Austraalia ülikoolid võtsid vastu välismõjutuse vastased eeskirjad ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Meeleavaldus Hiina mõju vastu Austraalia ülikoolides, Brisbane 2019. aasta juuli.
Meeleavaldus Hiina mõju vastu Austraalia ülikoolides, Brisbane 2019. aasta juuli. Autor/allikas: AP/Scanpix

Austraalia võttis vastu uued eeskirjad, et võidelda välisriikide, eelkõige Hiina, mõjutustegevusega ülikoolides.

Uute eeskirjade järgi peavad ülikoolid tugevdama oma küberturbesüsteeme, viima enne partnerluste sõlmimist läbi kontrolli ja õpetama personali mõjutustegevust ära tundma.

Austraalias on viimasel ajal kerkinud mure Hiina mõju pärast ülikoolides, seda pärast rida häkkimisi, vastuolulisi annetusi ja Pekingiga seostatud poliitilist hirmutamist.

Akadeemikuid manitsetakse ettevaatlikkusele tundliku teabe jagamisel ning mõistma, kuidas koostööd välismaa teadlastega võidakse kuritarvitada.

"Eeskirjad on mõeldud selleks, et ülikoolid saaks aru ohtudest ja teaks, mis meetmeid enda kaitsmiseks võtta," ütles haridusminister Dan Tehan.

Riigi ülikoolid on võtnud Pekingilt vastu ka kümnete miljonite väärtuses annetusi, et luua Konfutsiuse instituute, mille kaudu õpetatakse Hiina kultuuri, kuid hoidutakse seda tehes kompartei mainet kahjustavatest teemadest.

Peking eitab ülikoolide mõjutamist. Välisministeeriumi pressiesindaja Geng Shuang ütles neljapäeval, et jutt Hiina imbumisest Austraalia asutustesse on täielik jama.

"Hiina loodab, et Austraalia järgib õigluse, läbipaistvuse ja mittediskrimineerimise põhimõtteid ning väldib tavaliste vahetusprogrammide politiseerimist," ütles Geng.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: