Riik plaanib põhiseaduse 100. aastapäeva tähistamiseks 650 000 eurot kulutada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Põhiseadus.
Põhiseadus. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti esimese põhiseaduse vastuvõtmisest möödub järgmisel aastal sada aastat ning justiitsministeerium soovib selle tähistamiseks kulutada 650 180 eurot, tutvustamaks ühiskonnale põhjalikumalt inimeste põhiõigusi.

Justiitsministeerium kavatseb tähistada 2020. aastat põhiseaduse aastana ning erilist tähelepanu pöörata inimeste õiguste ja kohustuste tasakaalu selgitamisele ning noorte põhiseaduse rollist teavitamisele.

"Põhiseaduse üle aegade tähtsus väärib esinduslikku meelespidamist ning üldisemat teadvustamist," seisab memorandumis, mille justiitsminister Raivo Aeg esitas valitsuskabineti neljapäevasele nõupidamisele.

Põhiseaduse aasta tähistamiseks taotleb justiitsministeerium valitsuse reserfondist 650 180 eurot. Selle raha eest on plaanis järgmisel aastal suuremahuline ja regulaarne teavitus: iganädalased teavitavad videoklipid ERR-is ja sotsiaalmeedias, temaatilised suursündmused nagu Arvamusfestival ja toetavad sõnumid riiklikel tähtpäevadel edastavates kõnedes.

Lisaks ka tugi üldhariduskoolidele, näiteks põhiseaduse lauamängude valmistamine, mida koolid saavad ühiskonnaõpetuse tundides kasutada, põhikoolilõpetajatele ja abiturientidele põhiseaduse kinkimine, juristide kutseühenduste korraldatavad loengud ja palju muud.

Plaanis on kaasata õiguseksperte, näiteks õigusteadlaste päevad keskenduvad põhiseadusele, uuendatakse põhiseaduse kommenteeritud väljaannet ning ilmub ajakirja Juridica erinumber.

168 000 eurot tahetakse kulutada Vabamu rändnäitusele "Põhiseadus ratastel", mis on ehitatud bussi või veokisse ning mis külastab 20 eri kohta. 92 000 eurot nähakse ette avaliku sündmuse korraldamiseks näiteks Tallinna Vabaduse väljakul või ühisministeerumi ees, kus arutletakse põhiõiguste ja -vabaduste teemal.

85 000 eurot on ette nähtud 10. klassidele kõvakaanelise põhiseaduse kinkimiseks. 35 000 eurot eraldatakse ühiskonnaõpetajate vastuvõtuks Estonia kontserdisaalis 15. juunil, 30 000 eurot läheb maksma põhiseaduse kommenteeritud väljaande avaldamine.

Põhiseaduse aastat valmistab ette töörühm, kuhu kuuluvad presidendi kantselei, õiguskantsleri kantselei, riigikogu, peaministri büroo, riigikohtu, riigikontrolöri, justiitsministeeriumi, riigisekretäri ja Tartu ülikooli õigusteaduskonna esindajad.

Neljapäeval valitsus raha eraldamise kohta otsust vastu ei võtnud.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: