhutõrjerakett liitlaste poolt laskevalmis seatud.

 • foto
  Sitrtsi küla lapsed Siili ootuses (lisatud video)
  2015

  Virumaa südames Sirtsi külas asub muistne rändrähn, mille jää tõi Rootsist siia enam kui 10 000 aastat tagasi. Suur kivi on näinud sõdasid ja õnnelikku aega. Keset laiu laasi elab Lüganuse ja Sonda koolide õpetaja ning nelja tütre ema Tiina Heinla. 

 • foto
  Laaneots: Siili-taolisi suurõppusi võiks korraldada iga 4-5 aasta tagant
  2015

  Esmaspäeval alanud Eesti kaitseväe ajaloo suurim õppus on ühe oma põhieesmärgi juba täitnud: sedavõrd suure hulga reservväeaste mobiliseerimine õnnestus ja isegi oodatust paremini. Teisipäevani käib õppuse teine osa, kus esmakordselt harjutab reaalset lahingtegevust kogu esimene jalaväebrigaad koos relvastuse ja varustusega. Erukindral Ants Laaneotsa arvates võiks sellisi õppusi korraldada võimaluse korral iga 4-5 aasta tagant.

 • foto
  Video: Pinev vaikus enne lahingut
  2015

  Täna algas suurõppusel Siil 1. jalaväebrigaadi lahingutegevus. Sõdurilehe meeskond leidis Mäetaguse piirkonnast eest brigaadi pioneeripataljoni ning soomustransportööridega PASI varustatud Kalevi jalaväepataljoni ajateenijad ja reservväelased, kes tegid viimaseid ettevalmistusi pealetungiva vastase vastuvõtmiseks.

   

 • foto
  Fotod: pioneerid ja kalevlased lahinguks valmistumas
  2015

  Täna algas suurõppusel Siil 1. jalaväebrigaadi lahingutegevus. Sõdurilehe fotograaf leidis Mäetaguse piirkonnast eest brigaadi pioneeripataljoni ning soomustransportööridega PASI varustatud Kalevi jalaväepataljoni ajateenijad ja reservväelased, kes tegid viimaseid ettevalmistusi pealetungiva vastase vastuvõtmiseks. 

 • foto
  Ilves: Siil on ka üks NATO suurimaid õppuseid
  2015

  Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves külastas eile suurõppusel Siil nii Eesti kaitseväe kui ka liitlasriikide üksusi. Presidenti saatis kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terras, kes võttis presidendi vastu Tapa sõjaväelinnakus. Edasi liiguti Kirde-Eestisse, kus kohtuti ameeriklaste tankikompaniiga. Ka presidendil endal õnnestus teha muruväljakul sõit Abrams tankiga. Järgmisena liiguti kohtuma Belgia ja Eesti kaitseväe õhutõrjujatega, kus president kohtas ka oma poega, reservväelast lipnik Luukas Ilvest, kes on õhutõrjepataljoni raketipatarei ülema asetäitja.

   

 • foto